'Sivas'ın iki sanığı elde

Sivas Madımak katliamı sanıklarından Sadettin ve Ali Temiz kardeşler Sivas'ta yakalandı. Yakalanamayan altı sanığın ise Almanya'da olduğu belirtildi.

ANKARA/SİVAS - Sivas katliamı sanıklarından 42 yaşındaki Sadettin Temiz ve kardeşi 30 yaşındaki Ali Temiz, Sivas'ta gözaltına alındı.
Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin kentte düzenledikleri operasyonda, Sivas olaylarıyla ilgili haklarında gıyabi tutuklama kararı bulunan Temiz kardeşlerin yakalandığı açıklandı. Yargılama sürecinde Sadettin Temiz 4, kardeşi Ali Temiz ise 9 ay tutuklu kaldıktan sonra salıverilmişti. Ankara 1 No'lu DGM, 1997 yılında Ali Temiz hakkında ömür boyu, Sadettin Temiz hakkında ise 12 yıl hapis cezası istemiyle dava açarak, haklarında gıyabi tutuklama kararı vermişti. Pir Sultan Abdal Derneği yetkilileri, kendilerine gelen bir ihbarı polise iletmeleri sonucu sanıkların yakalandığını söyledi.
Temiz kardeşlerin yakalandıkları binada, üç daireyi birleştirerek yaşadıkları belirtildi.
İki kardeş, daha sonra Sivas E Tipi Cezaevi'ne konuldu.
Altı sanık firarda
Sivas davasıyla ilgili altı sanık daha firarda. Sanıklardan üçünün Almanya'ya iltica ettiği, üçünün ise iltica işlemlerinin sürdüğü öğrenildi. Yetkililer, Türkiye'de idam cezasının kaldırıldığını belirterek sanıklar için Alman makamlardan iade talebinde bulunulduğunu söyledi.
(Radikal,dha)


    http://www.radikal.com.tr/7377697377690

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.