Siyasetin 'mayın' tarlası

Siyasetin 'mayın' tarlası
Siyasetin 'mayın' tarlası
Türkiye siyasetini zorlu bir yıl bekliyor. Yeni başkanını seçecek olan Meclis'in önünde anayasa, Köşk, Kürt sorunu gibi kritik konular var.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK - yurdagul.simsek@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Yeni yıla merhaba dediğimiz bugünden itibaren Türkiye, özellikle siyasette geçmiş yılların köklü sorunlarına çözüm aramaya devam edecek. 2013, yeni anayasanın kaderinin belli olacağı bir yıl olacak. Kürt sorunu ve Meclis Başkanlığı seçimi ile 28 Şubat soruşturması, Ergenekon, 12 Eylül gibi davalar yılın önemli konu başlıklarını oluşturacak. Ayrıca, Gül’ün görev süresinin 2014’te dolacak olması nedeniyle Köşk tartışmaları siyasetin tansiyonunu arttıracak.
İşte yeni yılın tartışma konuları:
Köşk adayları kimlere olacak?: AK Parti’nin adayının Abdullah Gül mü yoksa Tayyip Erdoğan mı olacağı sorusu siyasetin kritik dönemeçlerinden biri olacak. AK Parti’deki genel görüş, iki ismin birbirine rakip olmayacağı yönünde. Erdoğan’ın aday olması halinde partinin başına kimin geleceği ya da Gül’ün partiye dönüp dönmeyeceğine ilişkin senaryolar yıla damgasını vuracak.
Yeni anayasada kader yılı: Yeni anayasa için Meclis’te kurulan Uzlaşma Komisyonu’nun çalışmalarını 2012 yılı sonunda bitirme hedefi tutmadı. AK Parti’nin ‘Başkanlık sistemi’ önerisine diğer partilerden itiraz gelince çalışmalar aksadı. 2013’te partilerin uzlaşarak yeni bir anayasa yapamayacağının net olarak ortaya çıkması halinde, AK Parti’nin ikili ya da üçlü uzlaşmalar araması gündeme gelecek. AK Parti’nin tek başına bir anayasa değişikliği gündeme getirip getirmeyeceği de tartışılan konular arasında.
Kürt sorununda çözüm umutları: Yaz aylarında tırmanan saldırılar sonrasında ‘açılım süreci sekteye mi uğradı?’ sorusuna AK Parti 30 Eylül kongresiyle ‘açılıma devam’ mesajı verdi. Bu çerçevede Kürtçe savunma hakkına ilişkin tasarının yeni yılda yasalaşması beklenirken, kamuda Kürtçe de hükümetin gündemine girdi. Kürt sorunu ile bağlantılı olarak bazı BDP’lilerin yasama dokunulmazlıklarının kaldırılması konusunda Meclis’te özellikle AK Parti’nin izleyeceği yol merak konusu. İmralı Cezaevi’nde Öcalan ile yeniden başlayan görüşmelerde çözüm arayışının sürdüğüne ilişkin haberler , 2013’e çözüm umuduyla girilmesine neden oldu.
4. Yargı Paketi, kürtaj, hadım: Yeni anayasanın yanı sıra demokratik açılım ve yargının hızlandırılması amacıyla TCK, CMK, CİK, TMK, Toplantı ve Gösteri Yürüşleri olmak üzere pek çok yasada değişiklik öngören düzenlemeler gündeme gelecek. Bu çerçevede 4. Yargı Paketi, kürtaj ve sezaryenle ilgili hükümlerin de yer aldığı ‘Üreme Sağlığı’, kamuoyunda ‘kimyasal kastrasyon, ilaçlı hadım’ olarak nitelenen çocuklara tecavüz eden pedofili hastalarına tıbbi müdahale yapılmasının önünü açan cinsel suçlarla mücadele tasarıları Meclis gündemine gelecek düzenlemeler arasında.

Çiçek’in görev süresi doluyor


Köşk seçimleri öncesi gözler aynı zamanda Meclis Başkanlığı seçimlerinde olacak. 4 Temmuz 2011’de yapılan seçimle TBMM’nin 25. başkanı olan Cemil Çiçek’in görev süresi bu yıl dolacak. AK Parti’nin Meclis Başkanlığı’nda Çiçek ile devam edip etmeyeceği ya da Çiçek dışında kimlerin aday olacağı siyasetin ana gündemlerinden birini oluşturacak.

Başbakanlık böceğin peşinde

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın çalışma ofisinde bulunan dinleme cihazıyla birlikte gündeme gelen ‘tele-kulak’ soruşturmasının akıbeti önemli sonuçlar doğuracak. Erdoğan’ı dinleyenlerin izini Başbakanlık Teftiş Kurulu sürecek. 28 Şubat soruşturmasının ise tamamlanarak dava açılıp açılmamasına karar verilmesi bekleniyor. RTÜK eski Başkanı Zahid Akman’ın da sanıkları arasında bulunduğu Deniz Feneri, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik suikast iddiasını kapsayan ‘Kozmik Oda’ soruşturması ve BBP eski lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüyle ilgili soruşturma bu yıl da konuşulmaya devam edilecek. Çeşitli illerde yürütülen faili meçhul cinayetlere ilişkin davaların seyri de belirginleşecek.

Ergenekon davası için ‘final’ yılı

Yargı gündeminde yine Ergenekon, KCK, Oda TV, 12 Eylül Askeri Darbesi ve Hopa davaları yer alacak. Şike ile Balyoz davalarının temyiz edilerek Yargıtay’a taşınması bekleniyor. Milletvekilleri, askerler ve gazetecilerin tutuklu bulunduğu davalarda sık sık tartışma konusu olan tutukluluk süreleri bu yılın da ana gündemlerinden biri olacak. 

YENİ YIL MESAJLARI

 

Öncelik Suriye

 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yeni yıl mesajında Suriye ile dünyadaki dönüşüm süreci ve ‘Arap Baharı’na vurgu yaptı. En büyük temennisinin Suriye’de akan kanın durması ve Suriyelilerin demokratik bir yönetime kavuşması olduğunu belirten Gül, şunları söyledi: “Ekonomik krizin etkileri Avrupa başta olmak üzere geniş bir coğrafyada hissediliyor. Türkiye ise kazanımları sayesinde adeta bir yıldız gibi parlamaktadır.” Hâlâ atılması gereken adımlar bulunduğunun da ‘idrakinde’ olduklarını kaydeden Gül “Daha fazla özgürlük, demokrasi ve kalkınma yolunu açarak, önyargılardan sıyrılarak, empati ve öz eleştiri yaparak, bütün sorunlarımızı aşacağız” dedi. AB’nin temel önceliklerden olmaya devam edeceğinin altını çizen Gül, yeni yılın tüm insanlığa barış ve refah getirmesini temenni etti.

İktidar temennisi 


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , barış ve mutluluk temennisinde bulunarak, “ AKP ’nin zam, zulüm, zindan, politikası nedeniyle haksızlığın, hukuksuzluğun, yoksulluğun ve yolsuzluğun yılı olan 2012’yi yolcu ediyoruz. Hoş geldin dediğimiz 2013’ün halkın iktidarına giden yol olması dileğiyle yeni yılınızı barış, kardeşlik, sağlık ve mutluluk temennisi ile kutluyor sevgiler, saygılar sunuyorum” dedi.

Özgürlük yılı olsun 


BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 2013’ün barış ve özgürlük yılı olmasını temenni etti. Demirtaş, yazılı açıklamada, şu değerlendirmede bulundu: “Ülkemizde ve Ortadoğu’da yaşanan çatışmaların bir an önce sona ermesi, Kürt sorununun demokratik çözümü noktasında müzakere sürecinin önünün açılması, binlerce siyasetçinin ve seçilmişin, tutuklu gazetecilerin özgürlüklerine kavuşması temel hedef olmalıdır.”