Sivas'ta demir çelik işçilerinden tabutlu eylem

Sivas'ta demir çelik işçilerinden tabutlu eylem
Sivas'ta demir çelik işçilerinden tabutlu eylem
Sivas Demir Çelik İşletmeleri'nde (SİDEMİR) çalışan ve ücretlerini alamadıkları için geçen aydan beri aralıklarla eylem yapan işçiler, üzerinde fabrikalarının ismi yazan tabutu taşıyıp temsili olarak gıyabi cenaze namazı kılarak tepkilerini sürdürdü.

RADİKAL - SİDEMİR'de çalışan ve yaklaşık 5 aydır ücretlerinin ödenmediğini belirten işçiler, üzerinde fabrikalarının ismi yazan tabutu taşıyarak kent meydanına geldi. Üzerinde işçi bareti, maskesi ve Türk bayrağının da yer aldığı tabutu meydana bırakan 150 kişilik grup, burada temsili olarak gıyabi cenaze namazı kıldı. Polis ekipleri ise işçiler çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Ardından tabutu tekrar omuzlarına alarak tekbir getiren grup, 'Sivas uyuma, emekçine sahip çık' sloganları atarak polis çemberi içinde bir süre yürüdü. İşçi grubu daha sonra Sivas Belediyesi tarafından tahsis edilen otobüsler ile Yukarı Tekke Mezarlığı'na geldi. Tabutu buradaki Abdulvahabi Gazi Camisi'nin musalla taşına bırakan işçiler basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Çelik-İş Sendikası Sivas Şubesi Başkanı Mustafa Erturhan, iş haklarının feshedilmesini ölüm sebebi saydıklarını ve o nedenle cenaze merasimi düzenlediklerini belirterek, "Burada emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Sivas Milletvekilleri, Sivas Valisi hepsine çok teşekkür ediyorum. El birliğiyle SİDEMİR işçisini öldürdüler. Fabrikayı kapattılar" dedi.

İşçiler adına konuşan Yavuz Yıldırım ise aylardır kimsenin kendilerine destek olmadığını belirterek işçilerden helallik isteyip, yöneticilere haklarını haram ettiklerini söyledi.
İşçiler, açıklamanın ardından tabutu burada bırakarak dağıldı.
DHA/Gökhan CEYLAN-Hüsnü Ümit AVCI