Şişli'de yeni kriz: İnönü'nün danışmanı yolsuzluk iddiasında bulunup istifa etti

Şişli'de yeni kriz: İnönü'nün danışmanı yolsuzluk iddiasında bulunup istifa etti
Şişli'de yeni kriz: İnönü'nün danışmanı yolsuzluk iddiasında bulunup istifa etti
Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü'nün danışmanı Ali Adnan Aslan, İnönü'yü 'yolsuzlukla' suçlayıp istifa etti. Aslan, "Hayri İnönü çıkar sağlıyor. Oğlunun düğün ve balayı masraflarının belediyeyle iş yapmakta olan bazı firmalarca karşılandı" dedi.

RADİKAL- Şişli Belediyesi'nde  geçen yıl yaşanan İnönü- Sarıgül gerilimi mahkeme koridorlarına taşınmıştı. Belediyede şimdi yeni bir kriz patlak verdi. Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün danışmanı ve belediyeye ait Kent Yol AŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Adnan Aslan, dün istifa etti. Aslan, istifa mektubunda Hayri İnönü hakkında ağır suçlamalarda bulundu. Hürriyet'ten Gülden Aydın'ın haberine göre 
Ali Adnan Aslan, CHP İl Başkanı Murat Karayalçın’ın onayını aldıktan sonra imzalayıp kamuoyuna açıkladığı istifa mektubunda, Hayri İnönü’yü yolsuzluk, usulsüzlük ve menfaat sağlamakla suçladı.

İşte o iddialar:

OĞLUNUN DÜĞÜNÜ


(…) Çok daha vahimi ise Başkan Hayri İnönü’nün, Şişli Belediyesi’ndeki görevini, kendisine ve ailesine çeşitli biçimlerde maddi çıkar sağlamak yönünde kullanmasıdır. Örneğin, oğlunun düğün ve balayı masraflarının belediyeyle yapmakta olan bazı firmalarca karşılanması.

USULSÜZ İNŞAATLAR


Bunun yanında Başkan İnönü’nün başkanlık döneminde belediye sınırları içerisinde onlarca ruhsatsız ve de usulsüz inşaatın yapılmasına göz yumulması ve işlemlerin soruşturma konusu yapılmış bulunmasıdır. Görevini usulüne uygun ve etik anlayışla yapmaya çalışan görevlilerin (Belediye Zabıta Müdürü) silahlı saldırıya uğraması da bu yanlış işleyişin bir sonucu.

AİLESİNE LEKE SÜRDÜ


Başkan İnönü’nün görevi kötüye kullanma yönündeki bu tür eğilimlerinin CHP’nin halkçılık ilkesine de gölge düşüreceği endişesini taşımaktayız. Başkan İnönü’nün ortaya koyduğu başarıdan ve dürüstlükten yoksun bu belediye başkanlığı görevinin, mensubu olduğu İnönü Ailesi’nin temiz ve başarılarla dolu siyasi geçmişine de leke sürmesi karşısında üzüntü duymaktayız. 

ŞİDDET VE BASKI


Üstelik Başkan İnönü, birlikte çalıştığımız süre içerisinde, bütün ısrarlarımıza rağmen yetişmiş ve alanında uzman, bilgili ve birikimli, işinin ehli bürokrat kadroyla değil, aile çevresindeki yakınlarıyla ve de yeterli bilgisi olmayan kişilerle çalışmayı tercih etmekte. Bu kişilerin belediye bünyesinde görevli bürokratlar üzerinde haksız baskı ve hatta şiddet kullanmaya yönelmeleri de işleyişi tıkanma noktasına getirdi.

 

HAYRİ İNÖNÜ, İDDİALARI YALANLADI 

İnönü iddialarla ilgili soruları şöyle yanıtladı:
Danışmanınız Adnan Aslan, oğlunuzun düğün ve balayı masraflarını belediyenin iş yaptığı firmaların karşıladığını iddia ediyor.
Hayır hayır. Emir’in (Sarıgül) öyle bir iddiası var. Doğru değil. Ama yapacak bir şey yok. Böyle haksız bir ihbar varsa da Adnan’la konuşayım.
Düğün ve balayı masraflarını siz mi ödediniz?
Kendim verdim.
Ruhsatsız ve usulsüz inşaatlara göz yumduğunuzu, bundan menfaat temin ettiğinizi ve zabıta müdürünün vurulduğunu söylüyor.
Benim haberim yok
onlardan. Ben atadım zabıta müdürünü.
Adnan Aslan, CHP ve İnönü soyadına daha fazla zarar gelmemesi için istifa ettiğini söylüyor.
Bunlar Emir’in lafları. Adnan’la ilişkimi azalttığım için intikam duygusuyla konuşuyor demek ki. Beni Genel Başkan’a şikâyet etti. Ben de ilişkimi kestim. Herkesle çalışmak zorunda değilim.
İstifa mektubunda çok ağır ithamları var hakkınızda.
Ben bir Adnan’la konuşayım. Kendisi mi yoksa başkası mı yazdı? Emin misiniz onun yazdığına.
Eminim, konuştum. Kamuoyuna açıklıyor bunları.
Adnan böyle bir şey yapıyorsa yapacak bir şey yok. Cevap verecek durumdayım. Şaşırdığım için bu şekilde konuşuyorum. Diyecek bir şeyim yok. Çok ağır ithamlar. 
Belediye başkanı olduğunuzda ve Sarıgül’le ilgili sorunlarınızda hep yanınızdaydı.
Yanımdaydı ama bir vesayetten kurtulup başka bir vesayete girmek istemedim. Bir süre sonra beni kontrol etme isteği başlıyor. ‘Şunu yapma, bunu yap’ gibi. İstemeyince bu oldu demek. Kendi kendine personele zam yapmaya başladı. Böyle olunca kızdım. Kavgalı değiliz ama ilişkimi azalttım. Ama çok şaşırdım. Güvendiğim bir insanın böyle yapmaması lazımdı.