Sivas mahkûmları serbest bırakılıyor

CHP'li Ergin sordu
CHP'li Gürol Ergin'in soru önergesine Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in yanıtıyla anlaşılan gerçek: Sivas'ta, 2 Temmuz 1993'te 37 kişinin öldürüldüğü Madımak Oteli'ndeki katliamın sorumluları, 'Topluma Yeniden Kazandırma Yasası'ndan yararlandırılmış.
İki inceleme var
Bakan Çiçek'in verdiği bilgiler şöyle: Çoğu önce idam alan ve idam kalkınca cezaları müebbete dönen 44 hükümlünün Ankara DGM Savcılığı'na yaptığı başvurulardan 42'si kabul edildi. İki mahkûmun başvurusu hakkındaki incelemeler devam ediyor.
'İdamlıklar'a 12 yıl
Çiçek, mahkûmların cezaları dolmadığı için henüz salıverilmediklerini belirtti. İdamdan dönüştürülmüş müebbet ağır hapis alan sanıklar 12 yıl, müebbet hapis alanlarsa dokuz yıl daha cezaevinde kalacak.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Kamuoyunda 'eve dönüş yasası' olarak bilinen 'Topluma Yeniden Kazandırma Yasası'ndan, Sivas katliamı davasında hüküm giyenler de yararlandı. Yasanın Kuzey Irak'taki PKK'lıların teslim olması için çıkarıldığını vurgulayan hukukçular, "Sivas katliamında örgüt yok, yani davanın hükümlüleri bu yasadan yararlanamaz" görüşünde birleşse de, mahkemenin tam tersi yönde karar verdiği ortaya çıktı.
CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin'in 'Topluma Yeniden Kazandırma Yasası'yla ilgili yazılı soru önergesini yanıtlayan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Sivas Davası'nda ağır cezalara çarptırılan 44 hükümlünün yasadan yararlanmak için Ankara DGM Başsavcılığı'na başvurduğunu, 42 hükümlünün başvurusunun kabul edildiğini ve cezalarında indirim yapıldığını, iki başvurununsa DGM'ce incelendiğini bildirdi.
Çiçek yasadan yararlanacak hükümlülerin, 'indirimli cezaları daha dolmadığı için' şimdilik salıverilmediğini belirtti.
Avukatları bile karşıydı
Oysa Sivas davasında 22 sanığının avukatı Hüseyin Ayan bile müvekkillerinin
yasadan yararlanamayacağı görüşündeydi. Ayan, 6 Ağustos 2003'te Akşam gazetesinin sorularını yanıtlarken şöyle demişti:
"Savunmasını üstlendiğim 22 sanık, davanın ilk gününden beri herhangi bir örgütle bağlantıları bulunmadığını vurguladı. Mahkûmiyet kararında terör örgütünün varlığından söz edilmiyor. Yasa hükümleri çok açık. Müvekkillerim yasadan yararlanmak için örgüt mü uydursunlar? Bazı siyasiler, yasanın müvekkillerimi de kapsadığı yönünde yanlış açıklamalar yaptı. Siyasi rant peşinde koşanlar, hem müvekkillerimi, hem de ailelerini boşa ümitlendirdi."
20 yıla hemen tahliye
Örgüt adı zikredilmeden TCK'nın 'anayasal düzeni değiştirmeye eylemli kalkışma' suçunu düzenleyen 146'ncı maddesi uyarınca mahkûm edildikten sonra 'Topluma Yeniden Kazandırma Yasası'ndan yararlandırılan Sivas mahkûmlarının cezalarında büyük oranda indirime gidilecek.
Buna göre 37 kişinin yandığı katliamda hüküm giyenlerden idamdan dönüştürülmüş müebbet cezasına çarptırılanlar 22 yıl, müebbete çarptırılanlar 19 yıl hapis yatacak. Sivas mahkûmlarının 10 yıldır cezaevinde bulundukları göz önüne alındığında, cezası idamdan müebbete dönüştürülenler yaklaşık 12, müebbet mahkûmları da yaklaşık dokuz yıl daha cezaevinde kalacak.
Aynı davada hapis cezasına çarptırılanlaranınsa cezası yarıya inecek. Yani 20 yıla hüküm giymiş bir mahkûm yasadan yararlanmışsa bugünlerde tahliye edilecek.
'Umut davası' sanıkları da istiyor
Umut Davası'nın sanıklarından Adil Aydın ile Derviş Polat, avukatları aracılığıyla Ankara 2 No'lu DGM'ye Topluma Kazandırma Yasası'ndan yararlanmak için dilekçe vermişti. Sivas sanıklarıyla ilgili karar Uğur Mumcu, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok ve Ahmet Taner Kışlalı'nın katil zanlıları için de emsal gösterilebilecek.
Söz konusu yasadan yararlanmak için 1347 PKK/KADEK mensubu başvuruda bulundu. Bunlardan 447'si tahliye edildi.
Yasadan yararlanabilmek için başvuruda bulunanların Hizbullahçıların sayısı ise 617. 373 Hizbullahçı tahliye edildi, dokuzunun başvurusu mahkemelerce geri çevrildi. Diğerleri ise hâlâ mahkemeden yanıt bekliyor.