Sıvaların altını kurcalamayınız!

Üstünde 85 yılın yorgunluğunu taşıyan Balıkesir Garı restorasyonla tozundan, kirinden, pasından arındırıldı. Ama nurtopu gibi bir sorunu oldu: Tabela sorunu.

BALIKESİR - Üstünde 85 yılın yorgunluğunu taşıyan Balıkesir Garı restorasyonla tozundan, kirinden, pasından arındırıldı. Ama nurtopu gibi bir sorunu oldu: Tabela sorunu.
1912 yılında Fransızlar tarafından inşa edilen Balıkesir gar binası restore edilirken, ocak ayında üzeri sıvayla kapatılmış bazı yazılar ortaya çıktı. Çatının hemen altında, biri Fransızca 'BALIKESSIR', diğeri Arap harfleriyle 'Balıkesir' ifadelerinin yer aldığı anlaşıldı.
Fransızca ve Arapça 'Balıkesir' yazılarının sıva altındaki derin uykusundan uyanması, kendisiyle birlikte derin bir öfkeyi de uyandırdı. Fransa, birkaç ay önce 'Ermeni soykırımı'nı inkâr etmeyi suç saymaya dair yasa tasarısını Fransız parlamentosundan geçirmiş ve onaylanmak üzere senatoya yollamıştı. Türkiye'de bu konuyla ilgili tartışmalarınsa dumanı hâlâ üzerindeydi.
İşçi Partisi ve Atatürkçü Düşünce Derneği 19 Ocak'ta tabelanın ortaya çıkarılmasını 'mandacı zihniyet' diye nitelendirerek eylem yaptı. İşçi Partisi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Balıkesir Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Necati Bilgetürk, Atatürk'ün Fransızca ve Arapça tabelayı, kenti ziyaretinde kapattırdığını savundu, "Fransa'nın Türkiye'ye bugünkü tutumu nedeniyle de Fransızca tabela görmek istemiyoruz" dedi. Tabelanın Arapça kısmına takılanlarsa yazının 'AKP döneminde ortaya çıkması'na dikkat çekiyordu.
Gar müdürlüğü bu tepkiler üzerine yazıları, mavi zemin üzerine yeni tabelalar asarak örttü. Bu sırada Bandırma Garı'ndaki 'Banderma' yazısı da benzeri şekilde bir tabelayla kapatıldı. Ama tartışmalar bitmek bilmedi. Bu kez de Bandırma Müze Derneği Başkanı Erdoğan Moralı, binanın tescilli yapı olduğunu ve orijinalliği bozulmadan korunması gerektiğini savundu.
'Bütünlüğe müdahale'
Tam 'tabela krizi bitti' derken, bu kez devreye Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu girdi. Balıkesir Gar Müdürlüğü'ne gönderdiği yazıda, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu uyarınca, tabela değişikliğinin yapı bütünlüğüne aykırı müdahale içerdiği uyarısı yapan kurul, tarihi tescilli binanın orijinal durumuna getirilmesini istedi, aksi halde soruşturma açılacağını vurguladı. Bunun üzerine gar müdürlüğü 'Balıkesir' yazılı mavi tabelaları kaldırdı, 'BALIKESSIR' ve Arap harfleriyle 'Balıkesir' yeniden ortaya çıktı. (dha, Radikal)