Siyasette Swoboda polemiği

Siyasette Swoboda polemiği
Siyasette Swoboda polemiği
Brüksel'de Kılıçdaroğlu ile Swoboda arasında görüşme iptaliyle sonuçlanan gerilim, AK Parti ve CHP arasında sert bir tartışma başlattı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nun Brüksel ziyareti sırasında ’Erdoğan’ı Esad’a benzeten’ konuşması nedeniyle AP Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda’yla yapacağı görüşmenin iptal olması AK Parti ile CHP arasında sert polemik başlattı.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Konya’da yaptığı açıklamalarda bu konuya değindi ve Swoboda’nın söz konusu tavrıyla Kılıçdaroğlu’na demokratik bir muhalefetin nasıl olacağı konusunda ders verdiğini söyledi. Bozdağ şöyle konuştu:
“Her seçimde milletimiz CHP’ye ders veriyor. Umarım, Türkçe anlamadığını, İngilizce anlamış olur. Dün (önceki gün) iki kabul vardı. Biri ABD’de Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın gördüğü kabul. Sayın Obama ve ekibi, Başbakanımızı, başbakan olmasına rağmen devlet başkanı protokolüyle karşıladı. Öte yandan CHP’nin genel başkanlığı görüşmesini iptal ettiler ve görüşme konusunda verilen izinleri ortadan kaldırıp bu üslupla bizim çatımız altında konuşamazsınız diye adeta kovdular oradan. Kılıçdaroğlu’nun CHP ve Türkiye’yi fazla rezil eden durumlara sokmaması için parti meclisi bir karar almalı ve Kılıçdaroğlu’nun Türkiye toprakları dışında, hatta CHP grup toplantıları dışında siyaset yapmasını yasaklamalıdır.”

Örgüt uzantıları yapardı

Kendilerinin yabancı ülkelerden gelen muhalefet partilerinin liderleriyle görüşmeler yaptıklarını anlatan Bozdağ, şöyle devam etti: “Görüşmelerimizde kendi ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımıza dönük birtakım konuları eleştirdiğimiz zaman, örneğin bir tanesine hak verirken, 2-3 tanesinde ise sanki ülkenin başbakanı gibi kendi ülkelerinin uygulamalarını savunan bir yaklaşım içerisine giriyorlar. Ancak bizim ana muhalefet partimizin genel başkanı Türkiye’yi kötülemek için adeta yarış yapıyor. Eskiden bunu terör örgütlerinin birtakım oralardaki uzantıları yapıyordu ama şimdi Sayın Kılıçdaroğlu bizzat kendisi yapıyor. Her gidilen yere adeta Türkiye’yi şikâyet ediyorlar” dedi.

CHP’ye ağlıyoruz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ise şunları söyledi: “Bu seviyesizliği, bu sokak ağzını, bu külhanbeyi ağzını vatandaş da affetmez, Allah da affetmez. Türkiye gerçekten böyle bir ana muhalefet partisi genel başkanına sahip olmaktan dolayı büyük bir talihsizlik yaşamaktadır. Orada yaşananlar birer skandaldır ve AP Sosyalist Grubu Başkanı Sayın Swoboda, bu seviyesizliğe isyan etti. Bu üslupsuzluğa, pespayeliğe isyan etti. Başbakan’ı katil ilan ederken ağzını çalkalamaya davet ediyoruz. Biz CHP’nin hali pürmelaline maalesef ağlıyoruz.”
Eleştirilere yanıt CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç’tan geldi.

AK Parti’nin âkili

Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) devam ederken basın toplantısı düzenleyen Koç, Swoboda’nın ‘AK Parti’nin 64. Âkil İnsanı olarak görev yaptığını’ iddia etti ve “CHP ne Swoboda’nın ne Swobodagillerin çizdiği çizgiyi izlemeyecektir. CHP ilkelerini koruyarak, Türkiye’deki demokrasi özgürlük mücadelesine devam edecektir” dedi. Koç, Bozdağ’ın açıklamalarını eleştirerek, “Türkiye’yi rezil eden, saltanat sürer gibi damatlı, gelinli, oğullu, kızlı, eşli uçaklara dolup saltanat seferi gibi uluslararası diplomatik ziyaretlere gitmektir. Bir üçüncü dünya ülkesi, azgelişmiş bir ülke fotoğrafını bütün dünya ve Amerika kamuoyunun önüne getirmektir. Görüşmelerin özü şudur: Başbakan’a Suriye ve Ortadoğu politikalarında ‘haddini aşma’ öğüdü verilmiştir.” Çelik’in, Kılıçdaroğlu’na yönelik ‘şarkı sözleriyle göndermeler’ yaptığının belirtilmesi üzerine Koç, “Özel hayatı falan mı sıkıntıda bilmiyorum. Hekim olarak da yardımcı olalım” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/113396211339622

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Eğri oturmayalım, doğru konuşalım! - ayhan fahri

  Kemal bey sıkıntı içinde olduğu için ne diyeceğini, ne yapacağını bildiği yok. Yahut da kabahat onda olmayabilir, onu öyle yönlendiriyorlar. Bakın gazetenin 13. sayfasındaki habere. Orada Kemal beyin yardımcısı sayın Haluk Koç'un da Kemal beyle uyumlu olarak hareket ettiğini görüyoruz. Sayın Eyüp Can'ın Kemal bey için çok isabetli olarak "kantarın topuzunu kaçırdı!" söylemi sayın Koç için de geçerli. Bir yabancının ihtarı doğal olarak hoş değil. Radikal'deki bazı yorumcular haklı olarak "Onun ne haddine!" diyorlar ama, zaman ve zemini gözden kaçırıyorlar. Şayet sayın Swoboda bunu Kemal beyin Türkiye'deki söylemleri için yapsaydı bu hareketi asla kabul edilemezdi. Ama kendi 'çöplüğünde' bu saçmalığın yapılmasını duymazdan gelemezdi, hoş göremezdi. Dolayısıyla sayın Koç'un hiç alakası olmadığını kendisinin de bildiği " Swoboda Ak Parti'nin âkil insanı!" benzetmesi yersiz ve haksızdır. Kantarın topuzunu kaçırmış olduğunu onun için söyledik!

  POLAMİK AYSBERKİN GÖRÜNMEYEN YÜZÜ! - Hayal Denizi03

  AP Sosyalist Gurup Başkanı Hannes Swoboda ile CHPlideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nun Brüksel ziyareti sırasında yaşanan görüşme iptali,AB'dnin Türkiye'ye hangi gözlükten baktığını gösteren bir mihenk talıdır. Demek ki Türk'ün Türkten başka dostu yoktur sözü boşuna söylenmemiştir. Mısır'da sağır sultan bile bilip duruyor. Türkiye'nin Suriye politikası Türkiye yararına değil! Sadece ABD BOP projesine hizmet eden, politikadır. Hannes Swoboda Erdoğan’ı sevdiği politikasının doğru olduğuna inandığı için değil, Kılıçtaroğlu'nun Doğru ikazı ile BOP projesinin akamete uğrayacağı korkusudur. Yoksa O da biliyor ki Esad bile Erdoğan'dan daha demokrat ve daha iyi Devlet adamı kumaşına sahiptir.Siyasetçilerin polamikleri gündemi değiştirmek, ABD de Türkiye ve bölge aleyhine alınan kararları gözden saklama gayretidir.