Sivas'ta 14 yıl sonra Madımak sıcağı


Anma için toplanan kalabalık, altına kebapçı açılan Madımak Oteli'nin müze olmasını istedi.

Sivas için
hüzünlü anma


37 kişinin yakılarak katledildiği Sivas katliamının 14. yıldönümünde kentte CHP'liler ayrı, sivil toplum örgütleri ayrı anma töreni düzenledi. Madımak Oteli'nin önüne karanfil bırakan göstericilerin dileği aynıydı: Gerçek failler ortaya çıkarılsın.

SİVAS - '2 Temmuz sıcağı'nın bastırdığı Sivas'ta dün binlerce kişi, ellerinde tam 14 yıl önce 'yakılan' insanların fotoğraflarıyla yürüyordu. Kiminin sırtında sazı vardı, kimi de yüzlerine Madımak kurbanlarının fotoğraflarından yapılmış maskeleri takmıştı. Madımak Oteli'nin önüne vardılar. Elindeki Türk bayrağını sıkı sıkı tutmuş bir adam ağlamaktan kan çanağı gözlerini, otelin hemen altında açılmış 'kebapçı'dan uzaklaştırmaya çalışıyordu.
2 Temmuz 1993'te Sivas'ta Madımak Oteli'nin yakılması sonucu 33'ü Pir Sultan Abdal şenlikleri için kentte toplanan, 33'ü şair, oyuncu ve yazar, ikisi otel görevlisi 35 kişi can vermişti. Olayda otele saldıranlardan iki kişi de ölmüştü.
Katliamın 14'üncü yıldönümü nedeniyle dün kentte üç ayrı anma programı vardı. Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğündeki sivil toplum örgütleri sabah anma programı hazırladı. Cem Vakfı, Hacı Bektaşı Veli Kültür Vakfı, AKP, CHP, MHP, BBP, SP, İP, Genç Parti ve çeşitli sendika temsilcileri Hükümet Meydanı'ndaki Atatürk anıtının önüne siyah çelenk bırakarak, saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı'nı okudu.
Grup daha sonra ellerinde kırmızı karanfillerle Madımak Oteli'ne yürüdü. Otel önünde ortak bildiriyi okuyan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım, 'Sivas halkının bu oyunun Sivas'ta sahnelenmesinden ve Sivas'a mal edilmesinden her zaman üzüntü duyduğunu, siyasal ve ekonomik alandaki olumsuz etkilerini fazlasıyla yaşadığını' söyledi. Açıklamaların ardından sivil toplum örgütleri otel önüne kırmızı karanfil bıraktı.
CHP de ayrı anma programı yaptı. Atatürk anıtı önünden, Madımak Oteli'ne yürüyen 100 kişilik partili grubu, otel önüne karanfil bıraktı. Yürüyüşe CHP Sivas Miltetvekili Nurettin Sözen, CHP milletvekili adayı Malik Ejder Özdemir ve partililer katıldı. Malik Ejder Özdemir, "Sivas'ta asıl boğulmak istenen; ulusal bütünlüğümüzün teminatı olan ve Atatürk'ün temellerini burada attığı cumhuriyetimizdi. Devleti yönetenler gerekli dersi çıkarmış olsalardı, bugün ülkeyi yönetme iddiasında olanlar laikliği tartışmaya açmaz, alt-üst kimlik iddiasında bulunmazlardı" dedi.
Son etkinlik, KESK, Alevi Bektaşi Birliği Federasyonları, Sivas'taki sivil toplum örgütleri ile Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu tarafından düzenlendi. Ethembey Parkı önünde toplanan yaklaşık 10 bin kişi, ellerinde taşıdıkları döviz ve pankart ve sloganlar eşliğinde Mevlana Caddesi boyunca yürüyerek kent meydanına ulaştı.
AKP'ye ağır eleştiri
'Sivas'ın hesabı sorulacak' sloganları atan kalabalık 'Sivas kardeşlik şehri olacak' ve 'Katiller halka hesap verecek' dövizleri taşıdı. 'Madımak müze olsun' tişörtlüler de dikkat çekti. Atatürk Anıtı'na çelenk bırakan grup Atatürk Caddesi üzerinden Madımak Oteli'ne yürüdü. Yaklaşık 10 bin kişilik grubun yürüyüşü sırasında polis geniş güvenlik önlemi aldı. Otelin bulunduğu alanda ise yüksek yerlere keskin nişancı özel timler yerleştirilirken, çevre illerden takviye polisler geldiği belirtildi.
Konuşmacılar otelin önünde otobüse çıkarak katılımcılara hitap etti. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Murtaza Demir, "Katliamı yaratan zihniyet bütün kadrolarıyla şimdi iktidarda iken, 'Madımak yangını' bugün, 'Madımak Et Lokantası' ile sürmektedir. 12 Eylül generalleri ve AKP, genel olarak siyasi islamın bugün geldiği aşamanın sorumlularıdır" dedi.
Alevi Bektaşi Birliği Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özen, konuşmasında Sivas halkına teşekkür etti: "Bütün olumsuzluklara rağmen bizi bağırlarına basıp buraya geldiler. Üç-beş caninin yaptığı katliamı Sünniler'e, İslam'a inanç sahiplerine mal etmedik. Yapanlar belli. Maraş'ta kimler varsa Sivas'ta da onlar vardı."
Avrupa Alevi Birliği Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker ise otelin altındaki lokantaya "Hiçbir vicdan, insanların diri diri yakıldığı yere et lokantası yapmaz. Hiçbir insan insanların yakıldığı yere giripte zındıklanmaz. Bu Sivaslılar'ın ayıplarıdır" sözleriyle tepki gösterdi.
33 kişiye müebbet
Katliamla ilgili olarak, 124 sanık hakkında 'laik anayasal düzeni değiştirip din devleti kurmaya kalkışma' suçlamasıyla dava açılmış, daha sonra sanık sayısı tahliyelerle düşmüştü. Mahkeme kararları iki kez Yargıtay'ca bozulan davada 33 sanık idam, 14 sanık 15 yıla kadar değişen hapis cezası aldı. Onaylanan 33 idam daha sonra müebbet ağır hapis cezasına çevrildi. Olayın kilit ismi olarak nitelendirilen, dönemin Sivas Belediye Meclisi üyesi Cafer Erçakmak yakalanamadı. (dha, Radikal)