Sivil toplum radara karşı

Boğazlar'da yapılacak 13 adet radar kulesine, Kültür Bakanlığı, Mimarlar Odası ve Kanlıca halkı, tarihsel dokuya...
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Boğazlar'da yapılacak 13 adet radar kulesine, Kültür Bakanlığı, Mimarlar Odası ve Kanlıca halkı, tarihsel dokuya zarar vereceği gerekçesiyle karşı çıkıyor.
Kanlıca'da muhtar Refik Zengin, kulelerin ardından gemi trafiğinin artacağını belirterek, "Radar kulesi dümeni kilitlenen geminin karaya çıkmasını engelleyecek mi?" diye sordu. Kanlıca Yurttaş Girişimi'nden Nihat Öztürk ise "Durdurabileceğimizi bilsek her türlü direnişe hazırız" dedi.
Üsküdar Belediyesi yetkilileri, sahilde Mimar Sinan'ın Şemsipaşa Camii'nin yanında inşasına başlanılan kulenin yerinin Büyükşehir Belediyesi'ne ait olduğunu söyledi. "Şikâyetleri ilgili birimlere iletiyoruz. Galiba şekli minareye benzeyecek. Üsküdar'da çok cami var, bir de kule olsun" dedi.
Kule karşındaki Doğa Çay Bahçesi işletmecisi Devrim Çağlayan, Boğaz'ın görünümünün çirkinleşeceğini söyledi. Çağlayan, "Sağlığa zararlı diye belediyeye dilekçe verdik" diye konuştu.
Projeye karşı olan Mimarlar Odası'nın avukatı İlyas Balcay, projeyi engellemek için hukuki alanda yapılacak tek şeyin anamuhalefet partisinin Anayasa Mahkemesi'ne başvurması olduğunu söyledi.
Mimarlar Odası üyesi Aysel Can da "Radar ihalesinin verildiği ABD'li Lockheed Martin Overseas Co. firması, Uğur Mumcu'nun 'silah kaçakçılığı'yla ilgili yazılarında sıkça bahsettiği şirket. Bu olay tamamen bir rant meselesi" diye konuştu.