Sivas'ta yakılanları anmak yasak

Sivas'ta yakılanları anmak yasak
Sivas'ta yakılanları anmak yasak
Bu yıl 19.'su gerçekleştirilen 2 Temmuz katliamı anma komitesi hakkında soruşturma açıldı

Cumhuriyet’ten Mehmet Menekşe’nin haberine göre 2 Temmuz Madımak katliamının 19. yılı anma komitesi hakkında soruşturma açıldı. Sivas Valiliği’nin şikâyeti üzerine bu yıl 19.’su gerçekleştirilen 2 Temmuz katliamı anma komitesi hakkında 2911 sayılı gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefetten soruşturma açıldı. Komite başkanı Ali Şimşek ile birlikte Emine İmren, Feyzullah Süner, Nail Duman, Vahap Altunel, Behzat İnan Şahin, Adnan Yılmaz açılan soruşturma kapsamında Sivas Emniyet Müdürlüğü’nde ifade verdi.

Komite üyesi ve Eğitim -Sen Sivas Şube Başkanı Feyzullah Süner açılan soruşturma kapsamında verdiği ifadede 2 Temmuz katliamının anmasının yasak olmadığını, o gün Sivas’ta anma için gelen milletvekili ve Alevi kurumlarının Vali Kolat ile görüşmelerinden sonra valinin emriyle polis barikatının kaldırıldığını valinin izniyle Madımak Oteli önüne gidildiği belirttiğini söyledi. Anma komite üyesi ve Alevi Kültür Derneği Sivas Şube Başkanı Emine İmren iki yıldır açılan soruşturmanın son derece anlamsız olduğunu belirterek, “Bekliyorduk, sürpriz olmadı. Sindirme politikalarıyla öteden beri karşı karşıyayız” dedi.

Anma komitesi başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü, Birleşik Taşımacılık Çalışanlar Sendikası Sivas Şube Başkanı Ali Şimşek de “18 yıldır hiçbir engelleme ile karşılaşmadan anmamızı yapıyorduk. Geçen yıl da vali zorluk çıkarmıştı ama bu yıl daha da zorluk çıkarıldı. AKP ’nin artık sadece 2 Temmuz ile ilgili değil Türkiye ’deki bütün demokratik çıkışlarla ilgili bir yasaklama getireceği kesin” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/1094326109432616

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Radikal kizilbas dünya görüsü ?? - Uzakdenizler

  Her cocuk gibi bakarsin sen de dunyaya umut dolu gozlerle. Her gece Allah'a dua ederek kapanir gozlerin. Bildigin inandigin tek sey de budur zaten. Karincayi bile incitmezsin Allah yaratmis diye. Ama yasam bu, buyursun sen de. Gozlerin gormeye baslar gormek istemediklerini. Okulda baslar hersey, arkadaslarin Alevi oldugunu ogrendiklerinde. Tuhaf sorular, dislamalar... Sonra birgun birileri O inandigin, guvendigin Allah'in adini kullanarak diri diri yakarlar insanlari Aleviler diye. Birkac kisi degil yakanlar, binlercesi. Baskalari da cikar bu katilleri savunur ve devletin basina gecerler yine Allah'in adini kullanarak. Ayni Allah'a dua ettigin, ayni bayrak altinda gozlerin sulanarak Istiklal Marsini okudugun insanlar yakarlar seni, nefret ederler senden Alevisin diye. Iste bu noktada ortaya cikar bu "Radikal kizilbas dünya görüsü" dediginiz sey. Turkulerimize gelince, belki Sivas, Erzincan, Maras, Corumdaki Alevileri katletmeseydiniz, onlar da guzel Istanbulunuza veya Izmirinize kacmak zorunda kalmazdi. Gerci oralarin da guzelligi kalmadi sayenizde, sizler gibi korkunc insanlarla doldu tum Turkiye...

  Bu ülke nasıl bu hale geldi veya getirildi? - biriustumetoprakatsin

  Yorumları okudum. Ya arka planda olanlardan haberleri yok ya da çok gaddarlar bu yazıları yazanlar. Bu ülke ne hale gelmiş. İnsanlar yakılıyor, ama ceza alan yok. Zamanaşımıdır deniyor, dosya kapatılıyor. İnsanlar ölen anaları babaları çocukları sevdikleri için yani acıları için senede 1 kere yürüyüş yapıyor. Bu yürüyüş için soruşturma açılıyor. Soruşturmanın neden açıldığı yorumcuların aklına gelmiyor! Aptallar memleketi mi olduk biz? Sizi de yakarlar. Kötü her zaman kötüdür. Bu kadar güvenmeyin, kayırmayın kimseyi. Bu dünyada örgütlü eyleme geçen cehaletten daha tehlikeli bir şey yoktur.

  sasirmamak gerekiyor - OSCAR82

  katliami anmanin yasaklanmasi cok dogal cunku o katliami yapanlarin avuktakligini yapanlarin hepsi ya simdi AKP miletvekili yada ust duzey burokrat sucu isleyenlerin arkasinda durup onlara meydan verenler pek tabi ki yedikleri haltin dillendirilmesini de istemeyecklerdir

  AYRIMCILIĞIN DANİSKASI! - Mkose

  Hem bazı yorumlardan hem de haberlerden açıkça anlaşılıyor ki,hâlâ farklılıkları karşı bir saygı duyulmuyor. Anma olayı provokasyon olarak görülüyor, ancak asıl provokasyon ve düzeni bozan şey bu ülkede Başbağlar açıkça anılabiliyorken, Sivas katliamıyla ilgili tek laf ettiğinde hem hükümetin hem de karşı ideolojideki kimi kesimin sizi sindirmesi ve anarşist olarak damgalamasıdır. Eğer hak hukuktan anlaşılan mezhep ve köken ayrımcılığı yapmaksa, o ayrımcılık gün gelir size pahalıya patlar.

  ANMA(!) - yaralimasalcocuklari

  Bunu; tepedeninmeci, oligarşik meşruiyetinize sığınarak yapabilirsiniz ancak. Halklar buna izin vermez, halk her daim meşrudur. Birey ve uzantısı olarak halk meşruiyetini varoluşundan alır. Ayrıca şunu da sormak lazım: ‎Söylem ve eylemlerimizdeki anmaları engellemeye çalışabilirsiniz. Ya beynimizdeki anmaları nasıl engelleyeceksiniz?

  Ya yakanlar...? - citizen

  Tamam .. Yananları anmak yasaksa biz de anmayız olur-biter. Peki ama bari şunu öğrenelim... Yakanları alkışlamak serbest mi.

  direnis - erin

  heralde bundan sonra sivasi anmak icin degil madimaki yakdik yuruyusleri serbest olacak diyarbakirda miting yapmak yasak saldiri var sivasda yakiliriz anmak isteriz itiraz var herkes kafasina gore bir kurt raporu hazirlar kimse kurtlerle gorusmez gorustukleri de zamaninda korkudan kacanlarla zorlamayin milleti herkesin bir sabir noktasi var