Sıvı sabunu nereye bırakalım?

Sıvı sabunu nereye bırakalım?
Sıvı sabunu nereye bırakalım?

Diyarbakır?da hastaneye akın: 17?si öğrenci 23 kişiye bulaşan domuz gribi nedeniyle Diyarbakır?da okullar bir hafta kapatılırken televizyondan eğitime başlandı. Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü koordinesinde yerel ART Televizyonu?ndan temel dersler veriliyor. Bu arada birçok kişi çocuklarıyla test yaptırmak için hastaneye akın etti. FOTOĞRAF: SERDAR SUNAR / DHA

ANKARA - Sağlık Bakanlığı domuz gribine karşı temizliğe dikkat edilmesini isterken, Ankara’nın göbeğinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın mahallesindeki bir okul düne kadar tuvalet ve sudan yoksundu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın “domuz gribine karşı okullarda hijyene dikkat edilsin, tuvaletlere sıvı sabun konulsun” genelgesinin yayınlandığı günlerde, tuvaleti eğitim yılı başından beri tadilatta olan Subayevleri Toygar Börekçi İlköğretim Okulu velileri, küçük çocuklarına ped bağlayarak okula gönderiyordu. Okulun durumu CNN Türk ekranlarına yansıyınca tuvaletler açıldı, su bağlandı. 

Erdoğan’ın mahallesinde
Subayevleri Toygar Börekçi İlköğretim Okulu öğrencileri 2009-2010 eğitim öğretim yılının başlamasından beri okuldaki tuvaletlerin tadilatta olmasından dolayı tuvaletlerini ‘tutuyordu’. Okulda sadece öğretmenler tuvaleti ve üst kattaki bir kızlar tuvaletinin kullanılabildiği öğrenildi.
Veliler, “Burası Ankara’nın en seçkin okullarından biriydi. Bütün yaz  okulun dış cephesiyle uğraştılar. Emin olun buradaki çocukların çoğu altına yapıyor. Okula pedle gelen çocuk var. Velisinin ped bağlayıp okula gönderdiği çocuk var. Salgın hastalıkların başlamasından korkuyoruz” diye tepkiliydi.  Başbakan Erdoğan mahallesindeki bu okulu ziyaret edince konu gündeme geldi. Konunun televizyonlarda haber olmasının ardından, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri hemen devreye girdi. Okulun tuvaletleri iki saat içinde ‘yapılarak’ açıldı ve kameralar okula çağırıldı.  

‘Sıvı sabun konulsun’
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, domuz gribi vakalarında hijyene dikkat çeken bir genelge yayınlamıştı. Çubukçu, domuz gribine karşı okullarda merdiven tırabzanları, kapı kolları, musluk başları, elektrik düğmeleri ve masalar ile sıraların yüzeylerinin dezenfektan maddeyle sık sık temizlenmesini isteyerek, sınıf ve odaların belli aralıklarla havalandırılması ve tuvaletlerde sıvı sabun bulundurulması talimatı vermişti. 

‘Okullar tatil olabilir’
Bu arada Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, virüs rastlanan okulların tatil edilmesinin bir süre daha gündemde olacağını söylerken, “Virüsün yayılmasını engelleyeceğine kanaat getirirsek bir müddet daha vaka görülen okulları kapatmayı düşünüyoruz” dedi. Çom, iyileşme süresi bir hafta olduğu için virüse rastlanan okulların bir hafta tatil edilmesinin yeterli olduğunu söyledi. (Radikal)