Sivil Savunma yarım kapasite!

Sivil Savunma Teşkilatı'nın 46. kuruluş yıldönümü, Sivil Savunma Günü adı altında kutlandı. Sivil Savunma Genel Müdürü Atilla Özdemir, düzenlenen törende, en büyük sorunlarının kadro açığı olduğunu, yüzde 52 doluluk oranıyla çalıştıklarını...

ANKARA - Sivil Savunma Teşkilatı'nın 46. kuruluş yıldönümü, Sivil Savunma Günü adı altında kutlandı. Sivil Savunma Genel Müdürü Atilla Özdemir, düzenlenen törende, en büyük sorunlarının kadro açığı olduğunu, yüzde 52 doluluk oranıyla çalıştıklarını, bu oranın afetlere müdahale ekiplerinde yüzde 33'e kadar indiğini açıkladı. Özlük haklarının iyileştirilmesini isteyen Özdemir, bugüne dek yapılanları, "ABD'nin Irak'a müdahalesi sırasında sivil savunma planları güncellendi, araç ve ekipman eksiği giderildi. Sivil Savunma Gönüllüleri, Toplum Afet Gönüllüleri ve Halkın Afete Hazırlık Eğitim Projesi kapsamında 309 kişiye eğitici eğitim verdik, 14 bin 921 kişi de eğitim aldı. Engelli vatandaşlar için hazırladığımız eğitim CD'lerini de valiliklere gönderdik" diye özetledi.
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da, Sivil Savunma'nın seferberlik ve savaş hallerinde yürütülecek top-yekûn savunma hizmetlerini üstlendiğini hatırlattı, Irak savaşının sivil savunmanın önemini bir kez daha ortaya çıkardığını belirtti.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ise yayımladığı mesajda, Türkiye'deki doğal afetlerde önlemlerin bilimsel veriler ışığında zamanında alınmasının, zararın en aza indirilmesi için zorunlu olduğunu vurguladı. Sezer, "Bu, insan yaşamını her şeyin üstünde tutan çağdaş yönetim anlayışının da gereğidir" dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan mesajda, toplumların gelişmişlik durumuyla doğru orantılı olarak sivil savunmanın öneminin de arttığını belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7394687394680

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.