Siyanürlü altın madenine kilit

Bergama ilçesinde Normandy firmasınca işletilen altın madeni, Danıştay 6. Dairesi'nin madenin çalışmasına izin veren Bakanlar Kurulu kararıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı üzerine, İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu'nun talimatıyla mühürlendi.

İZMİR - Bergama ilçesinde Normandy firmasınca işletilen altın madeni, Danıştay 6. Dairesi'nin madenin çalışmasına izin veren Bakanlar Kurulu kararıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı üzerine, İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu'nun talimatıyla mühürlendi.
İçişleri Bakanlığı'ndan 18 Ağustos 2004 Çarşamba günü gönderilen ve 'gereğinin yapılması' istenen yazı üzerine Vali Göksu, aynı gün 'altın madeni işletme faaliyetlerinin durdurulması' için Bergama Kaymakamlığı'na talimat verdi. Talimat üzerine Sağlık Grup Başkanlığı ekipleri, dün saat 17.00 sıralarında madene giderek kararı tebliğ etti ve madeni mühürledi.
Bergamalıda yeniden açılır endişesi
Siyanürlü yöntemle altın çıkarılmasına karşı yıllardır mücadele veren Bergamalı köylülerin avukatı Senih Özay, gelişmeleri dikkat ve kuşkuyla izlediklerini söyledi. Daha önce de mahkeme kararıyla madenin mühürlendiğini, ancak alınan başka bir kararla yeniden açıldığını anımsatan Özay, şöyle konuştu: "Endişemiz, 30 günlük süre içinde mahkeme kararını uygulamış gibi gözüktükten sonra, Bakanlar Kurulu'nun yeni bir kararıyla madeni tekrar çalıştıracaklar. Yani arkaya dolanmalarından endişeliyiz."
Karara saygılı olduklarını belirten Normandy Madencilik Toplum İlişkileri Müdürü Hayri Öğüt ise kararın kendilerine tebliğ edilip, madenin mühürlendiğini ve faaliyetlerin durduğunu söyledi.