Sivil toplum: Bu olaylar planlanmış

Sivil toplum örgütleri, Trabzon'daki olaylar için 'planlı' derken, vatandaşlara 'duyarlılık' çağrısı yaptı.
İHD Genel Başkanı Yusuf Alataş, İnsan Hakları Vakfı Genel Sekreteri Sedat Aslantaş, Mazlum-Der Genel Başkanı Ayhan Bilgen...

ANKARA - Sivil toplum örgütleri, Trabzon'daki olaylar için 'planlı' derken, vatandaşlara 'duyarlılık' çağrısı yaptı.
İHD Genel Başkanı Yusuf Alataş, İnsan Hakları Vakfı Genel Sekreteri Sedat Aslantaş, Mazlum-Der Genel Başkanı Ayhan Bilgen, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Temsilcisi Levent Korkut, Helsinki Yurttaşlar Derneği Ankara Temsilcisi Bülent Atamer ve KESK Genel Başkanı Sami Evren dün İHD Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.
Alataş, Mersin'deki Nevruz gösterileri sırasında yaşanan olaydan sonra hükümetin kararlı bir tavır ve söylem geliştiremediğini, bunun değişik yörelerde vahim olaylara yol açtığını öne sürdü. Alataş, şöyle devam etti:
"Saldırganların hiçbirisi gözaltına dahi alınmadığı halde, ifade özgürlüğü hakkını kullanan ve ölümden dönen beş genç 'toplumda infial yarattıkları' gerekçesiyle tutuklanmıştır. Bayrak bahanesi ile yapılan bu tür saldırgan, provokatif ve hatta planlı eylemlerin, bizzat sayın Başbakan da dahil, yetkililer tarafından 'halkın hassasiyeti' olarak yansıtılmaya çalışılmasını, saldırganları cesaretlendirici ve benzer olayları teşvik edici beyanlar olarak değerlendiriyoruz."
Sami Evren de bu olayların planlı olduğunu, saldırıların özünde demokrasiye, insan haklarına yapıldığını savundu.
KESK Başkanı Sami Evren ise "Ülkücü gençler 80 öncesi gibi bu girdap içerisinde kullanılıyor" iddiasında bulundu.
Bu arada İnsan Hakları Derneği (İHD) Trabzon Şubesi Başkanı Gültekin Yücesan ise olay günü, bayrak yakıldığı söylentisinin bazı yerel televizyon kanallarınca verilmesinin infiale neden olduğunu öne sürdü. Yücesan, "Bu yayınlara inanan bazı insanlarla bu fırsatı siyasi ranta tahvil etmek isteyen bazı gruplar toplanarak herkesi dehşete düşüren şiddet gösterisine başvurmuşlardır" dedi.
(Radikal, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7434427434420

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.