'Sivas aydınlansın' davasına AİHM'den kabul

Madımak AİHM'lik

35 kişinin yakılarak öldürüldüğü Sivas katliamının 14. yıldönümü için yarın Ankara, İstanbul ve Sivas'ta üç ayrı miting düzenlenecek. Gerçek faillerin yakalanmadığına inanan ölenlerin yakınlarından birinin açtığı dava AİHM'de görülecek.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Sivas'ta 2 Temmuz 1993 tarihinde 35 kişinin yakılarak katletilmesi bugün Ankara, İstanbul ve Sivas'ta mitinglerle protesto edilecek. 13 yıl süren ve 33 kişinin idamıyla sonuçlanan davaya rağmen, yakınlarını kaybedenler ve sivil toplum örgütleri gerçek faillerin yakalanmadığı görüşünde. Bir ailenin bu iddiayla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) yaptığı başvuru kabul edildi.
Hollandalı aile neden susuyor?
Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Kazım Genç, olayın üzerindeki sis perdesinin hâlâ aralamadığını savunuyor. Genç, yangında hayatını kaybeden Hollandalı kültürel antropolog ve araştırmacı Carina Cuanna'nın ailesinin olaya sesiz kalmasını düşündürücü bulduklarını belirterek şunları söyledi: "Cuanna'nın ölümünün ardından Avrupa'daki Alevi dernekleri aileyle bağlantı kurmak istedi. Ancak aile her seferinde arkadaşlarımızle konuşmak bile istemedi. Ailenin konuşmak istememesini anlayamıyoruz. Birileri aileyi susturmak mı istedi?"
Sürpriz tanık kim?
Genç, kuşkularını artıran bir diğer olayı şöyle aktardı: "Dava sonrasında ilginç bir şoför ortaya çıktı. Şoför, arkadaşlarımıza olay günü Sivas'tan
alınarak Romanya'da bırakılmak üzere bir otobüs dolusu insanı götürdüğünü söyledi. Şoför arkadaşlara 'vicdan azabı duyuyorum' diyor. Olayın arkasındaki organize güçler ortaya çıkarılmalı."
Türkiye'de davanın sonuçlanmasının ardından AİHM'ye başvuran Gülsün Karababa'nın ablası Zeynep Karababa da, "İki hafta önce gelen yanıt yazısında AİHM'nin ön sekretaryası başvurumuzu kabul etti. Sivas davasını uluslararası boyuta taşımış olduk" dedi. Abla Zeynep Karababa şunları söyledi:
"Dava sonuçlandı. Ancak gerçek faillerin yakalandığını düşünmüyorum. Bunun için aile olarak AİHM'ye başvurduk. Madımak Oteli'nin müzeye çevirilmesini istiyoruz. Ancak bu yapılmadığı gibi bir de otelinde altında bir et lokantası açıldı."
'Herkes Madımak gerçeğinden kaçıyor'
Sivas katliamı, bu akşam saat 18.00'da Kadıköy'deki mitingle protesto edilecek. Miting nedeniyle bugün 13.00'ten itibaren toplantı bitimine kadar Rıhtım Caddesi ve Altıyol Boğa Meydanı'ndan Rıhtım Caddesi'ne kadar tüm yollar tamamen trafiğe kapatılacak. Siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri ise dün şu mesajları yayınladı:
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu: Geçen 14 yıla rağmen, siyasi iktidar da, hukuk da, siyasi partiler de, Sivas eşrafı da bir bütün olarak Madımak gerçeğinden kaçıyor.
CHP Genel Sekreteri Önder Sav: Suyun altında kalanlar, görünmeyenler ya da saklandıklarını sananlar arasında sanıkları azmettiren kimi siyasetçiler, yöneticiler, yazılı ve görüntülü basın yayın organlarının temsilcileri vardır.
DTP: Sivas katliamı sadece Alevi yurttaşlarımıza değil, tehdit öğesi ve 'yok edilmesi gereken' olarak algılanan kesimlere dönük bir mesajdı.
DİSK Genel Sekreteri Musa Çam: Diğer politik katliamlarda olduğu gibi, deliller yok edildi, gerçek yönlendiriciler yargı karşısına çıkarılmadı.