Şivan Perwer gözyaşlarını tutamadı

Şivan Perwer gözyaşlarını tutamadı
Şivan Perwer gözyaşlarını tutamadı
Diyarbakır'da basın toplantısı düzenleyen Şivan Perwer, 37 yıl sonra geldiği memleketinde annesiyle ilgili bir soru üzerine gözyaşlarını tutamadı.

DİYARBAKIR - Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'yle birlikte 38 yıl sonra Türkiye 'ye gelen ünlü Kürt sanatçı Şivan Perwer, Diyarbakır'da basın toplantısı düzenledi.

Kendisi yurt dışındayken hayatını kaybeden annesi için gözyaşı döken Perwer, doğduğu topraklara dönmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Türkiye’nin büyük değişim yaşadığını belirten Perwer, “Geçmişteki katmerli zorlamalardan kurtulmasına, bir yeniliğe ihtiyaç vardı. Onun için yeni Türkiye denildi. Özgürlük ve barışa taraf olmak ve demokrasiyi temellendirmek için buna ihtiyaç vardı. Türkiye, çok güzel bir ülke.” dedi.

Geçmişte asimilasyon politikasının uygulandığını, Kürt halkının her türlü sanat ve kültürünün yasaklandığını anlatan Şivan Perwer, farklılıklara yaşam hakkı tanınmadığı için Türkiye’nin büyük zarar gördüğünü kaydetti. Ünlü Kürt ozan, özetle şu görüşleri dile getirdi:

"Dünkü görüşme tarihiydi. 38 yılımız dışarıda geçti. Türkiye'de büyük değişimler oldu. Bugün topraklarımıza geri döndüm. Sağ olsun Barzani ve Erdoğan bu insanlığı yaptı, birlikte Kürdistan ve Türkiye'yi bir araya getirdi. Kardeşlik ve barış için. Bu önemli adımın bu sürece büyük katkısı oldu. Hapishanelerin boşaltılması için… Bu süreç dostluk ve kardeşliğin oluşmasına vesile olacaktır. Dün tarihi bir gün oldu. Ben 38 yıl önce genç ve delikanlı olarak ayrıldım, yaşlı biri olarak döndüm. İnsanın bazen ağlamaması mümkün değil. Gönül isterdi ki Diyarbakır sokaklarına çıkıp insanları kucaklayayım. Ben onları hep içimde taşıdım.

"BARIŞ İÇİN HİZMETE HAZIRIM"
Türkiye çok güzel bir ülke. Geçmişteki katmerli zorlamalardan kurtulmasına, gerçekten bir yeniliğe ihtiyacı vardı. Onun için yeni Türkiye denildi. Özgürlük ve barışa taraf olmak ve demokrasiyi temellendirmek için buna ihtiyaç vardı. Barış, yaşamı geliştirir. Savaş, harcar, harabe eder, yıkar. Kimseye yararı olmaz. Onun için şerden, savaştan vazgeçmek en doğrusudur. Barışın da amacına ulaşması gerekiyor. Bu barış başladıysa bu dönemde yeniçağ başlıyor. Daha güzel bir ülke ve yaşam, daha anlayışlı bir toplum ortaya çıkacak. Biz de sanatımızla hazırız. Kim olursa olsun sanatımızla onların hizmetindeyiz. Devletin Kürt dilini resmi tanıması, Kürt çocuklarının kendi diliyle okutulması lazım. Biz her ne kadar Türk okullarında okuduysak da şivemiz gitmedi, hep Kürt kaldık. Kürtçe eğitilirsek daha iyi şahsiyetler ortaya çıkar.

"SÜRECİ, ERDOĞAN VE ÖCALAN BAŞLATTI"
Halkın sevdiği sayın Başbakan Tayyip Erdoğan ve Abdullah Öcalan barış sürecini başlattılar. Herhalde bir gün kapılar sayın Öcalan'a da açılacak ve bu ülkeye hizmetleri olur. Sayın Mesud Barzani de bu sürece katkı sunmaya çalışıyor. Barzani, her zaman barış diyen bir insan. Çok mutluyum. Bu geliş sayın Barzani ve Erdoğan sayesinde oldu. Bugün çözüm sürecini ilerletme günüdür. Buna karşı olanlar, insanların ölümünü isteyenlerdir. Bu süreç barış baharı olacaktır. Biz kimsenin kimseyi öldürmesini istemiyoruz. Türkiye güçlenirse Kürdistan ile Türkiye birlikte olursa Orta Doğu için örnek olacak. Öcalan'ı ziyaret etmek isterim. Benim için şeref olur. Benim açımdan bu topluma önemli hizmetleri olmuştur. Öcalan büyük bir yurtseverdir. Bu halklara en büyük vazifesi olacak bir bilinçli insandır.

"SEZEN AKSU İLE KONSER VERMEK İSTERİM"
Sezen Aksu çok değerlidir. Elbette onunla şarkı söylemek bizim için şereftir. Bir gün organize şekilde gelmek istiyorum. Buraya gelip buradaki sanatçılarla konser düzenlemek istiyorum. Hakkari'den, Edirne'den bizi kim severse birlikte şarkılar söyleyeceğiz. Türkler de Kürt müziği dinleyip mutlu olmalıdır. ‘Gazal gazal’ı okuduğumuz zaman Türkiye elden gitmiyor, Türkiye güzelleşiyor. Barış kardeşlik taraftarıyız. Kavga hep yıkar. Kandil'den Ankara 'ya oradan Şam'a kadar ne gerekiyorsa her zaman hizmetindeyiz.

"ANNEMDEN BAHSEDİLİNCE AĞLARIM"
Anne, insan için en üstün değerdir. Allah'tan sonra gelen değeridir. Annemden bahsedildiği zaman ağlarım. Anneme çok şey borçluyum. Defalarca gidip onunla sohbet etmek istedim." (cihan)


  http://www.radikal.com.tr/116132411613249

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Guzel bir olay. Darisi diger butun azulculerin, surgunlerin basina. - mlkr

  Insanin dogdugu yerlere istedigi zaman gelmesi dogal ve guzel bir sey!

  Megri,fırtına sesli adam, megri.. - Irazcakadin

  Milyonlarca insanın gözyaşına mendil olan bir insanın gözyaşlarına sahip çıkılmadığını görmek ne acı. İnsanları bir kalemde harcamakta ne kadar da ustalaşmışız. Reaksiyonları gören, duyan da, memleketin insan sarrafından geçilmedigini sanır. Degiliz oysa. Kürt protest müzigini önce kendi halkına, sonra da dünyaya duyuran bir insanın sürüldügü topraklara devlet daveti ile geri dönmesi onun sicilini lekelemeye yetmez bana göre. Yetmemeli..

  değişme... - myasin

  Sayın Şıvan lütfen ama lütfen siyasete bulaşma. aslında ben, sana değil başbakana güvenmiyorum. sadece sanatınla ilgilen. sanatınla çok güzel mesajlar verdin ve bu mesajları vermeye de devam ediyorsun. hep şarkılarını ve türkülerini dinlediğim kahramanım olarak kal.

  isyancı!!! - ronas78

  bir isyancı militanın gelişini,bu halkın nasıl karşıladığını gördük,yollara sel olup aktılar,kendi doğallığında bütün özlemlerini isyanını,bir militanın yüreğine sığdıracak kadar onurlu bir halk,şıwan bir ahmet kaya gibi isyancı bir yüreğe sahip değil,bir ciwan hacoda asla olamaz,diyar bakır halkı karşılanması gerektiği gibi karşıladı,bir isyancının gelişi gibi karşılansaydı üzülürdüm.

  Gözyaşları uçup giden kariyere - nazaret

  Adamı öyle bir şişirdiler öyle bir büyüttüler ki , herkes onu efsane şarkıcı zannetti... Taa ki dün sahnede detone sesi ile bağırmaya başlayana kadar... Şimdi ağlar tabi...Uluslarası siyasi bir dümene alet olan çakma sanatçı...

  ağlamak insanı hayvandan ayırır Niko - gundi ghandi

  Ağlamak veya ağlayabilmek insanın başkasını ne kadar hissedebildiğini gösterir. Ortadoğu halklarının en fazla yaşadığı duydu acı olduğu için en fazla biz ağlarız. Başkası için ağlayanın gözyaşlarının vücudunda değdiği kısmın cehennemde yanmayacağını biliyor musun?

  kampanya başlatmak lazım - nikomedya

  Ünlüler, Siyasetçiler ağlamasın diye kampanya başlatacağım artık moda oldu yahu kadınları geçti koca koca adamların ağlaması.