Siyasette Ahmet Kaya polemiği

Siyasette Ahmet Kaya polemiği
Siyasette Ahmet Kaya polemiği
Gezi'de bize saldıranlar kimlerse, onlar orada da Ahmet Kaya'ya saldırdı.

Siyasetin son polemik konusu Ahmet Kaya oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , “Gezi Parkı’nda bize saldıranlar kimlerse, onlar orada da Ahmet Kaya’ya saldırdı” dedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a “Ahmet Kaya yaşasaydı, Gezi eylemcilerinin yanında olurdu ve şimdi hapisteydi” yanıtı geldi. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş Erdoğan’a, “Ahmet Kaya için yüreğimiz yanıyorsa Aram Tigran’ın cenazesi vasiyetiydi ama halen getirilemedi” diye seslendi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise “PKK’lı Ahmet Kaya için Diyarbakar’da ağıt yakıldı” diye konuştu.

‘Ulan hepiniz oradaydınız be!’
Başbakan Erdoğan dün partisinin grup toplantısında Şivan Perwer Diyarbakır’da valilikte odaya girdiği zaman odada bulunanların tümünün heyecanlandığını belirterek şunları söyledi: “İçeriye girene Şivan Perwer, bir Kürt olarak değil, herkes bir insan, bir sanatçı , vatanından 38 yıldır uzakta olan, o gün vatanına dönmüş biri olarak, vatandaşlığı alınmış, adeta bir misafir olarak bakıyordu. Acaba bunu kimler yaptı? Bunun bedelini ödemesi gerekenler var herhalde. Aynı şeyi Ahmet Kaya’ya yaptılar. Ahmet Kaya’ya ödül töreninde, saldırdılar. Kimler saldırdı? Hani Gezi Parkı’nda bize saldıranlar kimlerse, onlar orada da Ahmet Kaya’ya saldırdı. Şimdi o gün Kaya’ya saldıran sanatçıların bir kısmı diyor ki ‘o esnada tuvaletteydim’, birisi diyor ki ‘ben o esnada dışarıdaydım. Ulan hepiniz oradaydınız be. Hepinizin artık kaybedilemeyecek o kamera kayıtlarından resimlerinizi biz izliyoruz, görüyoruz. Millet de görüyor. Dürüst olun, dürüst. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Sizin de artık mumunuz söndü. Hepinizi görüyoruz. Ne olduğunuz meydanda. Ama bu milleti aldatamayacaksınız. Bu hissiyatı anlamak, empati kurmak zorundayız. Faili meçhul saldırıda ölenin de yavrusu şehit olan annenin de hissiyatını anlamak zorundayız. Diyarbakır, işte bunun için önemlidir.”

Twitter'da ünlülerden 'Ahmet Kaya' tartışması

CHP lideri Kılıçdaroğlu: Ahmet Kaya yaşasaydı 'Gezici' olurdu

Eyüp Can yazdı. "Ahmet Kaya yaşasa nerede olurdu? İşte cevabı"


Yaşasaydı Gezi’de ve hapiste olurdu
Erdoğan’ın sözlerine CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yine partisinin grup toplantısında yanıt geldi. Ahmet Kaya’nın, bir sanatçı, devrimci olduğunu, mağrurun, zalimin yanında değil, zulme uğrayanların yanında yer aldığını kaydetti. Kılıçdaroğlu, Kaya’nın, “Ben devrimciyim, benim kimliğim var, halktan yanayım, halkın çıkarlarını savunurum” dediğini ifade ederek, “Çünkü o biliyordu ki iktidar yalakasından sanatçı çıkmaz” dedi. Başbakan’ın, Ahmet Kaya’yı da istismar ettiğini savunan Kılıçdaroğlu, şunları dile getirdi: “Diyarbakır’da, ‘Ahmet Kaya, bugün yaşasaydı, o da bugün aramızda olurdu’ diyor. Ahmet Kaya yaşasaydı, Gezi eylemcilerinin yanında olurdu ve şimdi hapisteydi. Neden Gezi eylemcilerinin yanında olurdu: Gezi eylemlerinde, Taksim protestolarında 7478 yurttaşımız polis şiddetiyle yaralandı, 91 kişi kafa travmasına uğradı, binlerce genç insan işkence gördü, görmeye devam ediyor, gencecik çocuklarımızdan 10’u aşkını gözünü yitirdi, bir kişinin dalağı alındı, 7 gencimiz hayatının baharında öldürüldü. Ahmet Kaya’yı istismar etme. Ahmet Kaya yaşasaydı Gezi eylemcilerinin yanında olurdu, sen de onun karşısında olurdun. Ahmet Kaya, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz için türküler, ağıtlar yakardı. Sen Ahmet Kaya’yı tanımıyorsun, türkülerini bile dinlememişsin. Sen içinden geldiği gibi konuşamıyorsun, cama yazıyorlar, oradan okuyorsun. Camdan adam olmaz. Ahmet Kaya, 12 Eylül zulmüne uğrayan, hapislerde çürüyen pek çok insan için türküler yazdı, söyledi, ağıtlar yaktı. Bir diktatör Ahmet Kaya’yı nasıl ağzına alabilir? Senin özel yetkili mahkemelerin Ahmet Kaya’nın dışarıya gitmesine yol açtı. Ahmet Kaya’nın bir türküsü var: Haydi sen işine git/ Herkes kendi işine/Sokaklarımda, Taksim, Uludere’de- zulüm var lo/ Düşemem zalimin,-Tayip’in- peşine lo. Diye seslenirdi Ahmet Kaya.”

‘Kaya için yüreğin yanıyorsa, Tigran’ın vasiyetini unutma’

Ahmet Kaya, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın da gündemindeydi. Demirtaş, partisinin grup toplantısında Kaya’yı anarak, “Sembolleşmiş bir isim olması vesilesiyle ve yakın tarihte gerçekleşen trajik yaşam hikâyesi ile Ahmet Kaya dostumuz Başbakan’ın gündeminde. Ahmet Kaya bu ülkede yaşanan benzeri trajedilerin ne ilki ne de sonuncusudur” dedi. Demirtaş şunları söyledi: “Başbakan ya hesap hatası yapıyor ya matematiği zayıf. 37 yıldır hasret koyanlar nasıl hesap verecek diyor. Bunun 12 yılı senin döneminde geçmiştir. Avrupa’da halen binlerce sanatçı ve gazeteci sürgünde. Ahmet Kaya için yüreğimiz yanıyorsa Aram Tigran’ın cenazesi vasiyetiydi ama halen getirilemedi.”

‘PKK’lı Kaya’nın ağıdı yakıldı’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Diyarbakır ziyareti Ahmet Kaya ve Şivan Perwer üzerinden eleştiren Bahçeli şunları söyledi: ”Türkiye 16 Kasım günü hiç olmadığı kadar küçük düşürülmüştür. Başbakan Erdoğan dost diyerek methiyeler düzdüğü, yüzünde güller açarak kollarına aldığı bu terör destekçisi 37 yıl sonra sanki babasının çiftliğine gelir gibi Türkiye’ye girmiştir. Bu da yetmemiş, Başbakan Erdoğan Diyarbakır’daki açılış törenini, 28 Ekim 2013 günü Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü alan bir başka PKK’lının ölüm yıldönümüne denk getirmiştir. Başbakan, hısım ve yakın akrabası olduğuna kanaat getirmeye başladığımız Barzani’nin önünde PKK’lı Ahmet Kaya’dan şiir niyetine bazı zırvaları dillendirirken önüne gelen ağlamış ve duygulanmıştır. PKK’lı Ahmet Kaya’nın ağıdını ölümünden 13 yıl sonra yakmışlardır”

Ahmet Kaya Gezi’de olurdu

Nurettin Soydan MGD Onursal Başkanı
Magazin Gazetecileri Derneği Onursal Başkanı Nurettin Soydan, Magazin Gazetecileri Derneği’nin 12 Şubat 1999’daki ödül töreni gecesinde, sanatçı Ahmet Kaya’nın bazı davetlilerin saldırısına uğramasının yeniden gündeme gelmesi üzerine o geceye ait tanıklıklarını Radikal’e anlattı. Aynı zamanda Güneş Gazetesi Magazin Müdürü olan Nurettin Soydan, Bazı davetlilerinin Kaya’nın üzerine çatal bıçak attığı o gece yaşananları şöyle anlattı: O dönem yaşananları Gezi bağlamında değerlendirmek doğru olmaz. Geziye katılan sanatçılarla o dönemdekiler arasında kuşak farkı bile var. O gece Ahmet Kaya’ya tepki gösterenlere baktığımızda Gezi eylemlerine destek verdiklerini söyleyemeyiz. Kaya’ya tepkiler gösterenler sahneye çıkıp Onuncu Yıl Marşı, İstiklal Marşı ve ‘Memleketim’ şarkısını söylediler. Bu gruptan kimseyi Gezi eylemlerinde görmedik. O anın fotoğrafına baktığınızda bunu görebilirsiniz. Hatta o grup içinde olan rahmetli Osman Yağmurdereli AK Parti ’den milletvekili oldu. Mahsun Kırmızıgül Gezi karşıtı açıklamalar yaptı. Bence Ahmet Kaya yaşasaydı Gezi’de olurdu. O gece orada olup Kaya’ya tepki göstermeyenler de vardı. Edip Akbayram, Selda Bağcan gibi…”