'Sivil'siz 'cezaevi izleme kurulu'

Cezaevlerini sivil denetime açmak amacıyla hazırlanan 'Cezaevleri İzleme Kurulları'nda sivil toplum örgütleri yer almayacak.

ANKARA - Cezaevlerini sivil denetime açmak amacıyla hazırlanan 'Cezaevleri İzleme Kurulları'nda sivil toplum örgütleri yer almayacak.
Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün ölüm orucunu sona erdirecek adımlar arasında saydığı 'Cezaevleri izleme kurulları kurulması hakkındaki yasa tasarısı' yasalaşsa bile hızla sonuç doğurması zor görülüyor. Çünkü tasarıda, kurullar yasalaşmadan sonraki altı aylık dönemde oluşturulacak, ilgili yönetmelik de altı ayda çıkarılacak. Bürokrasinin bilinen temposuyla birlikte bu kurulların oluşumu yıl sonuna sarkabilecek.
Tasarıya göre, izleme kurullarına seçimlerde sivil toplum örgütlerine yer yok. Kurul başkan ve üyeleri, uygun şartları taşıyanlar arasından res'en veya o yerin mülki amiri vali-kaymakam yardımıyla belirlenecek isimler arasından veya doğrudan başvuranlar arasından adli yargı Adalet Komisyonu'nca seçilecek.
Mahkûm ve yakınları ise izleme kurullarında tutuklu-hükümlü temsilcilerinin yanı sıra sivil toplum örgütlerinin de katılmasını istiyor.


    ETİKETLER:

    Ankara