Sivil savcıdan Uludere için görevsizlik kararı

Sivil savcıdan Uludere için görevsizlik kararı
Sivil savcıdan Uludere için görevsizlik kararı
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 34 köylünün ölümüyle sonuçlanan Uludere'deki hava saldırısına ilişkin soruşturma hakkında görevsizlik kararı vererek dosyanın Genelkurmay Askeri Savcılığı'na gönderilmesine karar verdi.

Uludere İlçesi'nin Irak sınırında 28 Aralık 2011 gecesi düzenlenen hava operasyonunda 34 sivil yaşamını yitirdi. Olayla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı başlattığı soruşmada Terörle Mücadele Kanunu'nun 10'uncu maddesiyle görevli savcılık, 'Taksirle ölüme sebebiyet vermekten' dolayı görevsizlik kararı vererek, dosyayı Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'na gönderdi.  Uludere olayıyla ilgili yaklaşık 1.5 yıldır soruşturmayı yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma kapsamında bugüne kadar MİT ve Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere bir çok kurumdan olayla ilgili bir çok bilgi ve belge istedi. Soruşturma kapsamında İnsansız Hava Araçları'nı da inceleyen savcılık, son olarak TBMM 'de kurulan Uludere Komisyonu'nun raporunu da soruşturma dosyasına almıştı.

Uludere'de ölen 34 kişinin ailelerinin avukatları, soruşturma dosyasının Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'na gönderilmesine tepki göstererek, "Savcılık bu bir kazadır diyor. Uçaktan bomba düşmüş, 34 kişi ölmüş. Bu nedenle dosyayı askeri mahkemeye göndermeye karar verdi" dedi. Avukatlar, dosyanın Diyarbakır'da bulunan 7'inci Kolordu Komutanlığı ve ya 2'inci Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Savcılıkları'na göndermek yerine Genelkurmay'a gönderilmesini ise, soruşturma kapsamında generallerin soruşturma kapsamında olduğu gerekçesiyle gönderilmiş olabileceğini belirtti.


DHA