Siyasette yeni tartışma: Rejimin teminatı kim?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta sonu söylediği "Polis rejimin teminatıdır" sözleriyle ilgili tartışma TBMM'ye sıçradı. Meclis'teki siyasi partilerin değerlendirmeleri şöyle:AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ: Bu konu basında farklı değerlendirmelere tabi tutuldu, kimi siyasiler tarafından da çarpıtıldı. Polislerle ilgili bir etkinlikte polisleri övücü değerlendirmeler yapmak ve onların yaptığı işin önemine, değerine vurgu yapmak kadar doğal bir şey olamaz.

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin: Rejimin güvencesi yasama, yürütme, yargı ve bunların uyum içinde çalışmasıdır. Polis teşkilatı rejimin güvencesi olamaz. Bu kurumun başındaki kişilerin tamamı da hükümet tarafından atanıyor. Fethullah Gülen cemaati en fazla kadrolaşmayı Emniyet’te yaptı. Sürekli orduyu darbeci diye tanımlayan bir anlayış var ve bu anlayış polisi kullanarak orduda cadı avı başlatmak niyetinde.

‘TSK’yı hedef aldıysa, kabul edilemez’
MHP Genel Başkan Yardımcısı Metin Çobanoğlu: Emniyet teşkilatımız Anayasal bir kurumdur. Bu anlamda bütün kurumlarla birlikte rejimin teminatı noktasında üzerimize düşen görevleri yerine getirmemiz lazım.

MHP İzmir Milletvekili Kamil Erdal Sipahi: Polisin gururunu okşamak için söylenmişse bir şey diyemem. Ama art niyetle, TSK’yı hedef alarak söylenmişse kabul edilmesi mümkün değil. Polis’te bir güvenlik kuruluşudur. Tek başına rejimin teminatı demek mümkün değil.

‘Vay demokrasinin haline’
DTP Muş Milletvekili Nuri Yaman: Ben teşkilattan gelen bir kişiyim. Başbakan, ‘polisin rejimin teminatı olacağını’ neye dayanarak söylüyor anlayamadım. Başbakan aynen TSK’nın İç Hizmet Kanunu gibi yeni bir işlev, yeni bir görev verecekse vay bu ülkedeki demokrasinin haline. (Radikal)