Şivan Perver'den konser öncesi açıklama: Çok ani oldu, provokasyona gelmeyin

Şivan Perver'den konser öncesi açıklama: Çok ani oldu, provokasyona gelmeyin
Şivan Perver'den konser öncesi açıklama: Çok ani oldu, provokasyona gelmeyin
Barzani'yle birlikte yarın Diyarbakır'a gelecek olan Şivan Perver, herkesi hoşgörü ve karşılıklı saygıya davet ettiğini belirterek, provokasyon uyarısında bulundu.

 

DİYARBAKIR - Perver, “ Türkiye 'deki bütün kesimleri barışa destek sunmaya ve insanlarımız arasında, hoşgörü ile karşılıklı saygı, çoğulcu özgür ve demokratik bir toplum, sevgi ve kardeşlik duygularını geliştirmeye davet ediyorum ve sadece bunun için yarın Diyarbakır'dayım.” dedi. Perver, açıklamasında geliş amacını açıkladıktan sonra provokasyon uyarısında da bulundu.

BARZANİ'NİN RİCASI

Perver, yazılı bir açıklama yaparak, Diyarbakır ziyaretini değerlendirdi. Perver, “Irak Federal Kürdistan Yönetimi Başkanı sayın Mesud Barzani'nin Diyarbakır'a kadim ismi ile Amed'e yapacağı iki günlük ziyaretine ricası ve isteği üzerine katılma kararını vermiş bulunmaktayım. Burada esas ve tek amacımız barış sürecine destek vermektir. Barış kutsal bir olgu olup başta toplumumuz olmak üzere eğitim, sosyal ilişkiler, ekonomik alanlar başta olmak üzere insanlığın her alanında gelişmesi ve huzuru için bir zorunluluktur.” dedi. Şimdiye kadar bu kutsal çalışmaya öncülük eden ve çaba sarf eden zindanda, dağlarda, sürgünde, parlementoda ve sorumlu makamlardaki bütün şahıslara kamuoyu önünde teşekkür ettiğini belirten Perver, “Barış için atan kalplere, barış için çalışan beyinlere, barış için elini taşın altına koyanlara ve barışa el uzatanlara Yüce Rabbimden sabır ve metanet diliyorum.” ifadelerini kullandı.

'DİYARBAKIR’A GELİŞİMİN SİYASİ PARTİLERE DESTEK VE KARŞIT OLARAK SUNULMASI DOĞRU DEĞİL'

Barzani'nin seyahatine katılmasının çok ani geliştiği için herhangi bir konser hazırlığının olmadığını anlatan Perver, “Böyle bir durum gündeme gelmemiştir. Bugün Amed barış ve özgürlük için haykırıyor. Yıllardır en büyük arzum Amed'te halkımla buluşmak ve onlarla beraber bir meydanda stranlarımı (türkülerimi) beraber söylemekti. Gönül isterdi ki sürgünde yaşamaya mahkûm edilmiş bütün sanatçı ve aydın dostlarımla beraber döneyim. Siyasi sebeplerden dolayı zindanlarda kalan insanların özgürlüğüne kavuştuğu bir ortamda beraber halaya duralım. Hasretim sadece iki günlüğüne Amed kentini ziyaret etmekle bitmez, özlemim cenazesine dahi gidemediğim annemin mezarını ziyaret etmek, aile ve dostlarımla hasret gidermek, vatanımın en ücra köşesine kadar gidip bütün halkımla kucaklaşmaktır. Bu özlemimin kısa bir süre içinde gerçekleşeceğine inanıyor ve halkımızla hep beraber kucaklaşma isteğimi özelikle ifade etmek istiyorum. Oraya ani gelişim herhangi bir siyasi partiye veya harekete karşıt veya destek olarak sunulması doğru değildir. Amed şehrinin seçilmiş temsilcileri ve sivil toplum kurumlarını da zamanım elverdikçe ziyaret etmek gündemimdedir.” ifadelerine yer verdi.

PROVOKASYONA GELMEYİN

40 yılı aşkındır halka sanatıyla, sesiyle hizmet ettiğini ve birbirilerine karşı bu sevginin sürekli devam edeceğini belirten Perver şunları söyledi: “Zulme karşı isyan çığlığı olduğum gibi barış, hoşgörü ve sevgi içinde stranlarımı (türkülerimi) söylemeye ve halkıma bağlılığımdan hiçbir ödün vermeyeceğimden hiç kimsenin şüphesi olmasın ve kimse halkım ile aramıza husumet sokmaya çalışmasın. Bu süreçte Türkiye’deki bütün sanatçı ve aydınların barış sürecine destek olması benim en büyük arzumdur. Bu ziyaret sonrası pek yakında Amed başta olmak üzere vatanımın her köşesinde halkım için konser vermeye ve stranlarımı (türkülerimi) onlarla beraber söylemek istiyorum. Fedakar halkımın evlatlarının beni anlayacaklarına ve provokasyonlara gelmeyeceklerine inancım tamdır.” (CİHAN)


  http://www.radikal.com.tr/1161021116102110

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  HALKIN SANATÇISI OLMAK HERKESİN HARCI DEĞİL - serhat35

  Gelişinin amacını herkes biliyordu, kendi sözleriyle onaylamış oldu, Barzani Abi'si rica etmiş, Barzani'yi kimin sıkıştırdığı da belli, VAKTİ OLURSA seçilmişleride ziyaret edicekmiş! ilerde amed de zindandakilerle halaya duracakmış, bundan sonra deme ŞIVAN. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

  Şivan Perwer - sibeloden

  Q W X harflerine özgürlük ! Şivan Perwer

  AKP'nin adami! - aysche85

  Sivan,sen kürd halkinin degil,AKP'nin adamisin.Amed sana itibar etmez!

  Önce dön kendine bak hele - Ari Zerdüst

  Her secim öncesi oynanan oyunlara alet olmanmi pravaksyon yada bu oyuna gelmeyin diyen Kürt halkinin söylemi mi pravaksyon? Kaldiki kendi kendini "halkin sanatcici" ilan etmen de neyin nesi? Sanati hep cebin ve karyerin icin yaptigini dünya biliyor.Hangi dar gününde bu halkin yaninda oldunda bu halk seni kendi sanatcisi olarak görsün? Bu halkin en kutsal degerlerine dil uzatirken bile bu halk seni afetiyse senin halka laik biri oldugun anlamina gelmiyor.Önce kendini baskalarinin elinde bir piyon olmaktan kurtarda sonra Kürdistan halkina benim halkim de? Hem bu halki sen yaratmadin ki senin olsun? Önce terbiye ölcülerine göre yasamayi ögren.Bu halökin degerlerin arkasina siginarak gecmisinine sünger cekmeye calisiyorsun ama nafiler..

  gelgitlerin sanatçısı - qommagene

  Bu adam bizim 70'lerde işkenceyi göze alarak dinlediğimiz Kürt yurtseverliğini canlandıran adam değil artık. Avrupa'da sürekli gel gitler yaşayan ruhsal problemlerin adamıdır o. birgün söylediğini ertesi gun farklı ifade eder bunu ve Burkay'ı Avrupalı insanlarımız iyi bilirler. Ülkedeki çok az insan tanır bunları. Ama o da Kürdistanı bilmiyor ki geçti artık o günler bu halk ne sanatçılar yetiştirdi bağrından çıkardı. köprülerin altından çoook sular geçti öyle Barzani sevdasına kapılmak onun kadrolu sanatçısı gibi davranmak Bakur da yemez. Aynı rol ile Burkay getirildi de ne oldu.

  kadını duvarın dibinde unutmayın! - UNDECLARED50

  Gezi der ki ‘bin defa dinlerim o düzeni bozuk sazı, sırf elifarzella için. Nereden bilecektim?’

  karşı atak - fıratın yılmaz

  şimdi belli ki RTE bir politik hamle yaptı, Barzani ve Şivan da itibarlarını yok edecek şekilde kabul ettiler. bunu ancak yine diyarbekir halkı bozabilir ve bu aktörlerin samimiyetleri de test edilmiş olur. Nasıl mı? karşılamaya yada Barzaninin (Barzani-Erdoğan ikilisi olması daha manidar olur) olduğu yerlerde kürdistan bayrağıyla (türki söylemle kuzay ırak bayrağı) katılsalar topluca. Şivan perwerden de KİNE EM parçasını yoğun bir şekilde isteseler, Erdoğan barzaniyi çağırdığına pişman olur. balonda elinde patlar... bence bu kontr-atak erdoğanın bu hamlesini boşa çıkarabilir.