Siyasete aynen devam

Siyasete aynen devam
Siyasete aynen devam

CİHAT AKAY

Buca Belediye Başkanı, "Eroğlu konuşurken elektriği ben kestirmedim" derken Ak Parti İl Başkanı "Tesis kapanmayacak' dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun konuşma yaptığı Gölet Alanı’nda elektrik kesintisi için talimat verdiği öne sürülen Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, böyle bir talimat vermediğini, ilçede genel elektrik kesintisi yaşandığını söyledi. Tatı, söz konusu alanı Yörükler Derneği’ne siyasileri çağırmamaları karşılığında tahsis ettiklerini belirterek, “Ben dernek yöneticilerine neden sözlerini tutmadıklarını sordum, alanı boşaltmalarını istedim. İlçenin bazı bölgelerinde bizden kaynaklanmayan kesinti yaşandı. Bakan, konuşmasında ‘Ona cezasını verelim, iptal edelim onun şeyini’ diyor. T.C. ibaresini kaldırmaya çalışan Bakan benim neyimi iptal edecek?” dedi.

Tesis kapatılmayacak

AK Parti İzmir İl Başkanı Cihat Akay ise gazetecilerin konuyla ilgili soruları üzerine Bakan Eroğlu’nun etkinlikte siyasi içeriği bulunmayan 5 dakikalık bir konuşma yaptığını aktardı ve şöyle konuştu: “Bizden sonra elektriklerin kesildiği ve Yörüklerin de oradan uzaklaştırıldığı ifade edildi. Sayın Bakanımıza olayı aktardım. Buna yaparken de bu mikrofonların açık olmasının azizliğine mi diyelim, bizim gafletimize mi bağlayalım? Veya basın mensubu arkadaşımızın biraz kurnazlığına denk gelerek böyle bir diyalog kamuoyuna yansıdı. Oradaki ağır ifadeler Belediye Başkanı’nın ifadesidir.”
“Bakan Eroğlu’nun tesisin kapatılmasına ilişkin basına yansıyan sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusuna Akay, şu yanıtı verdi: “Sayın Bakanımız orayı Orman Genel Müdürlüğü’ne ait bir alan olarak tahmin etti. Tabii sorumlu olduğu bir alanda da kendisine hakaret edilmesini hiç kimse kabul edemez. Araştırdık. Orası daha önce Sayın Cemil Şeboy’un belediye başkanı olduğu dönemde Buca Belediyesi’ne verilmiş. Dolayısıyla bu tesisi geri almak gibi bir şey yok.”
Geçen pazar günü Yörükler Derneği’nin etkinliğinde Eroğlu konuşurken elektrikler kesildi. Eroğlu önceki gün Aliağa İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti. İl Başkanı Akay, etkinlikte elektrikleri Başkan Tatı’nın kestirdiğini söyledi. Eroğlu da “Cezasını verelim. Tesis onaysızsa alalım elinden” dedi. Mikrofonlar açık olunca bu konuşma kamuoyuna yansıdı. DHA’nın servis ettiği bu haberi dün ‘Kes siyaseti’ başlığıyla manşete taşıdı.


ERCAN TATI