Şişme havuzdan Türkiye şampiyonu çıktı

Şişme havuzdan Türkiye şampiyonu çıktı
Şişme havuzdan Türkiye şampiyonu çıktı

3 yaşından beri vaktini havuzda geçiren Alihan Çıldan, ablası Ayşe nin desteğiyle sporcu oldu.

Çocukken geçirdiği menenjit sonucu yürüyemeyen Alihan Çıldan, 3 yaşındayken ailesinin aldığı şişme havuzda yüzme öğrendi. 3 yaşından itibaren vaktini şişme havuzda geçiren Çıldan, ablası Ayşe Çıldan’ın desteğiyle yüzme şampiyonu oldu.
Alihan Çıldan, geçen ay İstan-bul’da Bedensel Engelliler Türkiye Yüzme Şampiyonası’nda 200 metre karışık ve 100 metre kurbağalamada 2 altın , 50 metre serbest yüzmede 1 bronz madalya kazandı. 

En iyi protezi yapacağım 

Saltukbey Ortaokulu 8’inci Sınıf öğrencisi Alihan Çıldan’ın hedefi, 2016 ve 2020 Paralimpik Olimpiyatları’nda milli takım adına altın madalya kazanmak. Çıldan, “Engelli olmam beni hayattan koparmadı. Ablam Ayşe bugüne kadar hiç yanımdan ayrılmadı ve bana her zaman destek oldu. Yüzmeyi de onun sayesinde sevdim. Üniversitede protez bölümü okuyarak benim gibi olanlara yardım edeceğim. Onlara en iyisinden protez yapacağım. Geçen yıl Avrupa Şampiyonası’na katılarak ülkemize altın madalya kazandıran Beytullah Eroğlu’nu ise örnek alıyorum. Ben de örnek bir sporcu olarak tüm engellileri spora davet ediyorum” dedi.


  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  Türkiye

  ,

  Avrupa

  ,

  zaman

  ,

  engelli

  ,

  madalya