Şişli Terraki dünya ikincisi

İSTANBUL - Oracle Yazılım Firması tarafından ‘Voices for The Voiceless’ (Sessizlerin Sesi), 2009 Thinkquest Web Sayfası’ yarışmasında, Terakki Vakfı Özel Şişli Terakkili öğrenciler ‘Türkiye’de Çocuk İşçiler’ konulu projenin internet sitesi tasarımı ile 15 yaş ve altı grubunda dünya ikincisi oldu. Öğrenciler ödüllerini almak üzere, ekim ayı içinde San Francisco’ya davet edildi.
Merkezi ABD’de bulunan yazılım şirketi Oracle, Oracle Eğitim Vakfı aracılığı ile her yıl değişik ülkelerden öğretmen ve öğrencileri bir araya getirerek ‘Thinkquest web sayfası’ yarışmasını düzenliyor. Yarışmanın amacı 21. yüzyılda ülkelerarası sınırları kaldırıp, takım ruhunu geliştirmek. Yarışmaya bu yıl Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki İlköğretim Okulu sekizinci sınıf öğrencileri Zeynep Taşkın, Dilara Akbayrak Belin Cüceoğlu, Beste Şentürk, Gözde Şentürk, Yiğitcan Şengül katılırken, İngilizce öğretmenleri Fulya Müldür Donnelly, Danny Glasner ve Bilgisayar öğretmeni Murat Özkan da öğrencilere destek verdi.
Dünya ikincisi olan ekip üyeleri bazen destek bazen kayıtsızlıkla karşılaştı: “Akademisyen ve hukukçularının yazdığı kitap, makale, seminer ve konferans notlarından yararlandık. Yasal kullanım izni istediğimiz bazı kişiler bize geri dönmezken, birçok kişi konumuzu ve amacımızı duyunca resimlerini, müziğini ve verilerini bizimle karşılıksız paylaştı. Bu zorluklar bizi yavaşlatmak yerine, gelecekte karşılaşacağımız sorunlarla nasıl başa çıkabileceğimizi öğrettiği için motive etti.  Hepimiz ülkemizi, okulumuzu ve çocuk işçileri temsil edeceğimiz için çok gururluyuz.” (Radikal)