Sivil savcıdan Uludere için görevsizlik kararı

Sivil savcıdan Uludere için görevsizlik kararı
Sivil savcıdan Uludere için görevsizlik kararı
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 34 köylünün ölümüyle sonuçlanan Uludere'deki hava saldırısına ilişkin soruşturma hakkında görevsizlik kararı vererek dosyanın Genelkurmay Askeri Savcılığı'na gönderilmesine karar verdi.

Uludere İlçesi'nin Irak sınırında 28 Aralık 2011 gecesi düzenlenen hava operasyonunda 34 sivil yaşamını yitirdi. Olayla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı başlattığı soruşmada Terörle Mücadele Kanunu'nun 10'uncu maddesiyle görevli savcılık, 'Taksirle ölüme sebebiyet vermekten' dolayı görevsizlik kararı vererek, dosyayı Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'na gönderdi.  Uludere olayıyla ilgili yaklaşık 1.5 yıldır soruşturmayı yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma kapsamında bugüne kadar MİT ve Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere bir çok kurumdan olayla ilgili bir çok bilgi ve belge istedi. Soruşturma kapsamında İnsansız Hava Araçları'nı da inceleyen savcılık, son olarak TBMM 'de kurulan Uludere Komisyonu'nun raporunu da soruşturma dosyasına almıştı.

Uludere'de ölen 34 kişinin ailelerinin avukatları, soruşturma dosyasının Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'na gönderilmesine tepki göstererek, "Savcılık bu bir kazadır diyor. Uçaktan bomba düşmüş, 34 kişi ölmüş. Bu nedenle dosyayı askeri mahkemeye göndermeye karar verdi" dedi. Avukatlar, dosyanın Diyarbakır'da bulunan 7'inci Kolordu Komutanlığı ve ya 2'inci Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Savcılıkları'na göndermek yerine Genelkurmay'a gönderilmesini ise, soruşturma kapsamında generallerin soruşturma kapsamında olduğu gerekçesiyle gönderilmiş olabileceğini belirtti.


DHA


  http://www.radikal.com.tr/113717611371763

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  inanılmaz - ugrdemiral

  Takipsizlik kararı vermek için mi 1.5 sene beklemişler, anlayamadım ben bu işi.İleri demokraside yargı böyle yürüyor heralde.

  Genel Kurmay Herşeyin En İyisini Bilir! - Kayzer1420

  Ne oldu altından kalkamadınız mı?

  BU DA TÜRKİYENİN İKİNCİ YÜZÜ - pispor

  emir veren belli jetler belli hedefler belli ama ortada halen suçlu kimse yok ya bu iki devlet arasında savaş olsa bu insanlar o savaşta vurulmuş olsaydı şimdi suçluları çoktan adalet önüne çıkartılmıştı böylesi adalet yerin dibine batsın bu mudur insan değeri bu ülkede bu mudur sosyal adalet bu mudur biz yetimin hakkını yemiyoruz diyen AKP ve hükümeti başbakanı Bülent Arınç bey hani ya sizin adaletiniz siz bu günahın altından kalkamazsınız ta ki suçluları adalet önüne çıkıp cezalandırılıp o çocuklarının parça parça bedenlerine sarılan annelerden helal lık alamadıkça ya bunlar sizin çocuklarınız olsaydı ya bu çocukların anneleri sizin eşleriniz olsaydı parçalanmış çocuklarınızın cesetleri için verilen milyon tazminat sizin acılarınızı unuturmuydunuz sayın Başbakan sayın Cumhurbaşkanı sayın hükümet