Sivas'ta hastanelerin birleşmesine tepki

Sivas'ta hastanelerin birleşmesine tepki
Sivas'ta hastanelerin birleşmesine tepki
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Sivas Şubesi üyeleri, Sivas Devlet Hastanesi ve Numune Hastanesi'nin birleştirilecek olmasına tepki gösterdi. Hastane bahçesinde yapılan eyleme hastalar da destek verdi.

RADİKAL - Sivas Devlet Hastanesi ve Numune Hastanesi polikliniklerinin büyük bölümü, önümüzdeki günlerde Kardeşler Mahallesi'ne yapılan yeni hastaneye taşınacak. Ancak iki hastanenin tek çatı altında birleşmesi kentte tepkilere neden oldu. Sivas Devlet Hastanesi bahçesinde toplanan SES Sivas Şubesi üyesi yaklaşık 50 kişi, 'Sağlık haktır, erişimi engellenemez' sloganları atarak bu duruma tepki gösterdi.

Grup adına açıklama yapan SES Sivas Şube Başkanı Serkan Çelikgün şunları söyledi:

"Yılda 900 bin hastaya poliklinik hizmeti veren, yine yılda 9 bin 300 ameliyatın yapıldığı, 313 yataklı, bin personeli bulunan, yüzde 70 doluluk oranı ile çalışan hastanemizin birleşme adı altında kapatılması planlanmakta ve mevcut bulunduğu yerden bölge hastanesine taşınma planları yapılmaktadır. İki hastanede toplam 900 yatak bulunurken, duğunu diğer hastanede en fazla 700 yatak olacaktır. Şu an mevcut olan sağlık hizmetinin kapasitesi azaltılmaktadır. Genel anlamda küçülme olarak ifade edebileceğimiz bu durumla personel fazlası ortaya çıkacaktır. Özellikle asgari ücretle çalışan taşeron işçilerin bir kısmı işsizlikle karşı karşıya kalacaktır. Yine yatak sayısının az olması, uzman doktor sayılarının azaltılmasına sebep olacaktır. Yine bu birleşmenin gerçekleşmesi ile Sivas halkının sağlık hizmetlerine ulaşımı zorlaştırılacak, zaten ulaşım sorunu olan Sivas'ta özellikle yaşlı ve çocuk hastaların mağdur olmasına sebep olacaktır."

EYLEME HASTALAR DA DESTEK VERDİ

Eyleme hastanede tedavi gören bazı kadın hastalar ile çevredeki esnaf da destek verdi. 1 aydır hastanede tedavi gören sinir hastası Sübeyhan Çepir, eylem sırasında bahçeye inerek sendika üyeleri ile birlikte slogan attı. Kent merkezindeki bu hastaneye bile zor geldiğini belirten Çepir, yeni yapılacak hastaneye gidemeyeceğini ifade etti. Diğer hastalar ise bu hastanenin kendilerine yakın olduğunu belirterek taşınmasını istemediklerini dile getirdi.
DHA-Gökhan CEYLAN