Siyam ikizleri evde

Doğdukları günden beri hastanede yaşayan siyam ikizleri Ayşe ve Sema Tanrıkulu, ameliyatla ayrılmayacakları kesinleşince eve döndü.
Haber: TUNCAY DAĞLI / Arşivi
MEHMET KÖK / Arşivi

KAHRAMANMARAŞ - Doğdukları günden beri hastanede yaşayan siyam ikizleri Ayşe ve Sema Tanrıkulu, ameliyatla ayrılmayacakları kesinleşince eve döndü. İkizleri Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesine bağlı Kırmakaya köyünde, onlar hastanedeyken doğan iki küçük kardeşleri dahil, 12 kişilik kalabalık ama yoksul bir aile karşıladı.
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi doktor ve hemşireleri tarafından üç yaşına getirilen Ayşe ve Sema'nın annesi, 26 yaşındaki Hatice Tanrıkulu, "Onları iki yaşındaki kızım Ayşe ve 2.5 aylık oğlum Emre'den ayırmayacağım. Ancak eşim işsiz. Devletimizin ve hayırsever insanlarımızın bize destek olmasını bekliyoruz" diye konuştu. 27 yaşındaki baba Yunus Tanrıkulu da gelecekten endişeli: "Maddi durumum iyi olmadığı için üç yıldır hastanede bile ziyaretlerine gidemedik. Onları terk ettiğimiz, hatta yabancı ülkelere sattığımız söylendi. İki çocuğumuz daha oldu ama aklımız hep Ayşe ile Sema'daydı. Hastanede bizden para almadılar. Ama artık ne yaparız bilemiyorum"
'Aile istedi, verdik'
ÇÜ Balcalı Hastanesi yetkilileri ise "Aile çocuklarını almak isteyince verdik. Çünkü tıbbi anlamda artık bizim ikizler için yapabileceğimiz bir şey kalmadı" diye konuştu.
Ayşe ve Sema, 25 Aralık 2000'de doğdu. İkizlerin akciğer, kalp ve karaciğerleri ayrı, cinsel organları ve sindirim sistemleriyse ortak. Farklı karakterleri olan ikizlerin biri uyurken, diğeri uyanık kalabiliyor, biri yemek yediğinde, ikisinin de karnı doyuyor.