Sivil toplum tepkili

Milletvekili ödenek ve yolluklarıyla ilgili düzenlemenin Anayasa değişikliğine gölge düşürdüğünü savunan sivil toplum örgütlerinin tepkisi sürüyor.

ANKARA - Milletvekili ödenek ve yolluklarıyla ilgili düzenlemenin Anayasa değişikliğine gölge düşürdüğünü savunan sivil toplum örgütlerinin tepkisi sürüyor.

  • Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e bir mektup göndererek, düzenlemeyi iade etmesini istedi. Akay, "Ülke menfaati ve toplumun beklentilerini yok sayarak, büyük bir mutabakat içinde alınan maaş artışı kararının, ülke insanını son derece rahatsız ettiğini ifade etmek isterim" dedi.
  • Haberleşme İletişim ve Basın Yayın Emekçileri Sendikası (Haber-Sen) Genel Başkanı Kemal Keleş de, "Cumhurbaşkanı Sezer'in hassasiyet göstermesini ve referanduma gitmesini istiyoruz" dedi. Keleş, çalışanların maaşı gündeme geldiğinde kriz ve fedakârlıktan bahsedenlerin, kendi maaşları söz konusu olunca, büyük bir birlik gösterdiğini söyledi.
  • Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu ve Marmara Bölgesi Baro başkanları da "Tüm kesimlerden özveride bulunmaları istenirken, milletvekillerinin yeni mali yükler doğuracak kararlar almaları çelişkilidir" denildi.
  • Türkiye Muhtarlar Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Özünal ise
    "Milletvekillerimiz, kendi maaş artışlarıyla adeta 60 milyon insanla alay ediyor" diye konuştu.