Siyasette Kürt sıcağı

Başbakan Erdoğan'ın aydınları kabulü ve Diyarbakır gezisinde söyledikleri, AB'yi etkiledi. Ankara'daki AB diplomatları: 3 Ekim öncesi bu çıkışlar, Avrupa Komisyonu'nda ve AB ülkelerinde olumlu etkiler yarattı.
Yorumların özü şöyle: Hükümetin gerçeklerden kaçmadığı görüldü. Ankara'nın hızlı hareket etmesi, üyelik müzakereleri sürecinde Türkiye'nin elini hayli rahatlatır. İlk olumlu etkiler İlerleme Raporu'na yansır.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, aydınlarla görüşmesi ve Diyarbakır mesajları, AB'yi memnun etti. Diyarbakır ziyaretiyle hükümetin Doğu-Batı arasındaki farklılıkları kapatmaya kararlı olduğu yorumunu yapan AB yetkilileri, AB'nin, hükümetin bu çabasını destekleyecek adımlarını esirgemeyeceğini belirtiyor. İlk destek, kasımda açıklanacak İlerleme Raporu ile verilecek. Rapora, hükümetin Kürt sorununa çözüm için 'devrim' niteliğinde adımlar atmaya başladığı ifadesinin konulması önerilecek.
Ziyarete ilişkin AB ve Avrupa Komisyonu'ndaki ilk yorumları aktaran Ankara'daki diplomatlar, bu yorumların hükümeti, üyelik müzakerelerinin başlayacağı 3 Ekim öncesi 'rahatlatır' nitelikte olduğuna dikkat çekiyor. AB cephesinden Diyarbakır ziyareti şöyle değerlendirildi:
Sorun benimsendi: Hükümet bugüne kadar Kürt sorununu görmezden gelen bir imajla karşımızdaydı. Erdoğan, bu imajı düzeltmek için aydınlarla ortak bir adım attı ve hükümetin Kürt sorununu kabullendiğini gösterdi. Hükümetin daha hızlı hareket etmesini bekliyoruz. Hükümetin, gerçeklere göre hareket etme stratejisi müzakerelerde de Türkiye'nin elini kolaylaştırır.
Farklar giderilsin: Türkiye'ye ilişkin AB raporlarında 'bölgelerarası eşitsizlik' öne çıktı. Bu eşitsizliğe yapılan vurgu, hükümeti Batı'ya olduğu kadar Doğu'ya da yönlendirmek amacını taşıyordu. Hükümetin AB'nin bu yöndeki mesajını iyi algıladığı ortaya çıktı. Hükümet, Doğu-Batı farkını yok etmede kararlı.
Yardımlaşırız: Hükümet, Doğu'ya yöneldikçe kaynak eksikliğinden yakınabilir. Bu noktada yardıma hazırız. Bu yardımların demokratikleşme adına olacağı ortada. Erdoğan'ın, "Çözüm, daha çok demokrasi, daha çok vatandaşlık hukuku, daha çok refahta" sözleriyle ortaya koyduğu stratejinin arkasındayız.
Teröre karşı en yakın ortak: Avrupa, bugün Türkiye'yi terörle mücadelede en yakın ortak olarak görüyor. Terörle mücadele için yeni yöntemler geliştirirken, Türkiye'nin deneyimleri çok önem kazanacak. Ancak, bu noktada demokratik değerlerin daha da çok korunmasına özen göstermek gerekiyor.


    http://www.radikal.com.tr/7546827546820

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.