Şivan Perver için orkestra sözü

Kültür Bakanı Günay'dan söz: 'Eğer Şivan Perwer isterse Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nı görevlendiririz.'
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK - yurdagul.simsek@radikal.com.tr / Arşivi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’la görüşünce PKK ’nın hedefi haline gelen Kürt şarkıcı Şivan Perwer’e istemesi halinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) eşliğinde şarkı söyleme imkanı tanınacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, dün Meclis’te bir grup gazeteciyle sohbetinde, TRT-Şeş’te konser vereceği ifade edilen Şivan Perwer’e yine sıcak mesajlar gönderdi. Günay, bu konserde Perver’e CSO’nun eşlit etmesiyle ilgili soru üzerine, “Bize gelmiş bir başvuru yok şu anda. Böyle bir başvuru gelirse, TRT böyle bir programa sponsorluk ederse biz çok istekle orkestramızı görevlendiririz” dedi.

İran ’a Mevlana tepkisi
Günay, soru üzerine İran’ın Mevlana’ya sahip çıktığı yönündeki haberleri de değerlendirdi. Mevlana’nın soyadının ve dünyada bilinen isminin Rumi olduğunu belirten Günay, şöyle dedi:

“Rumi Anadolulu demektir. Herkese öğretelim. Mevlana ya da Mevlana Celaleddin deseniz ABD’de bir kitapçıda yüzünüzüne bakarlar. Ama Rumi dediğinizde dünyanın dört tarafında bilirler. Rumi, Roma toprağı, Anadolu’yu kastetmektir. Mevlana’nın evrensel ismi Rumi’dir. Bunu geçen yıl Şeb-i Arus’ta anlatmıştım. Demek ki bir kez de dönüp İranlılar’a tercüme edeceğiz herhalde.”

Güna, Afganistan’da doğun Mevlana’nın babasıyla birlikte İran’dan geçip Anadolu’ya yerleştiğini de belirterek, “Mezarı Anadolu’da. Anadolu’ya bir delikanlı olarak gelmiş. Bütün öğrenimi, bilgisi, tefekkürü Anadolu’dur” dedi.

Günay, dizi setlerinde çalışanların koşullarının iyileştirilmesi amacıyla, Kültür Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, RTÜK, SGK gibi ilgili kurumlardan oluşan komisyonun mart ayı başında toplanacağını da açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer de, dizi, film sektöründekilerin çok zor şartlarda çalıştıklarını belirterek, “Bu nedenle sağlıkları dahi bozuluyor, ücretler sıkıntı konusu oluyor. Çalışma koşullarının daha sağlıklı olmasını arzu ederim. Ama bana bu konuda şu ana kadar somut bir başvuru yapılmadı. Olsa müfettiş gönderir incelettiririm, gereken yapılır” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/1041000104100016

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İnkarcılığın İflası - BARANGÜNEY

  "TRT Şeş" kısa bir test yayını arkasından yayına başladı. Test yayını sırasında yayınladıkları Kürtçe parçalarından biri de Şivan Perwer'in Mehemedo isimli parçasıydı. Daha önce, 2002 yılında bir başka televizyon daha yayınlamıştı bu parçayı. Fakat şarkıyı yayınlayan Diyarbakır yerel Aktüel Radyo ve Televizyonu'nun (ART) sahibi Nezahat Dağtekin hakkında, bu nedenle 5 yıl hapis cezası verilmiş, ceza, para cezasına çevrilmişti... Keza, bu şarkıyı söylediği için bazı sanatçılar hakkında da davalar açılmıştı. Şimdi bu şarkı ve aynı kategorideki başka şarkılar, TRT'nin Kürtçe televizyonunda yayınlanıyor. Peki nedir bu? Bir gelişme mi, demokratikleşme mi, kimilerinin iddia ettiği gibi, devletin 80 yıllık asimilasyon politikaları konusunda "özür dilemesi" mi? Deniyor ki, "Takrir-i sükundan bu yana sürdürülen inkar politikasının terkedilmesidir.." Diyorlar ki, "Bunun devlet eliyle yapılması, devletin yüksek sesle Kürtler'den özürüdür. Veya şöyle de diyebiliyorlar: "Kürtçe TV'nin başladığı 1 Ocak özgürlük bayramıdır, bir dilin özgürleşmesinin bayramıdır." Hızını alamayan "rönesans" olduğunu iddia ediyor, "bu bir devrim" diyenler de eksik değil. Bu sözlerin sahipleri, AKP işbirlikçiliğini, propagandistliğini kendilerine görev edinmiş Gülay Göktürk, Muhsin Kızılkaya, Nilüfer Akbal gibiler ve burjuvazinin sınıf bilincine sahip kesimleridir. Ne rönesans, ne devrim, ne özür! Bunların hiçbiri, ama hiçbiri değil. Devletin 85 yıllık politikaları için özür dilediği de yok. Fakat TRT Şeş'in, devletin 85 yıllık inkar ve asimilasyon politikalarının İFLASI olduğu kesindir. Bir halkın dilini, kültürünü ne kadar yasaklarsanız yasaklayın, asimilasyonda ne kadar sınır tanımazsanız tanımayın, yok edemezsiniz. AKP TRT'sinin son manevrası, niyeti, amacı farklı da olsa, tarihsel olarak bunu kanıtlamaktadır. Onyıllardır bir halkın dilini, kültürünü yasaklayan, o halkın kendi kaderini tayin etme hakkını elinden alan ve "Kürt" kelimesinin kendisini bile yasaklayan politika, Kürt halkının mücadelesiyle kendi varlığını, dilini kabul ettirilmesiyle aşılmaktadır.

  getirin - baran 11

  isterseniz pavorotinin ekibini getirin.kurd halki onu silmistir.elimde bulunan tum cd lerini cope attim

  sevgili yorumcular - helinasi

  sivan istedigi yere gidebilir, istedigi orkestrada da yer alabilir. bunu haber yapacak kadar onemsemiyorum, sizinde onemsemenize sasiriyorum... sivan bir ses pazarlamacisidir, kim daha fazla prim verirse orada yer aliyor olabilir... lutfen artik sivani haber yapacak kadar aciz olmayin... bir zamanlarin kurt siyasetinde iyi prim yapan sivan, suan giderlerinin artmasi nedeniyle hukumetle pazarlik yapabilir, bunun kurt siaysetiyle hic bir ilgisi ve alakasi yoktur...

  Biz Kürtlerin Yanlışları... - omerz

  Yanlış atılan her adım karşınızdaki rakibinize/düşmanınıza hamle yapma fırsatı verir.Yanlış atılan bu adım hele ki siayasal alandaysa rakibinizden merhamet, iyi niyet beklemek çok saftiriklik olur.Son yüzyılda Kürt liderlerin hamlelerine bakılırsa anlatmak istediğim yanlışlar daha iyi anlaşılır.Mahabad Cumhuriyeti ile beraber başlayan bu hatalar zinciri günümüze kadar süregelmiştir ne yazık ki!!! O yüzdendir ki Kürt yurtseverler bazı Kürtleri kekliğe benzetirler, bu benzetmelerinde de haklılar.Bir ülke düşünün yakınındaki dört komşu ülkelere pay ediliyor ve bu pay edilme aşamasında kıtalar ötesi emperyal güçler karar veriyor.Bütün bu başarısızlıkların temelinde yüzlerce sebep sayabiliriz, ancak kabul etmemiz gereken bir realite vardır ki, öncelikle bu başarısızlıkların sorumlusu her dönemin kendi içinde yaratığı liderlerdir, sanatçılardır, toplum önderleridir.Bu isimleri, süreçleri, olayları buraya sığdıramayacağımıza göre sadec son dönemdeki medyanın oyuncağı haline getirilen/gelen Kürt aktörlere bakmak yeterli olacaktır sanırım.Bir taraftan hizbul-kontra bir taraftan PKK önderi Abdullah Öcalanın basına yansıyan ''tutarsız'' açıklamaları diğer yandan Şivan'ın Bülent Arınçla görüşmesi. Evet bütün bu argümanları Kürt aktörlerin hatalı tutumları medyaya vermektedirler. Doğal olarak bu argümanlar Kürtlerin aleyhinde kamuoyu oluşturmak için kullanılacaktır, seçim sürecinde.

  yokdaha neler - odima

  Ertuğrul efendi bizim çocuğun sünnetine CSO isteriz aşağısı kurtarmaz

  Tahri bilgisizligi - MunzurPeri

  Rumi kelimesi romadan degil,rumdan gelir.Selcuklular anadoluya gelmeden önce anadolu rumlarinn anayurdudur.Dolaysiyla sayet rumi anadolu anlamina geliyorsa Mevlana'nin kendisi rum asilidir.Kültür bakaninin dedigi roma den geliyorsa rumi, o zaman mevlana bir romalidir demektir.Yine kime CSO amade ederse etsin bu onlarin sorunudur.Hic kimseye taninmayan ve yillarca sakincali görülen birine CSO hazirlamasida bir baska celiski.Balandira balandira söylenmesinin altinda bir bit yengisi var ama neyse...

  Bir rica - BurhanFelek

  Ertuğrul Bey, hele kurban, bu hafta sonu bizim çocuğun doğum günüdür. Arkadaşlarıyla karaoke yapmak istiyor. Bi zahmet şu sizin CSO çalgıcılarını bi gönderiversen de sevindirsen garibi. Bak söz kapının girişine 'Sponsorumuz AK Parti' yazısını münasip bir şekilsde koyarız. Lütfen diyorum bak.