Siverek'e Şivan Perwer heykeli

Siverek'e Şivan Perwer heykeli
Siverek'e Şivan Perwer heykeli
Siverek Belediyesi aslen Şanlıurfalı olan ancak yıllardır yurt dışında yaşayan Kürt sanatçının heykelini dikecek

ŞANLIURFA’nın Siverek Belediyesi, ilçe merkezine Kürt sanatçı Şivan Perver’in heykelinin dikilmesi için çalışma başlattı.
Son yıllarda ilçenin değişik yerlerine Yılmaz Güney, Ahmet Arif ile barış ve sevgiyi sembolize eden heykeller diken Siverek Belediyesi, bu kez de aslen Şanlıurfalı olan ve yıllardır yurtdışında yaşayan Şivan Perwer’in heykelini dikme kararı aldı.
Başkanlığı Demokrat Partili Ali Murat Bucak’ın yaptığı Siverek Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, yerel seçim sürecinde halkın da benzer yönde isteği olduğu hatırlatılarak, ünlü sanatçının heykelinin kısa sürede yapılacağı ifade edildi. Perwer’in elinde bağlaması bulunan bir heykelinin yapılarak İnönü Bulvarı’na yerleştirileceğinin kaydedildiği açıklamada şu görüşlere yer verildi:
“Seçim dönemi de halkımıza söz verilen heykelin yapılması için ünlü heykeltıraş Abuzer Çalışman ile anlaşmaya varıldı. Bilindiği gibi, belediyemiz son iki yılda ilçenin muhtelif yerlerine sevgi ve barış sembolleri ile Siverek’te yaşamış Yılmaz Güney ve Ahmet Arif’in heykellerini yaptırarak, ilçemizin daha çağdaş ve modern bir görünüm kazanması sağlanmıştır. Bu kapsamada dünyaca tanınan Kürt sanatçı Şivan Perwer’in heykeli de yapılarak İnönü Bulvarı’na yerleştirilecektir."
İlçeye gelen ve çalışmalara başlayan heykeltıraş Abuzer Çalışman ise, Perwer’in heykelinin iki ay içerisinde bitirilmesini planladıklarını kaydetti. (dha)