Şivan Perwer: Emine hanım bana her baktığında ağladı

Şivan Perwer: Emine hanım bana her baktığında ağladı
Şivan Perwer: Emine hanım bana her baktığında ağladı
Diyarbakır buluşmasını anlatan Şıvan Perwer, Başbakan'ın eşi Emine Erdoğan ile de uzun süre sohbet ettiğini attı ve "Emine hanım bana her baktığında ağladı. Çekilen acıları bildiğini söyledi. Barış sürecine destek vermemizi istedi" dedi.

 

DİYARBAKIR - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile Diyarbakır buluşmasında yer alan Kürt sanatçı Şivan Perwer, Kürt sorununun çözümü için başlatılan barış süreci konusunda Başbakan Erdoğan'ın çok cesur ve ciddi bulduğunu belirterek, bu konuda Kürtlerin de kendisine yardım etmesi gerektiğini söyledi. Başbakan'ın eşi Emine Erdoğan ile de uzun süre sohbet ettiğini anlatan Perwer, "Emine hanım bana her baktığında ağladı. Çekilen acıları bildiğini söyledi. Barış sürecine destek vermemizi istedi" dedi.
Kuzey Irak'ın Erbil kentinde eski eşi Gülistan Perwer'in Rudaw televizyonundaki programına katılan Kürt sanatçı Şivan Perwer, Diyarbakır ziyareti, yaşananlar ve Başbakan Erdoğan ile aralarında geçen diyalogları anlattı. İnsanın doğduğu topraklara gitmesinin çok güzel olduğunu, Diyarbakır halkının çok fedakar ve kahraman bir halk olduğunu, kentin adının direniş ve barışın sembolü ile özdeştiğini kaydeden Şivan Perwer şunları söyledi:
"Bunun için Diyarbakır'a gitmek bir şereftir. Ben her zaman 'Kürdistan'a gidersem ilk olarak Diyarbakır'a ayak basacağım' diyordum. Sınırı geçtikten sonra ben araçtan hiç inmedim Diyarbakır'a kadar. Araçtan Diyarbakır'da inerek ayaklarımı ilk kez Diyarbakır topraklarına bastım."

'SAVAŞ İKİ TARAF İÇİN DE KÖTÜ OLACAK'

Şivan Perwer, Diyarbakır sokaklarını gezemediğini, halkı kucaklayamadığını belirterek şunları söyledi:
"Ben yıllardır beni dinleyen ve içtenlikle seven insanları görmek ve onlara sarılmak isterdim. Hayalimde büyük bir hasret var ve onu gönlümde saklıyorum. Ben özgür bir ortamda siyasi tartışmalar olmadan gidip konserler vermek isterdim. Bizle Türk halkı ne kadar savaşırsak iki taraf için de kötü olacak. Onlar da bizim varlığımızın farkına varmışlar ve zulme boyun eğmeyeceğimizi gördüler. Bizi de halk gibi, bir ulus gibi kabul ederlerse iyi olacak. Türkler ve Kürtler arasında evlilikler olmuş hepsi akraba olmuşlar.

" 'BAŞBAKAN, ÇOCUK KONUSUNDA OĞLUMA TAKILDI'

Başbakan Erdoğan'ın kendisini çok sıcak karşıladığını vurgulayan Perwer, o anı şöyle anlattı: "Beni valilikte görünce heyecanlandı. Bana 'hoş geldin, başım gözüm üstüne geldin' dedi. Beni, siyaseten değil içtenlikle sevdiğini anladım. Bana çocukları sordu ve onları getirip getirmediğimi sordu. Ben de oğlum Serxabun'u getirdiğimi söyledim, onunla tanıştı. Oğlumun kaç numara olduğunu sordu ve sadece bir çocuk olduğunu öğrenince, 'Senin deden o kadar çocuk yapmış, baban niye sadece seni yapmış' diyerek ona tıkıldı. Başbakan ile otelde hem yemekte konuştuk gece boyunca beraberdik. Yaşanan sıkıntılar konusunda kendisinden beklentilerimizi anlattım."

BAŞBAKAN KÜRTÇE RESMİ DİL KONUSUNDA 'VAKTİ VAR' DEMİŞ


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmelerinde Kürtçe'nin resmi dil olması talebini ilettiğini de söyleyen Şivan Perwer şunları kaydetti:
"Eğer barış istiyorsanız eşitliğin olması gerektiğini söyledim. Kürt varsa, dili varsa haklarını diğer milletler gibi özgürce kullanması gerektiğini söyledim. Özgürlük olmadan barış olmayacağını söyledim. Bu olmaz ise yarın başka bir çatışma çıkar dedim. Başbakan Erdoğan Kürtçe'nin resmi dil olmması konusunda, 'vakti var' dedi. Bazı şeyleri çözmenin kendileri için çok zor olduğunu ve kendilerine yönelik baskı ve saldırılar olduğunu söyledi."

'BAŞBAKAN ÇOK CESUR VE CİDDİ, EMİNE HANIM AĞLADI' Kürt sorununun çözümü konusunda sedece Başbakan Erdoğan'a değil, Kürtlere de büyük görevler düştüğünü söyleyen Perwer, " BDP 'li kardeşlerimiz ile görüştük. Bizim de barış sürecinin güçlenmesi için yardımcı olmamız lazımdır. Erdoğan çok cesaretli ve ciddidir" diye konuştu.
Ziyaret sırasında Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile de uzun süre sohbet etme imkanı bulduğunu kaydeden Perwer, "Emine hanım bana her baktığında ağladı. Çok insanın acı çektiğini, işkence gördüğünü ve bunları bildiğini söyledi. El ele verip Türkiye 'nin demokrasisini güçlendirmemiz ve barış sürecini desteklememiz gerektiğini söyledi" dedi. (DHA)