@omererbil

Şişli'de riskli ilan edilen barakalarla ilgili soruşturma başlatıldı

Şişli'de riskli ilan edilen barakalarla ilgili soruşturma başlatıldı
Şişli'de riskli ilan edilen barakalarla ilgili soruşturma başlatıldı
Şişli'de barakaları riskli yapı ilan edilmesi üzerine İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Şişli Belediyesi ve Tapu Müdürlüğü ile ilgili soruşturma başlattı.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

Şişli’de barakaları riskli yapı ilan edilmesine İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Şili Belediyesi ve Tapu Müdürlüğü ile ilgili soruşturma başlattı. 21 dönümlük arazinin paydaşlarından Stare Kaftan tarafından yapılan şikayet üzerine başlatılan soruşturma da Stare Kaftan'ın da ifadesine başvuruldu. Kaftan,  "Çevre ve Şehircilik İl müdürlüğü, yapı denetim firması ve Elazığ’da araziyi hiç görmeden riskli raporunu imzalayan heyet hakkında da suç duyurusunda bulundum umarım onlar için de soruşturma açılır’’ dedi.

BARAKALARA RİSKLİ RAPORU VERİLMİŞTİ

Şişli Belediye binasının tam karşısında, içinde sadece otopark ve birkaç baraka ile prefabrik yapı bulunan 21 dönümlük arazi, ‘riskli yapı’ tespitiyle kentsel dönüşüme tabi tutulmuştu. Radikal’in gündeme getirdiği haberde  ‘’ ‘Tuvalet’, ‘otopark bilet satışı’ gibi amaçlarla kullanılan tek katlı ve ruhsatsız 7 baraka, Etik Yapı Denetim A.Ş şirketince riskli yapı olarak rapor edilmiş, yapılan itiraz ‘ iş yoğunluğu’ gerekçesiyle “Elazığ Riskli Yapı Denetim Heyeti” tarafından değerlendirildiği,  İki profesör ve iki yardımcı doçentin bulunduğu heyet, araziyi bile görmeden binaların riskli olduğu kanaatine vardığı’’ ifade edilmişti.  

 

Bir kentsel dönüşüm komedisi: Barakaları 'riskli' ilan ettiler

ŞİŞLİ BELEDİYESİ İŞİN İÇİN DE

Stare Kaftan ifadesinde şunları söyledi; ‘’Şişli Belediyesi’nin hukuk dışı uygulamalarına şahit oldum. Arazi  belediye binasının görüş alanında. Riskli yapı raporlarına işlenen 7 WC baraka evsafındaki yapıya kapı numarası izafe edilerek riskli yapı belirtmesine zemin hazırlamıştır. Şişli Belediye Başkanı basına yaptığı açıklamada sadece bakanlığın postacılığını yaptığını görevinin tebligat iletmekten öte gitmediğini söylese de 27.02.2015 tarihli Şişli Kaymakamlığı Tapu Müdürlüğü’nün 3563 nolu yazısı ekinde ‘riskli yapı tespit raporlarının Belediyemiz kentsel dönüşüm bürosu teknik elemanlarınca incelenmiştir. Söz konusu raporda, binanın olası bir kuvvetli yer hareketinde tasarım depremi istemlerini karşılamadığından riskli yapı olduğu görülmüştür’ demiştir. ‘’

Kentsel dönüşümde baraka komedisi için açıklama