Şişli Avrupa'yı solladı Gevaş'ın yeri Afrika

Diş tedavisi olanakları açısından bölgeler arasındaki uçurumun korkunç boyutlara ulaştığı ortaya çıktı. Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından açıklanan verilere göre, her 438 kişiye bir diş hekimi düşen İstanbul'un Şişli ilçesi, 1200 kişiye bir diş hekimi düşen AB ortalamasını katlıyor.
Haber: ERTUĞRUL MAVİOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Diş tedavisi olanakları açısından bölgeler arasındaki uçurumun korkunç boyutlara ulaştığı ortaya çıktı. Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından açıklanan verilere göre, her 438 kişiye bir diş hekimi düşen İstanbul'un Şişli ilçesi, 1200 kişiye bir diş hekimi düşen AB ortalamasını katlıyor. Kadıköy'de 654 kişiye, Ankara'nın Çankaya ilçesinde de 483 kişiye bir dişçi düşüyor. Bugüne kadar hiç diş hekimi olmayan Adana'nın 34 bin nüfuslu Karataş ve Konya'nın 57 bin nüfuslu Taşkent ilçeleri Afrika'yla yarışıyor. Van'ın 50 bine yakın nüfusu olan Saray ve Gevaş ilçeleriyle Düzce'de toplam 75 bin nüfuslu dört ilçeye bugüne dek hiç diş hekimi gitmedi. Bu ilçeler son diş hekimi atama bölgeleri arasında da yok.
Ağız ve diş sağlığının en temel sorunlarını yansıtan bu çarpıcı veriler, İstanbul Lütfü Kırdar Kongre Merkezi'nde başlayan 14. Uluslararası Diş Hekimliği Kongresi'nde dile getirildi.
Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) Genel Başkanı Celal Korkut Yıldırım, diş sağlığını önemsemeyen hükümeti ve partileri eleştirerek AKP döneminde üç diş hekimliği fakültesi açılmasına karşın halkın hizmete ulaşmasında ilerleme olmadığını söyledi. Yıldırım, "Diş sağlığı, sosyal güvenlik sisteminde üvey evlat muamelesi görüyor. Diş hekimleri işsiz. Bunun somut örneği de kamuda açılan diş hekimi kadrolarına yapılan başvurulardan anlaşılmaktadır." dedi.
Yıldırım'a göre, son 20 yılda diş hekimi sayısındaki artış oranını nüfustaki artış oranını üçe katlamış olmasına rağmen toplumun diş sağlığında kayda değer bir ilerleme olmadı. Bunun nedeni, diş hekimlerinin dengesiz dağılımı. Nüfusun yüzde 12'lik kesiminin durumu ise çok daha vahim. Türkiye'de 8 milyon 400 bin kişi bugüne dek hiç diş hekiminin koltuğuna oturmuş değil.