Sivas sanıkları İbrahim Şahin'le sık sık görüşmüş

Sivas'ta gözaltına alınan Ersin Dönerci'nin, Susurlukçu İbrahim Şahin'le sürekli temas halinde olduğu ileri sürüldü

Halife YALÇINKAYA

SİVAS’ta son Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınarak İstanbul'a gönderilen 3 kişiden Ersin Dönenci’nin, eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin’le sık sık görüştüğü ileri sürüldü.
Gözaltına alındıktan sonra getirildiği Sivas Emniyet Müdürlüğü'nde ifade vermeyen ve yöneltilen tüm soruları yanıtsız bırakan Ersin Dönerci'nin, öldürülmesi için plan yapıldığı ileri sürülen Sivas Ermeni Cemaati Temsilcisini kuyumcu Minas Durmaz Güler hakkında İbrahim Şahin'e bilgi aktardığı iddia edildi. Telefon dinlemesinde Dönerci'nin, Minas Durmaz Güler'in işe gidiş geliş saatlerini, gittiği yerleri ayrıntılı olarak Şahin'e ilettiği öne sürüldü. Dönerci'nin İbrahim Şahin'le Kayseri'de buluştuğu da iddialar arasında yer aldı.
Ersin Dönerci ile birlikte İstanbul'a gönderilen zanlılar eski ülkü ocakları başkanları Bekir Çelik ve Oğuz Bulut'un da İbrahim Şahin'le ilişkisi olduğu ileri sürüldü. Şahin'in, Minas Durmaz Güler'e suikast işini önce Çelik ve Bulut'la konuştuğu, onların kabul etmemesi üzerine Ersin Dönerci'yi seçtiği iddia edildi.
Bu arada Sivas'ta yapılan Ergenekon operasyonunda bulunan ve İbrahim Şahin’e ait olduğu iddia edilen ‘Glock’ marka tabancayı, sahibinin polislere teslim ettiği ortaya çıktı. Adı açıklanmayan kişinin, tabancayı Sivas’ı ziyareti sırasında İbrahim Şahin’den aldığını söylediği, son yaşanan olaylardan sonra korkarak getirip polise teslim ettiği kaydedildi.
Sivas’ta düzenlenen operasyonda 12 kişi gözaltına alınmış, 2 kişi ilk sorgularından sonra serbest bırakılmıştı. Zanlılardan Bekir Çelik ve Oğuz Bulut ile Eersin Dönenci, savcılık talebi doğrultusunda İstanbul’a gönderilmiş, Sivas’ta tutulan 7 zanlı ise sevkedildikleri adliyede serbest bırakıldı. (dha)