Siyaseti bırakacağım

Siyaseti bırakacağım
Siyaseti bırakacağım
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Kimseye küskün değilim" dedi. Arınç, üç dönem kuralı gereği de aktif siyaseti bırakacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, şu anda siyasi çevrede küstüğü bir kişinin bulunmadığını söyledi. Arınç, AK Parti ’deki ‘üç dönem kuralı’ gereğince de siyaseti artık bırakacağını belirtti.
Arınç, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), Çocuk Vakfı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen 1. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi’nin açılışının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Bülent Arınç, bir gazetecinin “Diyarbakır’a gidecek misiniz?” sorusu üzerine, “Sorunun içine bir çocuk ekle de ondan sonra sor” diye espri yaptı. Aynı gazetecinin “Diyarbakır’da çok fazla sayıda çocuk var. Onlar da hükümetten birilerini görmeyi çok istiyor. Gidecek misiniz?” sorusuna Arınç, şu karşılığı verdi: “İnşallah Diyarbakır’daki programlara katılacağım. Sayın Başbakan davet ettiler, inşallah birlikte gideceğiz. Esasen ben her fırsat bulduğumda Diyarbakır’a, Şırnak’a, bölgedeki illere gidiyorum. Programlar yapıyorum. Oranın güzel insanlarıyla bir araya geliyorum. Sadece çözüm süreci ile ilgili değil. Onun ötesinde başka kültürel, sosyal faaliyetlere de katılıyorum. O bölgenin insanları çok sevdiğimiz insanlar. Şüphesiz çocukları da öyle. İnşallah 2 günlük program içerisinde hem Diyarbakır merkezde hem Ergani’de, Bismil’de yapılacak toplantılarda Diyarbakırlı o bölgenin insanları ve güzel çocuklarıyla birlikte olacağız. Ümit ediyorum faydalı, verimli bir program olacak.“

3 dönem kuralı

Arınç, “Çocuklarla daha çok vakit geçirmenin önemine vurgu yaptınız. Sizin de torunlarınız var. Acaba siyaseti bırakıp çocuklarınızla daha fazla zaman geçirmeyi mi planlıyorsunuz?” sorusu üzerine, uzun yıllardır siyasetin içinde olduğunu, artık aktif siyasete son vermek gerektiğine inandığını söyledi. En az 3-4 yıldan bu yana her çıktığı televizyon programında, 3 dönemle ilgili bunu çok olumlu karşıladığını ifade ettiğini belirten Arınç şöyle devam etti: “Esasen benim de aileyle birlikte siyasi aktif harekete bir son vermek gerektiğini kabul ettiğimi söylemiştim. Bu bence çok doğru. Bütün siyasetçiler için de geçerli. Gerçi benden başka bunu söyleyen de hiç çıkmadı ama her siyasetçinin belli bir zamanda bu aktif siyasete son vermesi, noktalaması veya en azından bir ara vermesi gerekiyor. Bu siyasetin kendi doğasının da bir gereğidir. Kendi içinde bir dönüşümü, gençleşmenin, farklılaşmanın da bir unsuru olmalı. Tabii ki çocuklarımıza, torunlarımıza daha fazla zaman ayırmak mümkün olabilir. Sadece bu maksatla değil, siyasete ara vermek isteğimiz, bir yorulmanın, bir yenilenmenin, bir dinlenmenin, biraz daha fazla okumanın, sosyal konulara biraz daha fazla zaman ayırmanın belki imkânını bulacağım.”