Sivas'ın fil, gergedan ve üç toynaklı atları müzeye

Yaklaşık 10 milyon yıl önce Sivas'ın Hayranlı ve Haliminhanı mevkilerinde yaşayan fil, gergedan, zürafa, sırtlan, antilop, ceylan ve üç toynaklı atlara ait fosiller, Sivas'ta sergilenecek. Çevredeki zengin fosil yataklarında...

SİVAS - Yaklaşık 10 milyon yıl önce Sivas'ın Hayranlı ve Haliminhanı mevkilerinde yaşayan fil, gergedan, zürafa, sırtlan, antilop, ceylan ve üç toynaklı atlara ait fosiller, Sivas'ta sergilenecek. Çevredeki zengin fosil yataklarında ele geçen kalıntıların açılması planlanan Sivas Arkeoloji Müzesi'nde sergileneceği açıklandı.
Valilik Endüstri Meslek Lisesi'nin bahçesinde, 1902 yılında yapılan tarihi binayı müzeye çevirmek için çalışma başlattı.
En zengin yataklar
Sivas'ın bir zamanlar tropik bir iklime sahip olduğunu anlatan kazı ekibi bilimsel başkanı Prof. Dr. Erksin Güleç, "O dönemde yaşanan yağmurlu ve sulu dönemler bu hayvanların fosilleşmesini ve fosillerin
9-10 milyon yıl kalmasını sağlamış" dedi.
Fosiller, Ankara Üniversitesi, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü ve Kaliforniya Üniversitesi işbirliğiyle 1993 yılında başlatılan 'Türkiye Omurgalı Fosil Yataklarının Araştırılması Projesi' kapsamında ortaya çıktı. Proje kapsamında Anadolu'da özellikle de Sivas ve çevresinde milyonlarca yıl önce yaşamış değişik birçok canlıya ait fosil keşfedildi.
Sivas ve çevresindeki en eski fosil yataklarıysa Ulaş-İnkonak ve Gemerek-Yeniköy'de bulunuyor. Bu bölgelerdeki fosil yataklarında günümüzden 33-23 milyon yıl önce yaşanan 'oligosen' çağına ait canlıların kalıntılarına rastlanılıyor.