Siyanür öfkesi

Bergama'da siyanürlü yöntemle altın üretimi başlayınca köylüler 'şafak eylemi' yaptı. Yaklaşık 300 köylü yüzlerine boyalar sürüp komandolar gibi kamuflaj yaparak yolu kesen jandarmayı atlattı ve İzmir-Çanakkale yoluna çıktı. Yolu trafiğe kapatan Bergamalılar jandarmayla çatıştı.
Haber: MURAT EĞİLMEZ / Arşivi
TAYLAN YILDIRIM / Arşivi

İZMİR - Bergamalılar, siyanür kullanılarak altın üretilmesine başlanması üzerine dün sabaha karşı Ovacık Köyü yakınlarındaki maden tesislerini basmaya kalkıştı. Jandarma timlerinin müdahale ettiği köylülerin attığı taşla bir uzman çavuş yüzünden yaralandı. Köylüler, üzerlerine benzin döktükleri iki astsubayı da yakma tehdidinde bulundu.
'Haksız olan onlar'
Eurogold olan adını Normandy Madencilik olarak değiştiren şirketin Ovacık'taki altın madeni tesislerini basmak isteyen köylüler, Çevre Yürütme Kurulu Başkanı Oktay Konyar önderliğinde Narlıca Köyü'nde toplandı. Narlıca ve çevre köylerden gelen yaklaşık 300 kişi ellerindeki bidonlardaki benzini gösterip kendilerini madenin önünde yakacaklarını söyledi. Konyar, "Biz davamızda haklıyız. Haksız olan onlar. Topraklarımızın zehirlenmesini çocuklarımızın sakat büyümesini istemiyoruz" diye konuştu.
Bir süre sonra grup, 'kamuflaj' yapıp yolu kesmek için bekleyen jandarmayı atlatarak, İzmir-Çanakkale karayoluna çıktı. Yolu trafiğe kapatan köylülere, İzmir Jandarma Alay Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Metin Öztürk komutasındaki kuvvetler müdahale etti.
İtfaiye aracından su sıkıldı
Binbaşı Öztürk'ün uyarılarını dinlemeyen kalabalığın üzerine, Bergama'dan gelen itfaiye aracından su sıkıldı ve jandarma eylemcileri yolun kenarına itti. Köylüler de bunun üzerine jandarmaya, tarlalardan topladıkları taşları atarak karşılık verdi. Bir uzman çavuş, atılan taşın yüzüne isabet etmesiyle kanlar içinde kaldı. Köylüler bu kargaşa sırasında iki astsubayın üzerine benzin döküp yakma tehdidinde bulundu. Ancak astsubaylar, köylülerin elinden kurtulmayı başardı.
Köylüleri kışkırtmakla suçlanan Konyar gözaltına alındı. Köylüler, Konyar'ın bırakılmaması üzerine tekrar yol kapatma girişiminde bulundu. Ama bir süre sonra Konyar, serbest bırakılarak İzmir-Çanakkale yolunun Ovacık Köyü ayrımına getirildi. Eylemi sona erdirme konusunda jandarmayla anlaşan Konyar, köylüleri tek sıra halinde geri götürdü.


  ETİKETLER:

  Benzin

  ,

  Altın

  ,

  Çanakkale

  ,

  İzmir

  ,

  çevre