Şivan Perwer'e 'dön' çağrısı

Şivan Perwer'e 'dön' çağrısı
Şivan Perwer'e 'dön' çağrısı

Ünlü Kürt ozanı Şivan Perwer, 39 yıldır Türkiye dışında yaşıyor.

Küçük Millet Meclisi'nin İzmir ve Diyarbakır gruplarından Şivan Perwer'e 'Hadi artık dön' çağrısı geldi: "Barış çağrıları, senin sesinle güçlenecek."

Yıllardır yurtdışında yaşayan Kürt ozan Şivan Perwer’e sivil toplumdan ‘dön’ çağrısı geldi. Şanar Yurdatapan’ın koordinatörlüğünü yaptığı ‘Küçük Millet Meclisi’nin İzmir ve Diyarbakır çalışma gruplarınca ortaklaşa yapılan çağrıda Perwer’e “Hadi artık dön” denilirken, tüm sivil toplum da bu çağrıya katılmaya davet edildi. İşte o çağrı metni:
“Sevgili Şivan,
Televizyondaki duygu dolu konuşmalarını mutlulukla izledik. 
Sana ‘Hadi artık dön’ çağrısını biz İzmir ve Diyarbakır Küçük Millet Meclisleri olarak başlatıyor ve tüm sivil toplumu da katılmaya davet ediyoruz.
Toplumun her kesiminden yükselen ‘barış’ çağrıları, senin sesinle daha da güçlenecek.
Artık vatanına dön, barış içinde, huzur içinde yaşayabileceğimiz yeni bir toplumun inşasına burada, kendi toprağında katıl. 
İzmir ve Diyarbakır Küçük Millet Meclisleri.” 

‘Nasıl istemem’ 1955’te Urfa’nın Viranşehir ilçesine bağlı Sori Köyü’nde doğan Perwer üniversite yıllarına kadar Şanlıurfa’da yaşadı. Ankara Üniversitesi Matematik Bölümü’nü kazandı ancak siyasi nedenlerden tamamlayamayıp 1974’te Almanya’ya gitmek zorunda kaldı. 39 yıldır Türkiye dışında yaşan Perwer çeşitli röportajlarında ülkesine dönme isteğini dile getirmişti.
CNN röportajından: “Türkler rahmetli Pavarotti’yi de çağırdılar, Jackson’ı da... Bir sürü yabancı sanatçı dinliyorlar, değil mi? Ben o ülkenin çocuğuyum, niye beni dinlemiyorlar? Kürtçe söylediğim için beni dinlemiyorlar, değil mi? Onun için Türkiye’deki sanatçıları eleştirdim; yüzü hep Amerika, Avrupa tarafında. Biraz taklit etmek, kıvırmak... Türkiye’deki sanatçının yapması gereken; benimle ya da Kürt sanatçıyla şarkı söylemektir. Bu da Türkiye’yi güzelleştirir bence.”
Daha önceki bir röportajından: Perwer, daha önce kendisine sorulan “Dönmek ister misiniz?” sorusuna, “Nasıl dönmek istemem, benim halkımdır, ben oradan geldim. Benim hamurum orada yoğruldu. Annem orada yatıyor. Babam orada oturuyor. Kardeşim, akrabalarım, halkım orada, memleketim orası. İnsan istemez mi memleketine gitmeyi? Dünyayı da dolaşabilirim, vatanımda kalmak isterim” yanıtını verirken, dönüş noktasında bazı kaygıları olduğunu da hatırlatmıştı.


  http://www.radikal.com.tr/112986111298613

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kan engelliyor. - karçiçekleri

  Aydınına, sanatçısına, yazarına, bilim adamlarına bunca kin ve düşmanlık güden böyle bir zihniyet yok başka bir ülkede. Hanı Nazım Hikmet, Orhan Pamuk, Fazıl Say, Ahmet Kaya, Yılmaz Güney,Şıvan Perver ve daha yüzlercesi...Hepside ülkenin gururu, sesi... Türkün varlığını dünyaya tanıtan simalar. Yinede Türk'e yaranamayan, yerleri doldurulamayacak sürgünün çocukları...Dünya zulüm ile inşa edilemez.

  Şiwan = Şivan ? - saglikci.my

  Şiwan Perwer ne zaman döner biliyormusunuz? Şivan Perver,ŞiWAN PERWER olarak yazıldığı gün gelecektir. yani W,Q,X latin alfabelerini tam kullandığımız gün gelecek...

  TABU - m.rozbilen

  Sen neymişsin be tabu.Seni başımıza musallat edenler önümüze fitili çekilmiş bir bomba koydular.Şimdi o bombayı etkisiz hale getirmekle meşgulüz.Ancak etrafa zarar vermemesi için güvenlik tedbirleri alınmaya çalışılıyor.Tabucular bu ülkeye en büyük zararı verdiler.Türkün Kürtle,Kürt'ün Türkle sorunu yok.Sorunu yaratıp kucağımıza bırakan işte bu tabucular.Yani yıllardır bizi yönetenler.Hiç yoktan bir kürt sorunu yarattılar.Onları aşağılayıp eşit görmediler.İnsanlık dışı muameleler yaptılar.Yasak üstüne yasak getirdiler.Bunları kanunlarla yaptılar.Kürtüm demeyi bile suç haline getirdiler.Suçsuz bir kürt ozanı yurtdışına çıkmaktan başka seçenek vermediler.39 yıl sonra dön diyorlar ama tutuklanmayacağı garantisini vermiyorlar.Uygulamalariyla aslında TÜRK ve TÜRKLÜĞÜ rencide ettiler.Türkleri zalim,faşist,barbar,katil,acımasız ve korkulacak üstün bir ırk gibi dünyaya tanıttılar.Ama onlara rağmen Türkler, bu tabuyu yıkma kararında olduklarını ilan ettiler.Alkışlıyorum ve yaşasın kardeşlik diyorum.