Sivas olayları için yeni suç duyurusu

Sivas olayları için yeni suç duyurusu
Sivas olayları için yeni suç duyurusu
Madımak Müze Derneği Başkanı Hüseyin Karababa, Sivas olaylarıyla ilgili yeni görüntüler nedeniyle Başbakan Erdoğan, İdris Naim Şahin ve tüm görevliler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

İZMİR - 20 yıl önce Madımak Oteli’nin yakılması sonucu hayatını kaybeden Gülsüm Karababa’nın kardeşi Hüseyin Karababa, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına başvuru dilekçesini vermeden önce İzmir Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Karababa, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, 2 Temmuz 1993 tarihinden itibaren görev yapmış İçişleri Bakanları, Emniyet Genel Müdürleri ve sorumluluğu tespit edilecek diğer şüpheliler hakkında ’suç delillerini gizleme, suçluyu kayırma, görevin kötüye kullanılması’ iddiasıyla soruşturma başlatılarak kamu davası açılması talebinde bulundu.

2012 Aralık ayında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davayı Devlet Denetleme Kurulu’nca araştırılması talimatını verdiğini ifade eden Karababa, 2013 Ocak ayında ise TBMM Araştırma Komisyonu’nca yeniden araştırılmak üzere inceleme kararının alındığını söyledi.

Karababa, dava dilekçesinde, İçişleri Bakanlığı’nca yeni görüntülerin TBMM Araştırma Komisyonu’na verildiğini ve bu görüntülerin 1 Şubat 2013 tarihinde basında yer aldığını kaydederek, "Sivas Emniyeti’ne ait olan ve 20 yıldır İçişleri Bakanlığı’nda gizlenen bu belgelerin bu süre zarfında görev yapmış emniyet müdürlerinin, emniyet genel müdürlerinin, içişleri bakanlarının ve başbakanların bilgisi ve talimatları dışında saklanmış olmaması mümkün değildir" dedi.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu da, davanın zaman aşımının basında da yer alan yeni delillerle ortadan kaldırılması gerektiğini savunarak, "İçişleri Bakanlığı, 20 yıldır elinde olan belgeleri zaman aşımı sonrası servis etmiştir. Bu insanlık suçunun bu şekilde zaman aşımına uğraması katliamı aklamıştır" dedi.

DHA - Bahri KARATAŞ


  http://www.radikal.com.tr/112054811205485

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  dün ü bugün ü - eğri büğrü

  Dün ellerinde bidonlarla toplumun birlik ve huzuruna kötülük yapmaya yeltenenler bugün artık bu işleri asılsız iddialar,farklı yolar ile gidiyorlar.Açık ca şimdi daha tecrübeli olduklarını her kez söyleyebilir.Tehlike tüm vatandaşlara yöneliktir.

  Sivas - moumou

  Zaten insanliga karsi islenen suclarda zaman asimi olmamali. Delil fotograflari saklayanlar da davaya sanik olarak dahil edilip yeniden acilmali.Gul tarafsiz gozukmeye calissa bile akp'lidir ve onun atadigi kisilerle yeniden acilan sorusturma davanin biraz daha oyalanmasindan baska ise yaramaz.

  sivas olayları için yeni suç duyurusu hk. - fgemak

  gecikmiş adalet adalet olmaktan çıkıyor, aradan bu kadar yıl geçmiş şimdi adalet aranıyor,bu tür şikayetleri yersiz buluyoruz,Türkiye yeni gündemler oluşturulması için böyle siyasal belgeseller izlettirmelerini doğru bulmuyoruz,her türlü şikayetin de dikkate alınmaması gerektiğini düşünüyoruz.

  Sorusturma - verateyze

  Cu olaylar, türkiyenin gecmisinde cok oldu. Bu gidisle helede su sürecteki egitimin yanlis ve zayif cizgisi ile, en acisida, adil ve demokrat olmayan yargi ile, son olmiyacaginin kaygisini tasiyorum. Beyaz elbise temiz olursa giyilir ve cok yüce asillik simgesidir. Mutluluktur. Onun icinde Gelinlerin ve cenazelerin kiyafeti beyazdir. Kücücük lekesi olsa bile gözükür de, bu leke gögsünün üzerinde olursa, cok dikkat ceker. diliyoruz ki, türkiye, adil bir yargiya ve demokrasiye kavusur. Ülkemiz cok güzel. kirlerimizi yikayip, kirletmemeye calisalim. bu sabir , saygi ve emek ister.

  DEVLET - pispor

  Devlet sivas katliamının sanıklarını yakalamak için değil; hep delilleri karatmak ve katilleri korumak olmuş.çok yazık bu devlete biz nasıl güveniriz alevi halkı olarak.