Sivas'ta heyelan: 16 kayıp

Heyelan Sivas'ta bir mezrayı yok etti. Koyulhisar'a bağlı Sugözü Köyü'nün Avnus Mezrası'nda sabah meydana gelen heyelanda 21 ev ve bir cami toprak altında kaldı. Sivil savunma ekipleri ve askerler, enkazdaki 16 kişiyi kurtarmak için öğle saatlerinden itibaren işe koyuldu. Panik nedeniyle yaralanan ve fenalaşan dokuz kişi tedavi altında. Bölgede daha önce küçük çaplı toprak kaymaları olduğu, ancak bir önlem alınmadığı belirtildi.
Haber: SONER KAVAK / Arşivi
ERAYDIN AYTEKİN / Arşivi

SİVAS - Sivas'ın Koyulhisar ilçesine bağlı Sugözü Köyü'nün Avnus Mezrası'nda dün sabah saatlerinde meydana gelen heyelanda 21 ev ve bir cami toprak altında kaldı. Yıkılan evlerin enkazı altında kaybolan 16 kişiyi kurtarmak için çalışma başlatıldı.
Kelkit Vadisi'nde yer alan ve üç tarafı dağla çevrili Avnus Mezrası'nda saat 10.15'te heyelan meydana geldi. Dağdan kopan tonlarca toprak, önüne kattığı ağaç ve kayaları sürükleyerek büyük bir gürültüyle evlerin üzerine düştü. Toprak, mezradaki 21 ev ile bir camiyi yuttu. Çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 16 kişi toprak altında kaldı.
Kayıp 16 kişinin isimleri şöyle: Hüsnü ve Dilare Demir, Abdullah, Meliha, Ekrem, Recep, Hülya, Hasan, Şaziye, Ziya, Selahattin Demirci, Arife Karaduman, Arife Nur, Aliye ve Samiye Özdemir'le Hanım Çiçek. Heyelandan kaçarken yaralanan İpek, İdris ve Şükran Özdemir, Saniye, Mevlüde ve İkbal Demirci, Elmas ve Eyüp Aslan'la Hüsnü Pişkin ise Koyulhisar ve Suşehri devlet hastanelerinde tedavi altına alındı. Yaralıların hayati tehlikesi bulunmadığı belirtildi.
Tehlike sürüyor
Çevre ilçelerden bölgeye arama-kurtarma ekipleriyle askeri birlikler sevk edildi. Arama-kurtarma ekipleri, sürekli kaymaya devam eden toprak nedeniyle bölgede çalışma yapmakta zorlanıyor. Heyelan sırasında tonlarca toprağın yatağını tıkadığı derenin suları vadide birikirken, ikinci bir heyelan tehlikesine neden oldu. Enkazın bulunduğu bölge de çamur içinde kalınca iş makinelerinin kullanılması sakıncalı bulundu ve kurtarma çalışmaları insan gücüyle yapıldı.
Sivas Valisi Hasan Canpolat, "Bölgede yeniden bir toprak kayması tehlikesi olduğu için arama-kurtarma çalışmalarına tam anlamıyla başlayamadık. Bölgede kriz merkezi oluşturduk. Yarını (bugün) bekleyeceğiz" diye konuştu. Bayırdırlık Müdürlüğü'nün, mezranın heyelan bölgesi olduğuna dair raporları bulunduğunu belirten Canpolat, daha önce bölgede küçük toprak kaymaları yaşandığını belirtti.
Mezra halkından Hıfzı Aslan, olayı şöyle anlattı: "Evde otururken bir ses duyduk. Dışarı çıktık, bir anda dağın üstündeki kaya ve toprak evlerin üzerine aktı. Sanki kıyamet günüydü. Birçok kişi heyelan sırasında tarlada çalıştığı için kurtuldu."
Köy imamı Hamit Keskin de "Savaş uçaklarının geçişi gibi büyük bir gürültü duyduk. Dağ üzerimize geldi. Yükseklere tırmanarak kurtuldum" dedi. Toprak kayması sonucu caminin yanı sıra kapalı olan ilköğretim okulu da toprak altında kaldı. Mezradaki öğrencilerin taşımalı eğitim kapsamında Koyulhisar'a götürülmesi felaketin büyümesini önledi. Ayrıca, 300 küçükbaş ve 75 büyükbaş hayvanın da toprak altında kaldığı belirtildi.


    http://www.radikal.com.tr/7411597411590

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.