Sivas'ta görüntü karmaşası

Sivas'ta görüntü karmaşası
Sivas'ta görüntü karmaşası
Sivas olaylarıyla ilgili davada, bilirkişiye '2 Temmuz' diye yollanan görüntülerin 1 Temmuz Memur Yürüyüşü'ne ait olabileceği iddia edildi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Sivas olaylarıyla ilgili mahkeme, TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’na gönderilen ve o güne ait olduğu belirtilen görüntüleri isteyip bilirkişiye inceletti. Bilirkişi gönderilen video kaydının ‘düşük çözünürlüklü’ olduğunu ve ‘görüntülerde mahkemenin sorduğu 3 firari sanığı teşhis edemediklerini’ açıkladı.
Ancak, raporda incelenen video kaydın ‘01.07.1993 MEMUR YÜRÜYÜŞÜ.mpg’ uzantılı olması dikkat çekti. Sivas’ta 2 Temmuz 1993’teki Madımak katliamından 1 gün önce memur yürüyüşü yapılmıştı. Bu durum, “Bilirkişi neyi izledi? 2 Temmuz olaylarını mı? 1 Temmuz’daki memur yürüyüşünü mü?” sorusunu yarattı.
Davaya bakan mahkemenin başkanı Dündar Örsdemir, Radikal’e “TBMM’nin bize gönderdiği görüntüleri olduğu gibi incelemeye gönderdik, böyle bir rapor geldi” dedi. Raporda imzası bulunan bilirkişiler de “Mahkeme bize hangi görüntüleri gönderdiyse onları inceledik” dedi. 

Bidonlulara ne oldu? 

Radikal, TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’na 2 Temmuz ile ilgili görüntülerin gönderilmesi üzerine, konuyu manşetine taşımıştı. Madımak Oteli’nin yandığı ve ikisi gösterici 37 kişinin öldüğü katliamdan hemen önce çekildiği belirtilen video kayıttan elde edilen fotoğraflarda, kalabalığın içinde elinde bidonla yürüyen kişiler dikkat çekmişti.
Bilirkişi Radikal’in “incelenen görüntülerde ‘ellerinde bidon bulunan kişiler’ bulunup bulunmadığı sorusuna ise aynı bilirkişiler “Bir kalabalık görüntüsüydü, benzer görüntüler vardı” demekle yetindi.

‘Raporda açıkça memur yürüyüşü yazıyor’

Bilirkişi raporundaki “Tetkik konusu 01.07.1993 MEMUR YÜRÜYÜŞÜ.mpg” ibaresi, ‘Bilirkişiler yanlış görüntüleri mi izledi” sorusunu akıllarına getirdi. Davanın dünkü duruşmasında avukatların gelen rapordaki ‘memur yürüyüşü’ vurgusunu hatırlatarak, mahkemenin görüntülerini bir kez daha istemesini talep etti. Avukatların talebi üzerine mahkeme de TBMM’den görüntülerin istenilmesine karar verdi.
Davanın avukatlarından Şanal Sarıhan, “Raporda açıkça ‘Memur Yürüyüşü’ olduğu yazıyor. Bizim davamız için de 2 Temmuz’daki görüntüler önemli. Raporda bir sürü belirsizlik var. Ancak bilirkişiler bu belirsizliklere rağmen ve sanıkların burada olmadığına yönelik kanaat bildirmiş durumda. Raporda ‘Bu sanıkların olup olmadığı belli olmadığı’ yönünde görüş bildirilmesi gerekirdi. Belirsizliklere görüntülerin net olmadığı vurgusuna rağmen sanıkların olmadığının tespiti nasıl yapılmış anlayamadık” diye konuştu.

Eksik başvuru mu yapıldı?

Dava dosyasındaki diğer önemli bir gelişme ise firari sanıkların iadesine ilişkin yazılar oldu. Yazılardan Türkiye ’nin Almanya’dan 2004’tefirari sanık Murat Sonkur’u, 2007’de ise Eren Ceylan’ın iadesini talep ettiği belirlendi.
İçişleri Bakanlığı mahkemeye gönderdiği yazılarda Almanya’nın sanık Sonkur’un ‘iade talebinin mevzuata aykırı olduğu’ gerekçesiyle, Ceylan’ın da ‘adil yargılama hakkı bulunmadığı’ gerekçesiyle iade talebinin reddedildiğini bildirdi. Avukat Sarıhan, “Alman makamların bu yanıtları acaba Türkiye bu sanıkları isterken, eksik belgelerle iade talebinde mi bulunduğu kuşkusunu doğurdu” dedi.

İçişleri’nden TBMM’ye...

İçişleri Bakanlığı, TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’na, 2 Temmuz 1993’te ikisi gösterici olmak üzere 37 kişinin hayatını kaybettiği ‘Sivas Katliamı’na ilişkin olduğu belirtilen görüntüler göndermişti. Katliamdan hemen önce çekilen video kaydından elde edilen 167 kare fotoğrafın katliamın hemen öncesinde çekildiği belirtilmişti.

BİLİRKİŞİ NEYİ İNCELEDİ? Firari sanıkları göremedik

TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’na, 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta yaşanılan olaylara ilişkin çarpıcı görüntüler gönderildi. Radikal’in söz konusu görüntüleri gündeme getirmesi üzerine, firari 3 sanık yönünde devam eden davaya bakan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, o görüntüleri TBMM’den istedi.
Gelen görüntüleri mahkeme incelemek üzere Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü’ne gönderdi. Mahkeme bu görüntülerde firari sanıklar, Murat Karataş, Murat Songur ve Eren Ceylan’ın olup olmadığının tespitini de istedi. 3 bilirkişi görüntüleri izleyerek bir rapor hazırladı. Mahkemeye sunulan raporda, “Tetkik konusu 01.07.1993 MEMUR YÜRÜYÜŞÜ. mpg” isimli ve uzantılı kaydın çözünürlüğü düşük olduğu” tespiti yapıldı. Raporda, inceleme konusu fotoğrafların elde edildiği kaynağa ait çözünürlüğünün düşük olduğu kaydedilerek şu tespitlere yer verildi:
“Görüntüler içerisinde karşılaştırılması istenilen şahıslara ait eşkâl bilgileri ile bu şahısların kayıt içerisinde görüldüğü zaman bilgisinin (tarih/saat/dakika/saniye olarak) tarafımıza belirtilmediği. Tetkik konusu görüntülerde çok fazla sayıda şahsın bulunduğu. Şahısların genel itibarı ile kaydı gerçekleştiren kameraya göre uygun mesafe açı ve pozisyonda bulunmadığı. Bahse konu görüntülerde şahısların çoğunluğunun diğer şahısların arka planında kalması sebebiyle net olarak görülmedikleri. Bazı şahısların şapka kullanması nedeniyle kafa ve yüz bölgesinin görülemediği. Mukayese konusu şahıslara ait fotoğrafların uygun açı ve pozisyonda çekilmediği. Kaydı gerçekleştiren kameranın elde taşınabilen kameralardan olması sebebiyle görüntülerde titreme ve sallamaya bağlı bozulmaların bulunduğu müşahede edilmiştir.” 

‘Gördüklerimiz arasında yok’
Raporda, görüntülerde ‘uygun mesafe, açı ve pozisyonda görülebilen şahıslar arasında’ firari sanıklar Karakaş, Songur ve Ceylan’a benzeyen kişilerin görüntüsüne rastlanılmadığı da belirtildi.


  http://www.radikal.com.tr/116369011636905

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Suçlular korunuyor mu? - sel432xx

  Bir devletin vatandasina yapilan saldiriyi hele ki bu saldiri toplu katliam halinde ise suçlulari babasi bile olsa o "baba"igne deligine de girse yakalayip yargilanmasini ve ceza almasini saglamakrir!!! Peki Türkiyemizde ne oluyor? Katiller serbest kalabiliyor, deliller karartilabiliyor ve suçsuz insanlar asilabiliyor, olmadi yasi büyutülerek asiliyor! Tecavüzcüler yalan asilsiz beyanlarla serbest birakilabiliniyor??? Ve ben Turkiye de güvenilecek hicbir resmi kurulus göremiyorum. POLIS YARGI DEVLET DAIRELERI DEVLET TV SI SILAHLI KUVVETLER hepsi saibeli. Türkiyede hic kimse güvende degil. Herkes birbirinin o andaki ruh durumuna kalmis! Karni acsa kizgin olabilir! acisi senden çikabilir! Amiri is arkadasiyla rtlesmislerse yandiniz samar oglani olabilirsiniz! Sesiniz akillerden birine benziyorsa akil olamazsiniz ama redhackerlerin sözcüsüne benziyorsa vay halinize!!! Böyle bir memleket sadece hitler ve Musolininin yönetimi altinda olmuyor mus baska diktatör türleri de varmis! Diktatör degilim deyip bakanina bile tokat atmak mesela! Kendi yatilmis otururken karisinin arkasinda ayakta durmasi gibi! Ne kaba biri diye gecirdim icimden! Kac cocuk dogurmus kadin sana oturacak kadar saygiyi kazanamamis mi?

  utanç verici - kadın vatandaş

  bu olayı her duyduğumda her okuduğumda her konuştuğumda içimi o aydın insanların üzüntüsü kaplıyor. türkiyenin aydınlanması için çabalayanlara yapılmış bu katliamın davasının sonuçlanması gerekiyor. buna neden olan her kim ise cezasını çekmeli.

  Yahu!.. - savassarioglu

  Bilirkişiye doğru dosya gitti mi belli değil. Almanya!ya adam gibi başvuru yapıldı mı belli değil, suçlulara ceza vermeye niyet var mı hiç belli değil... İpe un serilmiş desenize şuna.

  ben gördüm - Dedemkorkut

  Bu kadar yaygara koparmaya gerek yok. Elinde bidon taşıyan adama ait görüntüleri o yıllarda yayın yapmakta olan herhangi bir ulusal tv kanalının arşivinden bulmak mümkündür. O gün kanallar Sıvas olayını canlı verdiler. Elinde bidon taşıyan adamı ben dahil herkes gördü. Bence zor olan görüntüleri değil o adamı bulmaktır. Tüm katliam ve terör eylemlerinde olduğu gibi Sıvas Katliamı'nın arkasında olanlar da bilinemeyecektir. Çünkü bugüne kadar hiç bir faili meçhul, faili malum hale gelmedi. Galiba gelmeyecek te. Şunu da söyleyeyim. Bazıları için bunun cevabı çok kolaydır; sünni dinciler!

  Bu bir yorum değildir. - korel dolunay

  Böyle bir yanlış bilerek yapılır . Bunu yapanlara da yeryüzünde hakaret edilir , her yerde hakaret edilir . Ama burada hakaret edilemeyeceği için yorum yapmıyorum.