Siverek'te öğrencilerin jöleli saç isyanı

Siverek'te öğrencilerin jöleli saç isyanı
Siverek'te öğrencilerin jöleli saç isyanı
Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde Türk Telekom Lisesi'ne giden 50 öğrenci, jöleli ve uzun saçlı oldukları gerekçesiyle okula alınmadı. Öğrenciler, İlçe Milli Eğitim Müdürü ile görüşmek için yaklaşık 1 kilometre yürüyerek, Kaymakamlık binası önünde eylem yaptı.

Mehmet SEZGİN

ŞANLIURFA /DHA

Siverek Türk Telekom Lisesi'ne giden bir grup öğrenci, bu sabah okul idarecilerince, saçları jöleli ve uzun olduğu gerekçesiyle okula alınmadı. Bunun üzerine öğrenciler, kendilerini derse almayan Okulu Müdürü Tekin Ergün'ü, İlçe Milli Eğitim Müdürü'ne şikayet etmek için yaklaşık 1 kilometre yürüyerek, Kaymakamlık binası önünde eylem yaptı. Kaymakamlık önünde öğrencilerin toplandığı ihbarı üzerine çok sayıda polis ekibi bölgeye geldi. Toplanan öğrencilerle görüşen polis yetkilileri, onlara herhangi bir müdahalede bulunmadı.

Saçları jöleli ve uzun olduğu gerekçesiyle okula alınmadıklarını söyleyen 10'uncu sınıf öğrencisi Hüseyin Cümcüm, daha sonra gazetecilere açıklamada bulundu. Cümcüm, “Biz Türk Telekom Lisesi'nde okuyoruz. Sabah okula gittiğimizde okul müdürümüz saçlarımı jöleli olduğu gerekçesiyle bizi sınıfa sokmadı. Havadan sudan bahanelerle bizi okula almak istemiyor. Sürekli hakaret ve küfürlerine maruz kalıyoruz. Biz okulumuza gidip geliyoruz, saçlarımız yüzünden neden eğitim görmemiz engelleniyor. Öğretmenlerimizle konuşmamıza rağmen aynı şekilde davranılıyor. İlçe Milli Eğitim Müdürümüzden bize bu konuda yardımcı olmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Okula alınmayan öğrenciler, bir süre Kaymakamlık bahçesinde bekledikten sonra yanlarına gelen İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sefer Şenbayram'la bir süre görüştü. Öğrenciler daha sonra okullarına gönderildi.


    ETİKETLER:

    Şanlıurfa