Siyaseti solladılar!

Ortaköy Mecidiye Mahallesi, 37 yıllık muhtarı ölünce, üçü kadın 24 adayın, muhtarın yetkisini aşan büyük vaatler verdiği, milyarlarca lira harcadığı kıyasıya seçim yarışına sahne oldu.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Ortaköy Mecidiye Mahallesi, 37 yıllık muhtarı ölünce, üçü kadın 24 adayın, muhtarın yetkisini aşan büyük vaatler verdiği, milyarlarca lira harcadığı kıyasıya seçim yarışına sahne oldu.
Muhtarlık seçimleri, Mecidiye'de genel seçimler öncesini aratmayan bir manzara da yarattı. 24 aday, Ortaköy'ün hemen tüm cadde ve sokaklarını afiş ve pankartlarla donattı, seçim minibüsleri anonslar yaptı.
Günde 80 milyon kazanç
Adaylar milyarlar harcarken, vatandaşlar da 'Para kazanmayacak olsalar bu kadar harcama yapmazlardı' görüşündeydi. Nitekim adaylar, 15 bin kişinin yaşadığı Mecidiye'de günde 100 kişinin ikâmetgâh, nufüs cüzdan sureti gibi belgeler için muhtarlığa geleceğini hesaplıyordu. Bu hesaplara göre muhtarın günlük kazancı 80 milyona ulaşıyordu.
Ancak seçim meydanındaki görüntü başkaydı. Adaylar birbirinden farklı imaj ve vaatlerle halkın karşısına çıktı. Vaatler biraz abartıldı. Seçimden zaferle çıkan Sabit Akgün, mahalleye bir lise, Beşiktaş'a ise Belediye Başkanı Yusuf Namoğlu'nun bile sözleri arasında bulunmayan adliye sarayı vaat etti.
Mercedes vaadi
Aday Kemal Hacıömeroğlu ise 'Paralı Muhtarlığa Son' sloganıyla, seçim arenasına çıktı. Şiirsel afişler hazırlayan Hacıömeroğlu, ilmuhabere, nüfus cüzdan sureti ve ikâmetgâhlardan ücret almayacağını vaat etti. Kendisine inanmayanlara noter taahhütnamesiyle cevap verdi, para aldığını kanıtlayan vatandaşa Mercedes marka arabasını vereceğini kayıtlara geçirdi. Seçimi kaybeden Hacıömeroğlu, halka kızgındı; "Bu halk soyulmayı hak ediyor kardeşim."
'Emeklilik paramı yatırdım'
10 yıldır Mecidiye Muhtarlığı'nda aza olan Kadri Esmera, "Emeklilik paramı seçimlere yatırdım. Bütün param gitti. Bir daha tövbe" dedi.
Adaylardan Yasemin Terzioğlu mahallenin web sayfasını yapacağını, herkesin sorunlarını e-mail yoluyla muhtarlığa bildirebileceğini
içeren afişlerle mahalleyi donattı.
Ancak halk seçime ilgisizdi. 9 bin 700 seçmenden yaklaşık 2 bin tanesi oy kullandı. 450 oy alan muhtar oldu.


    ETİKETLER:

    Beşiktaş

    ,

    İstanbul