Şivan Perwer'in 'w'si AKP'nin sitesine girmedi

Şivan Perwer'in 'w'si AKP'nin sitesine girmedi
Şivan Perwer'in 'w'si AKP'nin sitesine girmedi
AK Parti'nin sitesinde Şivan Perwer'in adı 'Şivan Perver' olarak yazıldı

“Demokratikleşme Paketi” ile Q, W ve X harflerinin kullanılabilmesi için ilk adım atılırken AKP ’nin resmi sitesinde bu harfler hala tercih edilmiyor. Son örnek ise Cumartesi günü 37 yıl sonra Türkiye ’ye dönen Şivan Perwer’in adının yazılışı.

Başbakan Erdoğan , 30 Eylül’de “Fiilen de uygulama alanı kalmayan ihlalleri ceza kanunumuzdan çıkarıyor, bir nevi klavyelere özgürlük getiriyoruz” diyerek Q, W ve X harflerinin kullanımının önünün açılacağını söyledi. Ancak ilk sorun yerleşim yerlerinin eski isimlerinin iadesinde yaşandı.

9 Ekim’de Tunceli'de 1958 yılında Demokrat Parti hükümeti döneminde “Güdeç” olarak değiştirilen köye, köylülerin talebi üzerine ilk kez eski adı verildi. Basında köyün adının “Xeceriye” olarak değiştiğinin yer almasının ardından İçişleri Bakanlığı harekete geçti.

Bakanlık, köylülerin başvurusu üzerine verilen iznin “Xeceriye” değil “Haceri” için olduğunu duyurdu, gerekçe olaraksa Türkçe alfabede “X” harfinin bulunmamasını gösterdi. Çünkü Q, W ve X’in kullanılması için gereken yasal düzenleme henüz Meclis’ten geçerek yürürlüğe girmemişti.

Yaklaşık bir ay sonra 12 Kasım’da bir başka “yanlış yazım” tartışmasını başlatacak adım AKP’nin internet sitesinde atıldı. Ama bu kez söz konusu olan bir köy isminin değişikliği değil, bir özel ismin kullanılışıyla ilgiliydi.

AKP’nin sitesinde Başbakan Erdoğan’ın gelişini ilk kez açıkladığı Kürt sanatçı Şivan Perwer’in soyadı “w” olmadan “v” harfiyle yazıldı.

Sitede, Başbakan’ın sözleri “Bu evlilik töreninde de bir başka renk katalım istedik, öyle zannediyorum ki ilk defa, evet, İbrahim Tatlıses, Şivan Perver birlikte bu törende bir düet yapacaklar, onlar da buraya katılacaklar ve çeşitli folklor gösterileriyle yerel olarak zenginleştirilecek ve 300 aileyi de böylece Aile ve Soysal Politikalar Bakanlığımız bu organizasyonu yaparak evlendirmiş olacağız.” olarak yayınlandı. (T24)


  http://www.radikal.com.tr/116160311616034

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sahte - Fidel Cinar

  bunlarin paketleri bukadar.

  İSİM - HARAYDIN

  isim yazarken elbette kullandığın alfabe kullanırsın.Bir Arap şarkıcının ismini yazarken Arap harfleri mi kullanıyoruz? Yalnız alfabeyi biraz daha zenginleştirerek en az 6 harf eklemek yıllardır söylenen bir şeydir. Kelime ihtiyacı çoğaldıkça harf ihtiyacı da arttığı görülemiyor mu?Harf eklerseniz kelime ihtiyacını karşılamak kolaylaşır.

  ... - LoremIpsum

  Bir verip 3 almak bu olsa gerek..

  KLAVYEYE ÖZGÜRLÜK BU MU? - m.rozbilen

  Anlaşılan henüz 3 harfi aşamamışız.Adamların dilinde W,Q,X harflerinin bulunması neden sizi rahatsız eder anlamış değilim? Sen de kullan. W ile V harfleri ayrı sesler içermektedir. Q ile K gibi. X ise gırtlaktan gelen bir ses.Başta latin dilleri olmak üzere,arapça ve bir çok dillerde var.Sende yok diye oda mı kullanamıyacak? Ayıp oluyor,komik duruma düşüyor,ülkemizin itibarını düşürüyorsunuz.Harflerleri ile bu kadar uğraşan onlara ne yapmaz? Baştan nefretinizi,kininizi ve düşmanlığınızı beyan edip ilan ediyorsunuz.Sonra da kardeşlikten bahsediyorsunuz.Hangi kardeşlik? Bari aklımızla alay etmeyin.