Siyasetçilerin İstanbul polemiği sel oldu aktı

Siyasetçilerin İstanbul polemiği sel oldu aktı
Siyasetçilerin İstanbul polemiği sel oldu aktı

İstanbul?daki sel felaketi ölümlerin yanı sıra ciddi maddi hasara yol açtı ve ulaşım da günlerce aksadı. fotoğraf: ASIM GüNEş / dha

İstanbul'daki sel felaketinin sorumlularının kim olduğu siyasetçilerin hakarete varan polemiklerinin arasında kayboldu gitti

İSTANBUL - Geçen çarşamba gününden beri İstanbul’da ‘sel kâbusu’ yaşanıyor. Kentte son rakamlara göre 27 kişi yaşamını yitirdi. Selin vurduğu bölgelerde hayatta kalanların çoğunun evi, arabas ya da işyerinde büyük zarar var. İstanbullu ‘Yağmur yeniden bastırır mı” diye korkusuyla yaşıyor. Tüm bu ortamda siyasiler baş döndüren bir hızla ‘polemik içine’ girdi. ‘Bu felaketin sorumlusu kim’ sorusu yanıt beklerken, siyasilerin karşılıklı suçlamaları belgeleriyle jet hızıyla yanıtlandı. İstanbul’da sel gitti ama siyasi polemiklerin hafızalarda izi kaldı:
CHP lideri Deniz Baykal Baykal 10 Eylül 2009: Başakşehir’de TIR parkında incelemelerde bulundu ve ilk olarak “İç kanatan manzara. Bu  bir belediyecilik, kentleşme, imar rezaletidir” diye başladığı sözlerinde hedefinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP vardı: “16 yıldır burayı sen yönetiyorsun. Senin kadroların yönetiyor. Buna gözyumanlar ‘Takdiri ilahi’ diyor. Elbette takdiri ilahi ama belediye hükümet niye var?  Böyle bir dere yatağına trilyonlarca lirayı gözden çıkararak TIR parkı ruhsatı izni verilmesi hatası var. Senin onayınla olmuş, sen yaptırmışsın. Çıkmışlar kimisi diyor ki dünyada küresel ısınma var, karbon gazı, azot bilmem neyi oldu. Böyle bir olay yaşayan ülke var mı? Bize hikâye anlatıyorlar. Sen bırak bu ukalalıkları gel burada rapor ver.”
İstanbul Büyükşehir Belediye  Başkanı Kadir Topbaş 11 Eylül 2009: Biz 16 yıldır görevdeyiz ama kendileri de 44 yıl bu görevde bulundular. 44 yılda yapılanlar ve 44 yıldaki tahribatlarla bizim 16 yıldaki yapılanlar bir değerlendirme yapılsın. TIR parklarının dört tanesi ruhsatlı. Bunlar CHP’li belediye döneminde Küçükçekmece Belediyesi’nce verildi.  2005 yılında Silivri merkezindeki Boğluca Deresi’nin ıslahı için çalışma başlattık. Bu planları CHP örgütü yargıya götürdü. 2008’de planı iptal ettirdiler.
CHP İl Başkanı Gürsel Tekin 11 Eylül 2009: “Parka ruhsatın 16 yıl önce CHP’li belediyenin verdiği söyleniyor. 15 yıl önce orada kuş uçmuyordu. Başbakan ile tır parkının ne bağlantısı var? Üzerinde ‘Kamer TIR Parkı’ yazıyor. CHP’nin dere ıslahlarıyla ilgili açtığı herhangi bir dava yok. Eğer böyle bir dava varsa istifa ederim ama eğer yoksa da siz gereğini yapın. 44 yıl Deniz Baykal İstanbul’u yönetmiş diyor. Yazık. Böyle bir adam bir kenti yönetebilir mi? Silivri’ye bir yetkili gitmedi. Topbaş’ı TIR parkının orada göreniniz var mı? Hepsi havada gezdi. Aşağıya inmediler. Yüreğiniz yetiyorsa karaya inin karaya.”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 11 Eylül 2009: ‘İstanbul’da afet bölgesi ilan edilmelidir’ diyor bir lider. Afet bölgesi tanımının ne olduğundan haberi yok. Bu ülkede eğer Başbakan Yardımcılığı yapmış bir insanın ‘Afet bölesi ilan edilmelidir’ yaklaşımını anlamakta zorlandım. Önce bunun tanımını öğren bakalım. (Baykal’ın ‘Başbakan, belediye başkanı nerede’ diye sorduğunu hatırlatarak) Belediye başkanı, vali arazide, Başbakan gelmiş bölgede, AKOM’da toplantısını yapıyor. Başbakan arazide dolaşıyor. 

Şener idam istedi
Tartışmalara partisinin Bolu’da önceki gün verdiği iftarda dahil olan Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, İstanbul’daki sel felaketinde en büyük sorumlunun aralarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu belediye başkanları olduğunu söyledi. Şener şöyle dedi: “Belediye başkanı, sayın Başbakan, hükümet yani sorumlular olaya öyle bir yaklaşım gösteriyorlar ki, hayret etmemek elde değil. Çok partili siyasi hayata girdiğimiz günden bu yana Türkiye’de görev yapmış tüm belediye başkanları, Türkiçarpık kentleşmeden sorumludurlar. Bunun cezasını çekmelidirler. Hak ettikleri ceza idamdır. Ama Anayasamızda idam yoktur. Ama idam cezasının kaldırılması ile ilgili maddeye bir parantez açılarak belediye başkanları hariç yazılabilir.” (Radikal, dha)


    ETİKETLER:

    Kadir Topbaş