Siyasilerden Berfo Ana için taziye mesajı

Siyasilerden Berfo Ana için taziye mesajı
Siyasilerden Berfo Ana için taziye mesajı
İşkence'de ölen oğlu Cemil Kırbayır için 33 yıl mücadele verdikten sonra bu sabah hayatını kaybeden Berfo ana için siyasiler de taziye mesajları yayınladı.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve BDP Eşbaşkanı Sselahttin Demirtaş, 105 yaşında hayatını kaybeden Berfo Ana için ailesine başsağlığı diledi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Berfo Kırbayır'ın oğlu Mikail Kırbayır'ı telefonla arayarak, Allah'tan sabır ve başsağlığı temennisini iletti.

KILIÇDAROĞLU: SÖZLERİNİ TUTMADILAR
CHP lideri Kemal Kııçdaroğlu, 105 yaşında hayatını kaybeden Berfo Ana2ya söz verenlerin, sözlerini tutmadığını söyledi.

Twitter’dan açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "12 Eylül 1980 darbesiyle gözaltına alınan oğlu Cemil Kırbayır’ı 30 yıl arayan Berfo Ana (Kırbayır) ondan haber alamadan hayatını kaybetti. Berfo Ana’ya Allah’tan rahmet diliyorum. Cemil Kırbayır’ı gözaltına alan 12 Eylül Darbecileri de, sonrasında iktidar olanlar da sorumludur.” dedi.

Berfo Ana’ya verilen sözlerin tutulmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu “Ona çocuğunu bulacaklarının sözünü verenler o sözü tutmadı. Sadece göstermelik bir çaba içinde olup, kamuoyunu yanılttılar. Berfo Ana ve çocukları kaybedilen bütün annelerin, babaların ve kardeşlerin elleri onları kaybeden ve bulamayanların yakasındadır" dedi.

DEMİRTAŞ: YAŞAMI BOYUNCA MÜCADELE VERDİ
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Berfo Ana’NIN yaşamı boyunca hem kendi oğlunun hem de diğer kayıpların bulunması için mücadele yürüttüğünü bildirdi.

Demirtaş, yayımladığı başsağlığı mesajında, Kırbayır'ın kayıp ailelerinin sembol ismi olduğunu belirtti.

Kırbayır'a Allah'tan rahmet, ailesi, yakınları ve kayıp ailelerine başsağlığı dilediğini bildiren Demirtaş, şunları kaydetti:

“Berfo Ana bir asrı aşkın ömrü boyunca bu ülkede yaşanan her türlü baskıya, zulme, haksızlığa, adaletsizliğe tanıklık etti, bu zulmün en ağırını bizzat kendisi yaşadı. Oğlu Cemil Kırbayır 1980 faşist darbesinde gözaltına alındı ve gözaltındaki diğer kayıplar gibi bir daha kendisinden haber alınamadı. Berfo Ana yaşamı boyunca hem oğlunun hem de gözaltındaki diğer kayıpların bulunması için kayıp aileleriyle birlikte mücadele yürüttü. Gözaltındaki kayıpların hesabını sordu. Kendisi kayıp ailelerinin yıllardır vermiş olduğu mücadelenin sembol ismi oldu. Ve böyle de anılmaya devam edecektir. Onun anısı bizim mücadelemize ışık tutacaktır.”

Berfo Ana'nın vasiyeti: Oğlum bulunmadan beni defnetmeyin