Şivan Perwer'den Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'ye yanıt

Şivan Perwer'den Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'ye yanıt
Şivan Perwer'den Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'ye yanıt
16 Kasım Cumartesi günü Diyarbakır'da gerçekleşen tarihi buluşmaya katılan Şivan Perwer kendisini eleştiren siyasi liderlere cevap verdi.

ERBİL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın, Diyarbakır'da görüştüğü Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin daveti üzerine 38 yıl aradan sonra Türkiye'ye gelen Kürt sanatçı Şivan Perwer, kendisine yönelik eleştiriler nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Perwer, 38 yıl sonra Türkiye'ye gelmesiyle ilgili bazı siyasi parti başkanlarının şahsına saldırmalarını ve şahsını polemik konusu yapmalarını manidar bulduğunu belirterek, zorunlu bir açıklama yapma gereği duyduğunu kaydetti.

Türkiye'ye geliş amacı önceden basın açıklaması ve geçen pazar günü düzenlediği basın toplantısıyla, 'net bir şekilde sadece barışa destek vermek için Mesud Barzani'nin daveti üzerine olduğunu' duyurduğunu vurgulayan Perwer, şöyle devam etti:

" MHP Genel Başkanı Bahçeli, dünyada bir insanlık suçu olarak görülen ve aşağılanan ırkçı bir anlayış ile şahsıma saldırması barışa, sevgi ve kardeşliğe olan özlem ve çabalarımdan beni hiçbir şekilde alıkoymayacaktır. Türkiye'de barış ve kardeşlik duygularının yükselmesi ve sahiplenilmesi herhalde çatışma kültüründen beslenen bu anlayışın paniğe sebep olmasına yol açmıştır ve bu nedenle şahsıma saldırmaktadırlar.

Dersim asıllı bir Kürt olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise barışa verdiğim desteği 30 yıllık savaşın en büyük trajedilerinden biri olan Roboski katliamı ile istismar edip şahsıma saldırması ve iç politika malzemesi haline getirmesi samimi olmadığı gibi, şık da olmamış ve anamuhalafet partisinin genel başkanına hiç yakışmamıştır. Sayın Kılıçdaroglu'nun genel başkan olduğu partide ırkçı, inkarcı ve kafatasçı anlayışların sürekli karşımıza çıktığını ve kendisinin bunlara tolerans göstermesi ortada iken, Kürt halkının acılarını istismar etmesini kamuoyunun vicdanına bırakıyorum."

Genel olarak hiç bir siyasi parti veya şahsa destek sunma veya övme gibi bir tavrının olmadığını belirten Perwer, şunları kaydetti:

"Ancak barış sürecini her türlü riski göğüsleyerek başlatan ve devam ettiren siyasetçileri bu tutumlarından dolayı kutlamak ve teşekkür etmek benim için bir şereftir. Umarım beni ucuz ve karşılıksız bir şekilde eleştiren şahsiyetler de barış sürecine katkı sunar ve kendilerine de böylece en içten duygularımla teşekkür eder ve bunun için destek veririm.

Halkımın acılarını sürekli sanatım ile dile getiren bir sanatçı olarak en büyük sorumluluğum bu acıların bitmesi için çaba sarf etmektir. En büyük hayalim demokratik, eşit haklara sahip, refaha kavuşmuş, karşılıklı hoşgörüye dayanan özgür bir topluma kavuşmaktır. Bu hayalimi gerçekleştirmek için kendi çapımda sanatım ile önümüzdeki süreçte somut projelerle aktif bir şekilde barış sürecine destek sunacağımı kamuoyuna açıklamak istiyorum." (aa)


  http://www.radikal.com.tr/116212511621259

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Perver sonuna kadar haklı... - guru

  Başbakanın Barzani ve Perver'i siyasi bir kaldıraç olarak kullandığı açıktır. Ancak Kılıçdaroğlu'nun bu çarpıklıktan Perver'e fatura çıkarması saçmalığın daniskasıdır. Bu kadar sevilen bir sanatçıyı hafiften bile hedefe koymak siyaseten ahmaklıktır. Ne yazık ki CHP bunu hep yapıyor. Roboski ile Perver'i karşı karşıya getirerek hangi Kürt tabanından oy almayı düşünüyorlar. Böylesine bir siyasi miyopluğu anlamak mümkün değil.

  Şivan Perdoğan... - serseriser

  Kılıçdaroğlu'nun Uludere katliamından bahsetmesi RTE'yi rahatsız eder de, bu adamı niye rahatsız etti anlamadım... Konuşulmasın kapansın istiyor herhalde... AKP'den önce Ahmet Kaya'ya sözlü saldırıda bulunmak suç ama, AKP döneminde yapılan katliam konuşmaya bile değmez... Şüphelendim doğrusu... Görünmüyor ama, jöle mi sürmüş ne...

  Anlamak Cok zor - Cibin

  Sayin Kilicdaroglu kalkmis S.perweri elestiriyoor.Yahu bunu bahceli yapiyor anliyorom cunku adam asiri ve asiri milliyetci. Ama sayin kilicdaroglu veya CHP, liler durust olun biraz. Sivan pervergibi bir sanatciyi elestireceyinize kendinize bakin. AKP yi kiskanip yaptiklarini negatief bir sekilde elestirmekten baska bir isiniz yok. Keske yapsaydinizda s.perveri siz getiseydiniz, Keske bir sol parti olarak ahmet kaya ya yapilanlar icin siz bir iki laf etseydiniz veya gudeme getirseydiniz AKP den once. Bence siz bu kafayla giderseniz herzaman AKP nin bir adim gerisinde Olmaya mahkumsunuz.

  Bu sivan Perver çikari için satti AKP'ye kendini... - ERIL

  Kiliçdaroglu hakli olarak bugun hukumet olan AKP ve basindaki Erdogan'a Roboski katliamin sorumlularini ortaya çikar diyor. Bilindigi gibi onlarca masum,sivil kurd F16 savas uçaklariyla bombalanarak parçalandilar.Bir sanatçi nasil da duyarsiz davranir.Ozellikle de Bu katliamin sorumlusu AKP hukumetin basi Recep Tayyip Erdogan'nin yaninda siritarak onlarin seçim malzemesi olmayi sindirebilir.Zaten bu sivan perver son yillarda AKP ile flort ediyordu.Bu adami taniyan biri olarak soyleyebilirim kisisel çikarlari için kurdleri satti AKP'ye ama Kurdler yemediler onlar için o efsane sivan kuçulerek oldu!...

  sen.. - kaşınan adam

  Sen AKP nin seçim propogandasında katılarak siyasi bir rol üstlenirken, diğer partilerin hışmanına uğrayacağını düşünebilmen gerekirdi.Yapılan mitingin barış sürecine katkısı ne olabilirki.Orada milli duyguları azan Kürtlerin bağımsız bir ülke içinde kürt bayrakları ile toplanması ve Kürtçe pankartlar açmaları karşı tarafta kardeşlik duygularının oluşmasına neden olmaz aksine onlardada milliyeçi duyguların körüklenmesine neden olur.Dolayısı ile AKP nin propogandasına göre dostluk ve kardeşlik pekişmez aksine düşmanlık körüklenir.Bunu Tayyip bey bilmiyormu?Bence gayet iyi biliyor ama memleket için pek hayırlı olmayan planları olduğu anlaşılıyor..

  meyve veren agac taslanir. - karayel1965

  sivan hicbir siyasi görüsün güdümüne girmedigi icin her kesim tarafindan elestiriliyor cok iyi biliyorum ki öcalanla italyada görüsmesinde bu konu konusuldugu halde pkk elestirilerini kesmeyip ayni hizla devam etigini,karalanmaya calisildigini.o bir evrensellesmis kürt sanatcisidir.gel görki kürdünden türküne,arabindan farsina herkes bu adami tasliyor.yasam tarzini begenmesekte o siyaset üstü bir sahsiyetir.tilki erisemedigi tavuga mirdar dermis.

  Dari-Tavuk iliskisi - Ari Zerdüst

  Halk arasinda kulanilan " ac tavuk kendisini dari ambarinda sanirmis" sözü Sivan-Erdogan görüsmesnde bir kez daha pratiklesmis oldu.Sivan efendi yaslandikca efendi olma hastaligi dahada vahim boyutlara variyor.Yazik!