@ismailsaymaz

'Sit-com'luk bir seçim!

Bahçeşehir yerel seçimlere medyatik adaylarla giriyor. DSP adayı opera sanatçısı Altan Günbay, diğer adaylar gibi bir villayı seçim bürosuna çeviremediği için, mecburen beldeyi minibüsle dolaşıyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Bahçeşehir yerel seçimlere medyatik adaylarla giriyor. DSP adayı opera sanatçısı Altan Günbay, diğer adaylar gibi bir villayı seçim bürosuna çeviremediği için, mecburen beldeyi minibüsle dolaşıyor. Televizyon izleyicilerinin 'Çocuklar Duymasın' dizisinde Haluk'un babası olarak hatırladığı Günbay'ınki 'taşfırın farkı' olmalı!
Günbay'ın rakibi, DYP adayı ses sanatçısı Bora Gencer ile kolay kolay rastlanmayan bir ilişkisi var. AKP adayı sunucu Şafak Karaman ise
'politikanın gerektirdiği ciddiyetle' çalışıyor.
Altan Günbay, özenli kıyafetiyle az sonra bir oyunu yönetmek için sahneye çıkacakmış gibi, heyecanlı. Gencer ise 'usta'sının yanında gayet saygılı.
Günbay ve Gencer'in dostluğu, üç yıl önce rol aldıkları 'Bize Ne Oldu?' adlı TV dizisinde başlamış. Gencer, Günbay'ın dizide babası rolünde oynadığını belirterek, "Sonra böyle düşman olduk. Şimdi öyle oldu vallahi, bize ne oldu?" diye şaka yapıyor.
İkilinin dostluğu ilerleyince Gencer, Devlet Tiyatroları'ndan emekli olan Günbay'ı yedi yıldır oturduğu Bahçeşehir'e davet etmiş. Böylece ikilinin rol arkadaşlığı, komşuluğa dönüşmüş.
Sandıktan önce sahne
Gencer, ayrıca Devlet Tiyatroları'nda Günbay'ın sahneye koyduğu 'Deli Dolu Opereti'nde de rol alıyor. Oyun, seçimlerden bir gün önce, cumartesi saat 19.30' da izleyicileriyle buluşacak.
Günbay, 'sık sık operalara giden' DSP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Masum Türker'in önerisiyle aday olmuş. Sahnede yarım yüzyılını geride bırakıp üç yıl önce emekli olan Günbay, seçimi kazanırsa, sineması bile olmayan 26 bin nüfuslu beldeye kültür merkezi kuracağını söylüyor. Bu projeyi üç yıl önce mevcut belediye başkanına götürdüğünü kaydeden Günbay, yanıt alamamaktan şikâyetçi.
Günbay, kültür merkezi projesinin yanı sıra yol sorununa el atacak, okul yaptıracak.
DYP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Vefik Alp'in önerisiyle başkanlığa aday olan Gencer, beldenin en eski sakinlerinden. Yedi yıldan beri burada oturan Gencer, beş yıl önce kurulan belediyenin hizmetlerini yetersiz buluyor.
Adayınız geldi...
Eğer başkan olursa, beldenin iskân ve ulaşım sorununu çözeceğini,
'Mydonose' ve Disneyland' tipi eğlence yerlerini beldeye taşıyacağını, tramvay yolu yapacağını söylüyor. Gencer, gece-gündüz demeden, kapı kapı dolaşarak seçmenlerle tanışıyor.Şafak Karaman: Ben kazanacağım

Bahçeşehir'deki diğer medyatik aday ise, sunucu Şafak Karaman. İki yıldır beldede oturan Karaman, önerildiği için değil, kendi istediği için belediye başkanlığına aday olmuş. Üç katlı bir villayı seçim karargâhına dönüştüren Karaman, beldede yapılan anketlere göre yüzde 52 oranında destek bulduğunu söylüyor. Karaman için TV ve radyo sunuculuğu artık geride kalmış. Politikanın vizyonuna uygun bir ciddiyetle hareket ettiğini belirtiyor. Projeleri şöyle: "En ciddi sorun, yol. Gişelerin kaldırılması talebi var. Başbakan, Bayındırlık Bakanı ve Karayolları Genel Müdürü ile el sıkıştım. İlkokulda sınıflar 57 kişilik. Bir okul ve tam teşekküllü bir özel hastane yaptıracağız. Bunları ben yaparım, çünkü iktidar partisinin adayıyım." Karaman, Günbay ve Gencer'in iki ünlü dostu olduğunu, ancak seçim yarışında rakip olarak görmediğini ekliyor.