Şivan Perwer'den dershane açıklaması

Şivan Perwer'den dershane açıklaması
Şivan Perwer'den dershane açıklaması
Ünlü Kürt sanatçı Şivan Perwer, Türkiye'de dershanelerin birden kapatılmaması gerektiğini, bunun üzerinde iyice konuşulup hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

İleri eğitim sisteminde ABD 'yi örnek gösteren sanatçı Şivan Perwer, bu konuda getiri ile götürüsünün, kar ile zararın iyice hesaplanması gerektiğini kaydetti.

Perwer, dershanelerin birden yasaklanmaması gerektiğini belirtti. Perwer, "Okul ve okuma çeşidi, hangi eğitim sistemi topluma, insanlara yararlı olacaksa bunun birden yasaklama değil de konuşup, danışılıp üzerinde tartışmak lazım. Getirisi ve götürüsü nedir onu bilmek lazım. Karı zararı nedir, bunlar düşünülür. Ondan sonra buna belli bir yöntem ve metod verilir" dedi.

Perwer, devlet toplumun eğitim sisteminde çok iyi bir imkan sağladığı taktirde dershanelere ancak o zaman gerek kalmayacağına dikkat çekti.

Aksi durumda toplum içinde eğitim eşitliğinin sağlanamadığı durumda sorun oluşturacağına vurgu yapan Perwer, şunları aktardı:
"Eğer toplumun geneli çok iyi bir eğitim ile eğitilirse. Devlet böyle bir olanak ve imkan yaratabiliyorsa dershanelere gerek yok. Ancak hala bu durum ayrılık, gayrılık ve farklılık varsa zengin çocukları özel okuyacak, fakir çocukları devlet okullarına gidecek. Akıllılar, akılsızlar gibi şeyler olursa zaten büyük sorun..."

ABD'Yİ ÖRNEK GÖSTERDİ
Bu konuda ABD'yi örnek gösteren Perwer, şunları kaydetti:
"Bir ülkenin ekonomisi güçlü, maddi imkanları fazla ise eğitimde istediklerini yaparlar. Örnek, ABD gibi... Üniversiteler paralı; dershaneler vardır. Her dilde eğitim vardır. İstediği dili konuşabilir. ABD'de İngilizce, Fransızca, İspanyolca gibi bir çok dil, eğitim dilidir. ABD, hiç bir dili yasaklamıyor. Hatta ABD'de bazı yerlerde Kürtler Kürtçe eğitim alıyorlar. İsveç'te Kürtçe de eğitim dildir. Ne kadar dil varsa eğitim dilidir o taraflarda. Okullarda bazı aileler ‘biz çocuklarımıza kendi dilimizde eğitim verilmesini istiyoruz’ derse devlet derhal veriyor. Bunu sorunsuz bir şekilde yapıyor." (CİHAN)


  http://www.radikal.com.tr/1162393116239314

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kafası iyice karışmış ! - Ayhan Kırdar

  Artık AKP'nin en akil adamı Şiwan beyin gerçekte ne gibi fikirlere sahip olduğunu görüyoruz. Gözüm madem insanların eğitimini o kadar dert ediyorsun desene "herkese eşit, parasız, bilimsel eğitim" diye.. diyemezsin.. çünkü sen de baydemir de diğerleri de.. başbakanın elinden tuttuğunuz gün halkın elini bıraktınız.

  ŞİVANIM BU HALLERE DÜŞERMİYDİ - hektor62

  Oldu olacak faiz ve enfilasyon rakamları konusunda fikrini söyleseydi çok ihtiyacımız var. Yaw Şivanım sen git o büyülü sesinle ezgilerini söylemeye devam et, hiç sana yakışıyormı saltanat kayığında yer kapmaya çalışmak.

  ABD - aganta burina

  ABD'de ingilizce konuşmazsanız ancak açlık sınırında yaşarsınız. Başka dil sistemin umurunda değildir. Dershanelerden girip dilden çıkmak anladığımız kadarıyla Perwer'e göre değil.

  Tuhaf Bir Durum - Polat F

  İki gün önce de Perwer MHP ve CHP liderine sert çıktı diye bir yazı vardı. Şimdi ise Perwer Dershaneler konusunda konuşuyor.Öyle ya Türkiyede seçim öncesi Beyaz Saray'a gidenler, seçimi, başbakanlığı falan garantiliyorlar. Acaba Perwer de Türkiyeye gelerek bir parti başkanlığı falan mı garantiledi nedir. Basın bizi Erdoğan-Barzani ortaklığında kürtleri bölmek amacı ile kurulacak bir partiye mi hazırlıyor acaba.Yoksa fazla mı komplo teorisi oldu.

  gülmekten karnım ağrıdı - gundi ghandi

  yaw keke şıvan sen boşver bu işleri vur sazı ver gazı

  Neden olmasın - savassarioglu

  Eğitim bütün halkın yararlandığı bir hizmet. dolayısıyla düşüncelerini söylemek herkesin hakkı. Şivan Perwer'in Türkiye'nin bütünlüğü konusuna yaklaşımını bilemediğimiz için görüş bildirmesi yadırganabilir ama görüş sahibi olmak için illa uzman olmak gerekmez. Örneğin Amerika hakkında söylediklerini eminim Türkiye'de çoğu kimse bilmiyordur. Deneyimleri, bilgileri paylaşmak kötü bir şey değil.

  :) - maviokyanus44

  Milli Eğitim Bakanımız var ama, yok gibi bu bizim kaderimiz.Kim bilir belki Şivan Perweri Türkiye vatandaşlığına geçirirler sonrada Milli Eğitim Bakanı yaparlar.Bu ısınma provalarıdır.