Sivas'ta 20. yıl anması: Gezi'ye evet, Yavuz'a hayır

Sivas'ta 20. yıl anması: Gezi'ye evet, Yavuz'a hayır
Sivas'ta 20. yıl anması: Gezi'ye evet, Yavuz'a hayır
Sivas Katliamı'nın 20. yılında on binlerce kişi Madımak Oteli'ne yürüdü. Sivas'ın hesabının mutlaka sorulacağının vurgulandığı mitingte, AKP'nin "Alevi açılımı" açıklamalarına da tepki vardı. Anma eyleminde Haziran Direnişi de selamlandı.

SİVAS - Sivas katliamının 20'inci yıldönümü nedeni ile düzenlenen büyük anma Ethembey Parkı önünde başladı. Türkiye'nin çeşitli illeri ve yurt dışından kente gelenlerden oluşan gruplar park önünde toplandı. Ardından saat 11.00'de yaklaşık 10 bin kişilik kalabalık yürüyüşe geçti. Mevlana Caddesi girişinde önce barikatlar ile polis yolu keserken, yapılan görüşmenin ardından yol yeniden açıldı. Yürüyüş yapan grubun en ön bölümünde ise olayda yaşamını yitirenlerin aileleri yer aldı.
Hüzünlü olduğu gözlenen aileler ellerinde kaybettikleri yakınlarının fotoğrafları ile otel önüne kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında kıyafetleri, vücudu ve sazı metal rengine boyanmış ve sazına barış logosu asılı olan temsili Pir Sultan Abdal da dikkati çekti. Yürüyüş ve anma etkinliği boyunca kent üzerinde bir polis helikopteri görev yaparak, anma törenlerini adım adım izledi. 

GEZİ PARKI TEPKİLERİ 
Yürüyüş sırasında hükümet aleyhine sloganlar atan grup, Gezi olayları ile ilgili de tepkilerini sürdürerek olayda yaşamını yitiren Ethem Sarısülük için sloganlar attı. Ellerinde çeşitli döviz ve pankartlar taşıyan kalabalık, Madımak'ın müze olması talebini yineledi.
CHP 'yi temsilen etkinliğe Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Erzurum Milletvekili Muharrem Işık ve İstanbul Milletvekili Üstün Sarı katıldı. Etkinlikte bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk ile BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de yer aldı.
Yaklaşık 1 saat boyunca yürüyen kalabalık grup, Mevlana Caddesi ve kent meydanı üzerinden hareket ederek Atatürk Caddesi üzerinden eski Madımak Oteli, şimdiki Bilim ve Kültür Merkezi'nin bulunduğu Eski Belediye Sokak önüne kadar geldi. Saygı duruşunun ardından olayda ölenlerin isimleri tek tek okunurken, grup 'Burada' diye karşılık vererek yoklama yaptı. 

AİLELERDEN ÖLEN 2 GÖSTERİCİNİN İSMİNE TEPKİ 
Otel önüne gelen gruplar polis barikatı nedeni bina önüne kadar giremedi. Otelin önüne sadece olayda yaşamını yitirenlerin aileleri ile milletvekilleri alındı. Bazı aileler bina içerisine girerek olayda ölenlerin isimlerinin yazılı olduğu pano önünde gözyaşı döktü. Ancak diğer ailelerin, 'Bina müze oluncaya kadar içeriye girmeyeceğiz' uyarısı üzerine tüm aileler dışarı çıkarak bina önünde bekledi.
Otel önünde toplanan aileler adına konuşan ozan Hasret Gültekin'in eşi Hacer Gültekin, bina müze olana kadar içeriye girmeyeceklerini söyledi.
Otelin içerisinde yapılan pano bölümünde olayda yakılan kişilerle birlikte göstericilerin isimlerinin de bulunduğunu belirten Gültekin, "Anı tabelalarında katillerin de isimleri yazılı. O isimler silinsin istiyoruz. Saldırganların isimleri silinmeyecekse bizim yakınlarımızın isimleri silinsin istiyoruz. Bunu kesinlikle kabul etmiyoruz ve içeriye girmiyoruz. Hiç bir yerde hiç bir katliamda katillerle mağdurların isimleri yan yana yazılamaz" diyerek tepki gösterdi.
Binanın kamulaştırılmasından sonra oluşturulan anı bölümünde olayda yaşamını yitiren 37 kişi içerisinde 2 gösterici Ahmet Alan ve Hakan Türkgil'in isimleri de yer alıyor. Alfabetik sıralamaya göre yapılan düzenlemede Ahmet Alan'ın ismi de ilk sırada bulunuyor. 

ŞAFAK PAVEY'İN GÖZYAŞLARI 
Etkinliğe katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, tekerlekli sandalye ile yürüyüşe katıldı. Etkinliğin başladığı yerden eski Madımak Oteli önüne kadar gelen Şavak Pavey otel önünde aile yakınları ile ilgilendi. Elinde karanfil bulunduran Pavey'in bina önünde beklerken gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Etkinlik için otel önüne gelenler Pavey'e yakın ilgi gösterdi.
Konuşmalar bitene kadar otel önünde bekleyen Pavey, daha sonra elinde tuttuğu karanfilleri bina girişine bırakarak alandan ayrıldı. 

KONUŞMALAR 
Otel önündeki anma etkinliği kapsamında daha sonra ses yayın sistemi bulunan otobüs üzerinden konuşmalar yapıldı. Etkinlikte konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, katliamın üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen acısının dün gibi taze olduğunu belirtti. Bülbül, Madımak Oteli'nin utanç müzesi olması gerektiğini belirterek, "Madımak müze olmadan Alevi açılımı olmaz. Alevi açılımının başlangıç noktası Madımak'ın müze olmasıdır" dedi.
Taksim'de meydana gelen olaylarla Türkiye'ye yayılan demokratik taleplere sahip çıktıklarını belirterek, Taksim ve Lice olaylarında güvenlik güçlerinin tutumunu eleştirdiklerini belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın tavır, hareket ve şiddet dilini bırakması gerektiğini dile getirdi.
Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel de otelin utanç müzesi olması isteğini tekrarlayarak, "Burayı Bilim ve Kültür merkezi yapmışlar. Üçüncü köprüye Yavuz Sultan Selim adı konulmuştu, bari buraya da Yavuz Sultan Selim adını koyun" dedi.
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker ise, "20 yıl boyunca her fırsatta şehitlerimizi asla unutmadık, unutmayacağız. Eğer unutmuş olsaydık bugün burada sadece insanımızı değil, canlarımızı, kimliğimizi, değerlerimizi, inancımızı kaybetmiş olacaktık. Örgütlenmekten başka bir seçeneğimiz yok. Yıllarca buraya gelemedik ve şehitlerimizi anamadık. Ama ne zaman bir araya geldik binler olduk'' diye konuştu.
Türkiye Barolar Birliği Genel Başkanı Metin Feyzioğlu, yeni Madımak katliamlarının adliyelerde yaşandığını söyledi. Feyzioğlu, "20 yılda adliyeler olayın faillerini aklamak için çalıştı. Biz sadece insanca yaşamak istiyoruz. Özgürce yaşamak istiyoruz. İncinsek de incitmeden yaşatalım istiyoruz. Size söz veriyorum. TBB olarak bundan sonra bu davanın zaman aşımına neden olanlara, kaçakları kaçıranlara karşı hep birlikte sizinle omuz omuza savaş açıyoruz" diye konuştu.
Aileler adına Avukat Şenel Sarıhan, Madımak'ın utanç müzesi yapmayan iktidara tepki göstererek, ailelerin çağrısına kulak vermesini istedi. Şenal Sarıhan ailelerin, özellikle şeriat ve gericilere ders olsun diye utanç müzesi olana kadar binaya girmeme kararı aldıklarını söyledi. Etkinlikte son olarak olayda ölenlerden Handan Metin'in babası Sadık Metin kısa bir konuşma yaptı.
Konuşmaların ardından gruplar, yine geldikleri güzergahı kullanarak alandan ayrıldı. 
Sivas katliamının 20'nci yıldönümü nedeni ile kentte ayrıca, Valilik, Belediye ve kentteki bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımı ile de bir anma yapıldı. (Eraydın AYTEKİN/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1140074114007410

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Demir07 yorumcu ve benim cevabim - siradanbirisi

  Demir 07 yorumcuya benzer sözlerle cevabim. Eger siz ikidebir tekbir ceker ve Erdogani secerseniz millet´de size yobaz deme hakkini kendinde buluyor ve dogal olarak sizi ezmekde kendilerini hakkli görüyorlar. Bakalim yorumum sansürlenecekmi. Aleviler sacma sekilde dil uzatan zatlarin özgürlügü var ise bende bagnaz islami bahane ederek insan yakanlari savunan yobazlari elestirmek isterim. Allahiniz ve islaminiz sizin olsun, insanlik benim olsun. Gerici yobazlar.

  hangi acıdan bahsetsek bilmiyoruz.. - tanriya serenad

  tc zihniyeti muhalif kesime hep büyük acılar yaşatan bir zihniyete sahip oldu.. hangi acımızı yaşayacağımızı artık bilemiyoruz.. muğlalı olayında 33 kişi kurşuna dizildi yüreğimiz kurşuna dizildi sivasta 33 kişi yakıldı yüreğimiz yakıldı roboskide 35 kişi bombalandı yüreğimiz bombalandı biz hep yüreğimize saplanan acılarla boğuşurken onlar ise yapanları büyük mükafatlarla ödüllendirdiler.. bu yürek kanamasını durdumanın tek yolu da hep aynı zihniyete sahip insanların bizi kandırarak koltuklara oturmasına müdahale etmekten geçiyor.. ampulun daha fazla aldatıcı ışık yaymasına izin verilmemeli,sustukça sessizleşiyoruz ve sıra bize geliyor..

  demir07'e - earth

  Yorumun cok cirkin Demir07. Elinde istatistiksel bir calisma mi var, alevilerin oy verdigi partiden bahsediyorsun. Dersim katliamlari oldugu zaman tek partili yonetim vardi. Unutma ki o olaylar yasandigi zaman sonradan kurulan DP nin milletvekilleri de CHP de milletvekillilik yapiyordu. Bugunun CHP si ile o zamanin CHP sini kiyaslamak son derece yanlis. Unutma ki aleviler bi zamanlar SHP ye de oy veriyordu. Alevilerin sectigi partiler, dini siyasete en az alet eden partilerdir. Biliyorlar ki, yuzyillarca suregelen bu katliamlarin temel sebebi inanctir. Aleviler Dersimden onceden de katliama ugramistir, Dersimden sonra da.. Sivas, Maras olaylari yasanirken hep sag goruslu partiler Turkiye ye hakimdi. Buna ne diyorsun? Ataturke olan nefretinden dolayi alevilere laf atma. Elestireceksen birilerini, baskalarini karalayarak yapma. Senin amacin zaten, Sivas katliamini kullanarak AKP yi aklamak. Tipik AKP politikasi. Kendileri icin hersey mubah, adam yakmak bile. Ben bir alevi Kurtum. destekledigim parti BDP. Benim gibi BDP yi destekleyen bir cok alevi var.

  Nasil yani? - Felix the Cat

  demir07 umarim yorumunuzu yanlis anlamisimdir... ne diyorsunuz??? ne kadar tuhaf bir soylem sizinkisi!

  YAVUZ SULTAN SELIM KOPRUSU ne ola ki... - haci_socrates

  Istanbula Kopru yapilacak ve bu kopruye verilebilecek en absurd isimler verilecek... yok bilmem ne mehmet han, bilmem ne selim han... Sormazlar mi??? Kardesim senin adini koprulere verdigin, Ecdadim diye kicini tavana vura vura bagirdigin Osmanogullarinin cocuklari/torunlari Fransanin marsilyasinda orda burda olurken cenaze namazlarini 2 cezayirli kildirip defnederken nerdesin sen?? isiniz gucunuz RIYA ve IKI YUZLULUK... Ben baris surecini kendimce nedenlerden dolayi desteklemiyorum, Kurtlerin TARIHTEKI YIYIP YIYEBILECEKLERI en buyuk kazigi bu surecte yiyeceklerine inaniyorum ama adi BARIS koprusu olsaydi ne vardi?? Bari derdik BARIS olmadi ya KOPRUSU var... Osmanli sevdanizda her seyiniz gibi cakma bir sevda, inanciniz cakma bir inanc... Insanliginiz hakeza... BASBAKAN' a su populer yalan makinalarindan baglansa inancim odur ki agzini her actiginda makinadan aci bir siren duyulacaktir... ne cekti bu ulke sizlerden bea.... bigidin be abi... bi gidin bea

  Velev ki - buendia

  (Aşağıda demir07'nin yaptığı yoruma cevaben)Ben evinde Atatürk fotoğrafı falan olmayan bir sürü Alevi biliyorum. Ama velev ki aleviler Atatürk'ü çok seviyor, çünkü Atatürk sadece alevilere karşı değil tüm dinlere karşı mesafelidir. Bu durum alevilerin katledilmesini meşru mu kılıyor. Ne diyorsunuz yani, Sivas'ta allah allah diye bağıran o kitle alevileri Atatürk'ü sevdiği için mi katlettiler?. Mesele şu ki orada alevileri yakanlar ve seyredenler sizinle aynı kafadandılar, alevi nefretlerine sürekli olarak kılıf uydurdular, nasıl ki siz bugün hem alevi olup hem de atatürk'ü sevmeyi katledilmenin gerekçesi olarak sunuyorsanız o gün oradakiler de camiye gitmemeyi, oruç tutmamayı katledilmeyi haketmek olarak görüyorlardı. Yani asıl mesele senin gibi olmayanın yanında duramamak ondan rahatsız olmak. O nedenle bir belediye başkanı, chp milletvekiline sen gay'misin diye sorabiliyor. Çünkü onların dünyasında kendileri gibi olmayanın hakkını savunmak yoktur. Vahşi çoğunluğun parçası olmak mı yoksa tüm bedeline karşı güçsüz olanın yanında olmak mı?

  demir07 - urolog

  Dogruya dogru. Atatürk Dersim ve Kocgiri`de alevileri katletmistir. Ama onlari sadece alevi olduklari icin degil, kürt olduklari icin öldürmüstür. Sizin düsüncenizin atasi Yavuz ise alevileri, sadece alevi olduklari icin öldürmüstür. Kanit yok demeyin. Türklerle ortak calisan Idris-i Bitlisi`nin oglu yazdiysa, katliam yapildigi dogrudur. Alevi düsmani Idris-i Bitlisinin oglu kendiliginden uydurmadi. Uydurmak icin bir neden yok, hatta inkar edebilirdi. Sonra olan Maras, Corum, Sivas olaylarini da Atatürk degil, sizin mirascisi oldugunuz AP,MHP,MSP`li fikirdaslariniz yapti. Katliami inkar ederek hala bu katliama ortak oluyorsunuz.